5 książek, które sprawią, że się uśmiechniesz…
Adobe Stock

5 książek, które sprawią, że się uśmiechniesz…

…i do których będziesz chętnie wracać, by poprawić sobie nastrój. Wybierasz humor francuski, brytyjski czy czeski? Klasykę czy coś bardziej współczesnego?
Anna Zaleska
21.04.2020

1. Allison Pearson, „Nie wiem, jak ona to robi” (wyd. Albatros)


„Bridget Jones, której marzenia się spełniły” – tak pisano o tej powieści, gdy ukazała się w 2002 roku, stając się bestsellerem i punktem odniesienia dla milionów kobiet, które nie mają już czasu liczyć kalorii, bo usiłują pogodzić pracę na wysokim stanowisku z rolą matki i żony. W czasach gdy do naszych dwóch etatów często dochodzi jeszcze trzeci – nauczyciela (co oficjalnie nazywa się zdalnym nauczaniem), gdy chwilami mamy ochotę „usiąść i płakać”, Allison Pearson sprawi, że usiądziesz i będziesz się śmiała. Z matki, która o świcie deformuje kupione w sklepie babeczki, by wyglądały jak domowe (bo na przedszkolny kiermasz gotowe produkty przynoszą tylko Kobiety, Które Chodzą na Skróty). Z dobrotliwego męża, nie rozumiejącego, że świat to jedna wielka dżungla i zawsze jest ktoś, kto chce ci w firmie podebrać najlepszego klienta. Z krytycznej teściowej („Za bardzo szastacie pieniędzmi. Za moich czasów dziecko nie posiadało się ze szczęścia, jeśli dostało pomarańczę”). I mnóstwa innych postaci, które wydadzą się jakby znajome. Allison Pearson ma też niezwykłą zdolność formułowania spostrzeżeń, pod którymi miałoby się ochotę podpisać obiema rękami. Na przykład: dlaczego mężczyźni potrafią się cieszyć chwilą, podczas gdy my myślimy już, co będzie za dwa tygodnie we wtorek? No właśnie – dlaczego?

okładka Nie wiem jak ona to robi
mat.prasowe

 

 

2. Marcel Pagnol, „Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki” (wyd. Esprit)  


Klasyka francuskiego humoru – książka pełna ciepła, empatii i nieszkodliwej ironii. Marcel Pagnol (1895-1974), francuski pisarz i reżyser, wspomina swoje dzieciństwo spędzane w małym miasteczku w Prowansji. Jego tata jest nauczycielem, mama Augustyna przeuroczą młodą kobietą zajmującą się z czułością rodziną. Ze wzruszeniem czyta się o życiu w małej społeczności, w której wszyscy się znają i pozdrawiają, w parku mieszkańcy mają „swoje ławki”, a dorośli pod okiem instruktorów uczą się jeździć na rowerze (jest początek XX wieku). Sielankowe są też opowieści o wakacjach spędzanych na prowansalskich wzgórzach, wśród dziewiczej przyrody, gdzie z pierwszym przyjacielem można bawić się w Komanczów i tropić skalne kuropatwy, a do domu wraca się dopiero po zmroku. Do tego radosne rodzinne posiłki, celebrowane godzinami, składające się w znacznej mierze z tego, co można przynieść z lasu albo kupić od sąsiadów. Życie, za którym można zatęsknić.

okładka Chwała mojego ojca
mat.prasowe

 

3. Jerome K. Jerome, „Trzech panów w łódce nie licząc psa” (wyd. CiS)


Na wszelkich listach najzabawniejszych książek wszech czasów powieść Jerome’a K. Jerome'a zajmuje czołowe pozycje. Opowiadanie o wyprawie i przygodach trzech londyńczyków miało być pierwotnie przewodnikiem turystycznym po podlondyńskich miejscowościach, zapisem wrażeń z rejsu po Tamizie. Ale opisy widoków i zabytków zdominowało niezrównane poczucie humoru Jerome’a, wymierzone w jego trzech przyjaciół. Panowie George, Harris, J. oraz foksterier Montmorency postanawiają wyruszyć w podróż dla podratowania zdrowia. Przekonują żony, że nadwerężenie mózgów wywołuje ogólną depresję całego systemu nerwowego, a jeśli się zmieni otoczenie i nie trzeba będzie myśleć, szybko można odzyskać równowagę. Niestety okazuje się, że myśleć i tu trzeba będzie sporo: Co spakować? Którędy płynąć? Gdzie nocować? Trzech panów w łódce oznacza zwykle trzy sprzeczne punkty widzenia. Z każdą minutą tej wyprawy narasta przekonanie, że mężczyzn lepiej nie pozostawiać samych sobie…

okładOkładka Trzech panów w łódce
mat. prasowe

4. Evžen Boček, Ostatnia arystokratka, wyd. Stara Szkoła


Oto powieść, która w Czechach zyskała tytuł najzabawniejszej książki roku 2013. Urodzona w Nowym Jorku Maria Kostka z Kostki na swoje nieszczęście jest potomkinią arystokratycznego rodu. I razem z rodziną musi wracać do ojczyzny, by objąć w posiadanie odzyskaną z rąk komunistów dawną siedzibę. Ojciec Franciszek Antoni Kostka z Kostki, żyjąc w Ameryce, marzył o tym, by być nierzucającym się w oczy nauczycielem literatury, co mu się doskonale udawało. Matka nie ma pojęcia o arystokracji plus nie zna czeskiego. To, że samolotem muszą przewieźć prochy dwanaściorga Kostków z Kostki, którzy zmarli za granicą, okazuje się wcale nie być największym problemem. Dużo trudniejsze będzie dogadanie się z własną służbą. W tej satyrycznej powieści obrywa się arystokratom, turystom, Amerykanom, Czechom, celebrytom, karierowiczom… W kraju Hrabala powieść Evžena Bočeka (na co dzień kasztelan zamku w Miloticach)  tak się podobała, że napisał dalsze części: „Arystokratka w ukropie”, „Arystokratka na koniu” oraz „Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka”.

Ostatnia arystokratka
mat.prasowe

 

5. J. Maarten Troost „Życie seksualne kanibali. Dwa lata na Pacyfiku”. (W.A.B.)


W kategorii: najdowcipniejsze książki podróżnicze – poważna kandydatka do pierwszego miejsca.  J. Maarten Troost i jego Urzekająca Narzeczona, Niezadowoleni ze swojego Miejsca w Życiu, postanawiają je porzucić i zamieszkać na końcu świata. Ich wybór pada na wyspiarski kraj Kiribati, oddalony o kilka tysięcy kilometrów od najbliższego stałego lądu. Badając temat, niedobór informacji nadrabiają nadmiarem wyobraźni. Na miejscu okaże się, że wybrana przez nich wysepka Tarawa nie jest tym, na co wyglądała w Internecie, a lista rzeczy, których nie zabrali, jest równie długa, co lista rzeczy, które zabrali niepotrzebnie. Przez dwa lata, które tam spędzą, będzie się dużo działo: Autor pokona lęk przed rekinami, by natknąć się na coś o wiele gorszego. Autor doświadczy Niedostatków Żywieniowych i braku Wody oraz Elektryczności. Autor odkryje, że Ocean Spokojny to naprawdę Wielki Żywioł, a Morza Południowe bywają „niebywale i cholernie straszne”. Na okładce tej książki można by napisać: Gwarancja płaczu ze śmiechu albo zwrot pieniędzy.

okładka Życie seksulane kanibali
mat.prasowe

 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG