10 świątecznych filmów, które rozgrzeją twoje serce tej zimy
materiały prasowe

10 świątecznych filmów, które rozgrzeją twoje serce tej zimy

Od romansów pod choinkę poprzez zwariowane komedie o nietypowych świętach po wzruszające filmy familijne. Oto dziesięć najlepszych filmów na Boże Narodzenie.
Anna Zaleska
01.12.2020

Są tu filmy, które rozgrzeją serce i wzruszą. Idealne wyciskacze łez. Są także komedie pozwalające nabrać dystansu do świątecznych przygotowań i pośmiać się z samej siebie, bo nie wszystko musi być przecież aż tak perfekcyjne i dopięte na ostatni guzik. Znajdziesz tu też filmy, które najlepiej oglądać całą rodziną, siedząc razem na kanapie, pod ciepłym kocem i z kubkiem kakao w ręku. Oto najlepsze świąteczne filmy do obejrzenia w grudniu.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Hit świątecznych filmów o miłości – „Holiday” (2006)

Dwie kobiety ze świeżo złamanym sercem, pragnąc uciec od swojego nieudanego życia i wiarołomnych narzeczonych, wymieniają się na domy. I tak na czas Bożego Narodzenia Iris (Kate Winslett) trafia do luksusowej willi w skąpanym słońcu Los Angles, Amanda (Cameron Diaz) przyjeżdża zaś na przysypaną śniegiem angielską wieś. Obie kobiety skrajnie się różnią. Amanda, dziewczyna z temperamentem, nie zawaha się strzelić w zęby faceta, który ją zdradził. Iris to typ romantyczki i wrażliwca. Nieoczekiwanie obie pod nowym adresem znajdą miłość.

materiały prasowe

„Holiday” można oglądać po dziesięć razy, a bez paczki chusteczek nigdy się nie obejdzie. W tle piękna muzyka Hansa Zimmera, którą warto wykorzystać jako romantyczny soundtrack dla własnych świąt. Film jest dostępny na Amazon Prime Video.

Klasyczna komedia świąteczna: „To właśnie miłość” (2003)

Dziesięć historii miłosnych w jednym filmie, a wszystkie uczucia wyzwala magia świąt. Reżyser Richard Curtis, wcześniej scenarzysta „Dziennika Bridgert Jones” czy komedii „Cztery wesela i pogrzeb”, znalazł idealne proporcje między śmiechem a wzruszeniem. Jednym z wątków jest historia nieśmiałego premiera Wielkiej Brytanii (Hugh Grant), który podczas pierwszego dnia urzędowania na Downing Street zakochuje się w dziewczynie zajmującej się catheringiem (Martine McCutcheon).

materiały prasowe

Jego taniec do utworu „Jump”, podobnie jak wyznanie miłości składane Keirze Knightley za pomocą zdań wypisanych na białych kartkach, stały się scenami kultowymi. W tej pięknej świątecznej komedii zagrali również Liam Neeson, Collin Firth, Emma Thompson, Martin Freeman, w epizodach Rowan Atkinson i Claudia Schiffer. Film jest dostępny na Amazon Prime Video.

Urocza komedia romantyczna „Cztery gwiazdki” (2008)

Komedia pod hasłem: jak przeżyć święta i nie zwariować. Brad i Kate (w tej roli Vince Vaughn i Reese Witherspoon) planują jak co roku uciec na święta do ciepłych krajów, udając przed rodziną, że będą szyć ubrania dla sierot w Chinach czy dożywiać biedne dzieci w Indiach. Ale tym razem ta sztuczka im się nie udaje.

materiały prasowe

Muszą zostać i sprostać prawdziwemu wyzwaniu – ponieważ ich rodzice się rozwiedli, w Boże Narodzenie są zaproszeni na cztery różne rodzinne imprezy. Każde kolejne spotkanie skończy się katastrofą. Film jest dostępny na Netflixie.

Oczywiście – „Kevin sam w domu” (1990)

W tym roku komedia z Macaulayem Culkinem kończy 30 lat, a nie zestarzała się ani trochę. Jest 21 grudnia, wielodzietna familia McCallisterów wyjeżdża do Paryża, by tam spędzić Boże Narodzenie. W przedwyjazdowej gorączce, bojąc się spóźnienia na samolot, nikt nie zauważa, że 8-letni Kevin został w domu. Tymczasem opuszczonym mieszkaniem zaczynają interesować się włamywacze, a chłopiec postanawia stawić im czoła.

materiały prasowe

Przed trzema dekadami film już w pierwszy weekend zarobił siedemnaście milionów dolarów. W Polsce stał się częścią tradycji niemniej istotną co choinka, karp i śpiewanie kolęd. Gdy w 2010 roku telewizja Polsat nie uwzględniła filmu w świątecznej ramówce, wywołało to na Facebooku protest ponad 90 tysięcy widzów. W tym roku „Kevin” zostanie wyemitowany w Wigilię o 20.00 na Polsacie.

Świąteczny film familijny – „Elf” (2003)

Kino familijne w najlepszym wydaniu. Buddy (Will Farrell) jako maleńkie dziecko trafia przypadkowo na Biegun Północny i dorasta pod opieką elfów Świętego Mikołaja. Ale ponieważ z czasem przysparza swoim opiekunom coraz więcej problemów, postanawia wyruszyć do Nowego Jorku na poszukiwanie swojego taty. Wielkie miasto i odnaleziony ojciec mocno go rozczarują.

materiały prasowe

Najbardziej zaś to, że ludzie zapomnieli, jakie jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Buddy postanawia im o tym przypomnieć. O ile filmy bożonarodzeniowe na ogół nie są wysoko cenione przez krytyków, ten miał dobre recenzje, a przy okazji okazał się wielkim przebojem kasowym. Teraz można go oglądać na Netflixie.

„W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju” (1989)

Clark Griswold (Chevy Chase) zawsze wysoko zawiesza poprzeczkę. Sobie i swojej rodzinie. Gdy zabiera rodzinę na wakacje, muszą to być wakacje perfekcyjne. Gdy organizuje święta, one też muszą być idealne. Choinki nie kupuje się więc od ulicznego sprzedawcy, tylko jedzie się z całą rodziną do lasu, śpiewając po drodze kolędy. I przywozi potężnego świerka, który nie mieści się w domu. Iluminacje muszą przebić wszystkich sąsiadów, nawet jeśli z ich powodu w całej okolicy wysiądzie prąd.

materiały prasowe

Z każdym kolejnym krokiem głowy rodziny święta u Griswaldów obracają się w coraz większą katastrofę. Komedia z lat 80. pozwala spojrzeć z większym dystansem na własne przygotowania do Bożego Narodzenia.

Wzruszający film na Święta – „Cud na 34. ulicy” (1994)

Pierwsza wersja tego filmu powstała w 1947 roku, od tamtego czasu film doczekał się trzech telewizyjnych remake'ów i pięknej wersji kinowej z 1994 roku. Mała Susan (w tej roli urocza Mara Wilson, znana też z „Matyldy” i „Pani Doubtfire”) przestaje wierzyć w Świętego Mikołaja. Tymczasem w wielkim domu towarowym w tej roli zostaje zatrudniony starszy pan z brodą. Sklep wpadł w finansowe tarapaty i grozi mu przejęcie przez dużą sieć handlową. Staruszek w roli Świętego Mikołaja jest tak przekonujący, że nawet niedowiarki zaczynają znów wierzyć w jego istnienie. Gdy mała Susan prosi go o dom, tatusia i braciszka, to marzenie musi zostać spełnione.

materiały prasowe

Tymczasem zazdrosny o sukces sklepu konkurent knuje intrygę, by skompromitować Świętego Mikołaja i postawić staruszka przed sądem pod zarzutem… oszukiwania dzieci. Uroczy, nieśpiesznie opowiedziany film w starym stylu. Dostępny na DVD, będzie wspaniałym prezentem.

Świąteczna komedia omyłek – „Rodzinny dom wariatów” (2005)

Państwu Stone i ich całej dużej rodzinie nie przypadła do gustu kandydatka na synową (Sarah Jessica Parker), którą ich najstarszy syn przywozi na święta do domu. Uważają ją za sztywną karierowiczkę z Nowego Jorku, sami zaś są ludźmi raczej wyluzowanymi, o niewybrednym poczuciu humoru. Nie godząc się z wyborem syna, postanawiają zniechęcić dziewczynę do małżeństwa.

materiały prasowe

„Rodzinny dom wariatów” to śmieszno-gorzka opowieść, w której wszystko musi skończyć się dobrze, wszak to film z Bożym Narodzeniem w tle. Wielkim plusem jest świetna obsada: Diane Keaton jako toksyczna teściowa, Rachel McAdams jako wredna siostra i Claire Danes jako dawna miłość planującego ożenek syna.

Świąteczna komedia familijna – „Kochajmy się od święta” (2015)

Cztery pokolenia rodziny Cooperów zjeżdżają się, by jak co roku celebrować razem Boże Narodzenie. Wszystko tego dnia musi więc przebiegać idealnie, to ambicja seniorki roku (Diane Keaton). Ale tym razem tego scenariusza nie uda się zrealizować.

materiały prasowe

Rodzinne sekrety wychodzą na jaw. Senior rodu Bucky jest zauroczony młodziutką kelnerką i wolałby z nią spędzić święta. Małżeństwo syna się sypie. Urocza czteroletnia wnuczka wcale nie jest słodkim aniołkiem, klnie jak szewc. A samotna córka, by uniknąć pytań o narzeczonego, zaprasza na Wigilię przypadkowo poznanego żołnierza. Niespodziewani goście wywracają ten wieczór do góry nogami.

Polski świąteczny hit kinowy – „Listy do M.” (2011–2017)

Polskie kino też może się pochwalić bożonarodzeniowym przebojem. Opowieść z 2011 roku o pięciu kobietach i pięciu mężczyznach, którzy odkrywają miłość w czasie świąt Bożego Narodzenia, doczekała się trzech kolejnych części, choć na premierę czwartej części „Listów do M.” musimy – z powodu pandemii – poczekać do przyszłego roku. W najpopularniejszej polskiej komedii ostatnich dekad można zobaczyć między innymi Piotra Adamczyka, Agnieszkę Dygant, Romę Gąsiorowską, Macieja Stuhra, Małgorzatę Kożuchowską, Katarzynę Zielińską, Danutę Stenkę oraz Tomasz Karolaka jako niekonwencjonalnego świętego Mikołaja.

materiały prasowe

Z „Listów” można się też co nieco dowiedzieć o życiu. Między innymi – to cytat z Kostka, syna Mikołaja – że „sto milionów par sypia ze sobą na pierwszej randce”; „trzysta procent ludzi poznaje się przez internet”; „sześć na pięć kobiet zgadza się iść na randkę z nieznajomym”. „Listy do M.” są dostępne na Player.pl.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat. prasowe

Filmy świąteczne dla tych, które nie lubią Bożego Narodzenia: „Zły Mikołaj”, „Grinch. Świąt nie będzie”, „Wigilijne show”

Jeśli nie rozumiecie fenomenu filmu „Kevin sam w domu” czy „To właśnie miłość”, a świąteczną gorączkę chciałybyście przeczekać pod kocem, mamy dla was propozycję. Seans antyświątecznych filmów skutecznie poprawi wam humor.
Sylwia Arlak
09.12.2020

Co roku to samo. Długa lista prezentów i jeszcze dłuższa lista zakupów świątecznych. W telewizji znowu leci „Kevin sam w domu”, a pogoda za oknem nie sprzyja długim spacerom. Nie wszyscy muszą lubić Boże Narodzenie. Antyświąteczne filmy mogą wam umilić grudniowy czas.  „Zły Mikołaj” „Zły Mikołaj” to czarna komedia, w której zobaczymy Billy’ego Boba Thortona. Główny bohater, Soke, każdego roku pracuje jako Święty Mikołaj w centrum handlowym. W niczym nie przypomina on poczciwego staruszka z brodą. Jest cyniczny, wulgarny, za dużo pije i uprawia przygodny seks. A do tego każdego roku okrada swojego pracodawcę. Nikt nie ma bardziej lekceważącego stosunku do Świąt niż on.  Czytaj też:   Animowane filmy świąteczne, które warto zobaczyć na Netfliksie i HBO Go. Nie tylko dla dzieci! „Czarne święta” Film „Czarne święta” z 2019 roku opowiada o Jessice Bradford (Olivia Hussey) i jej koleżankach z college’u.  Pewnego dnia bohaterki zaczynają odbierać telefony z pogróżkami w ich akademiku. Okres świąteczny, z imprezami i kolędnikami, stanowi tło do mrocznej opowieści. Ale poza horrorem dostajemy też całkiem głęboką analizę kobiecych traum.  „Cicha noc, śmierci noc” Świąteczny slasher dla miłośniczek filmu „Krwawe święta”. „Cicha noc, śmierci noc”, klasyczny horror z 1984 roku, wzbudził wiele kontrowersji. Oburzonym rodzicom nie podobała się postać seryjnego mordercy ubranego w strój Świętego Mikołaja. Mimo tych głosów, protestów i złej prasy, obraz doczekał się aż czterech sequeli. „Gremliny rozrabiają” Billy Peltzer (Zach Galligan) dostaje na Boże Narodzenie urocze, niewinnie wyglądające stworzenie. Musi pamiętać o trzech prostych...

Czytaj dalej
Kurt Russell i Goldie Hawn
East News

Goldie Hawn i Kurt Russell: obrączki nie są im potrzebne do szczęścia

Goldie Hawn i Kurt Russell są razem od 37 lat, ale do tej pory nie zalegalizowali swojego związku. „Wystarczy, że chcemy być razem” — mówi 75-letnia aktorka.
Sylwia Arlak
10.12.2020

Na przekór standardom Hollywood Goldie Hawn i Kurt Russell tworzą udany związek od prawie czterech dekad. Choć działają w tej samej branży (i oboje byli wielokrotnie nagradzani za swoje role), nie słychać o skandalach z ich udziałem. Pomimo statusów wielkich gwiazd cenią sobie prywatność i życie rodzinne. Uczucie od pierwszego wejrzenia W wywiadzie dla magazynu „People” oboje zgodnie przyznają, że nigdy nie chcieli się pobrać. Nie mają jednak recepty na udaną relację. „Wystarczy, że chcemy być razem. Nie sądzę, że istnieje jakiś lepszy sposób” — mówi Goldie Hawn.  Para opowiedziała także o swoim pierwszym spotkaniu. Russell przyznał, że „Goldie wywarła na nim duże wrażenie”. Mówił: „Uważałem, że jest niezwykle atrakcyjna. A potem zacząłem ją poznawać lepiej i odkryłem, że wiele nas łączy. Wiedziałem, że to idzie w dobrą stronę”. Czytaj też:  Nicole Kidman i Keith Urban: „Spotkanie jej i małżeństwo nie zmieniło mojego życia. Było jego początkiem” Choć nie zalegalizowali swojego związku, tworzą pełnoprawną rodzinę. Wychowali syna, aktora Wyatta Russella (34 lata), a także dzieci z poprzednich małżeństw: syna Russella, Bostona, i dzieci Hawn — aktorkę Kate Hudson (41 lat) i Olivera Hudsona (44 lata), którzy nazywają Russella „tatą”. „Ludziom takim jak my akt małżeństwa nie daje nic, czego byśmy już nie mieli” — podkreśla 69-letni gwiazdor, a Hawn dodaje:  „Cóż, nasz związek nie ma jeszcze czterdziestu lat. Oliver i Wyatt są szczęśliwi w małżeństwie, ale w przypadku Kate to nie wypaliło. Teraz jest ze wspaniałym mężczyzną i nie wiem, czy kiedykolwiek zdecyduje się jeszcze na ślub. Wszyscy próbowaliśmy małżeństwa i wiemy, że to czasami nie działa”....

Czytaj dalej
Mat.prasowe

Romantyczne filmy świąteczne. Co warto obejrzeć poza „To właśnie miłość” i „Holiday”?

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, magii, gorących uczuć i… dobrego kina! Nasze propozycje filmowe są pełne romantycznych uniesień.
Sylwia Arlak
21.12.2020

Co roku, w okresie Bożego Narodzenia odświeżamy sobie „To właśnie miłość”. Na pamięć znamy „Listy do M”. i „Holiday” ( Czytaj też:   Klasyczne filmy świąteczne: 5 najlepszych propozycji do obejrzenia jeszcze przed Bożym Narodzeniem  oraz  Świąteczne filmy, które zobaczysz na Netfliksie i HBO Go ). Ale świąteczne kino na tym się nie kończy. Sprawdźcie nasze propozycje romantycznych filmów świątecznych, o których mogłyście nie słyszeć albo o których (w przedświątecznym szale) zapomniałyście. „Igraszki losu” Nowy Jork, John Cusack i Kate Beckinsale to zestaw idealny na Boże Narodzenie. Jonathan i Sara zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale (ponieważ oboje są przesądni) postanawiają się rozstać i sprawdzić, czy los ponownie ich połączy. Kiedy parę lat później decydują się poślubić swoich partnerów, mają ostatni moment, żeby się odnaleźć. Oglądając ten film, aż trudno uwierzyć, że zimowe sceny w Nowym Jorku kręcono w sierpniu.   „Last Christmas” Bohaterka Kate (w tej roli znana z serii „Gra o tron” Emilia Clarke) w okresie świąt Bożego Narodzenie pracuje jako asystentka Świętego Mikołaja. W pracy, podobnie zresztą jak w życiu, w ogóle jej się nie układa. Do czasu aż poznaje Toma (Henry Golding). To nie tylko film o miłości, ale też opowieść o poszukiwaniu siebie i sensu w życiu.   „Czekając na cud” Pięciu nieznajomych (w tym bohaterka grana przez Penélope Cruz, postać grana przez Susan Sarandon oraz bohater, w którego wcielił się Paul Walker) spotyka się razem w Wigilię w poszukiwaniu cudu. Na nowo odkrywają magię Świąt i wspólnie mierzą się z przeszłością. Twórcy produkcji przekonują nas, że w Boże Narodzenie nie ma rzeczy...

Czytaj dalej
Klaus
Mat. prasowe Netflix

Animowane filmy świąteczne, które warto zobaczyć na Netfliksie i HBO Go. Nie tylko dla dzieci!

Animowane filmy świąteczne to propozycja dla dzieci i nie tylko. Oto 5 produkcji, które zobaczysz na Netfliksie i HBO Go.
Kamila Geodecka
03.12.2020

Mamy duży wybór świątecznych filmów familijnych: kultowy „Kevin sam w domu”, nowe produkcje typu „Kronika świąteczna” czy wzruszające komedie o sile dobra i zła – np. „Nie jestem gotowa na Święta”. Nic jednak nie wzrusza nas tak, jak świąteczne filmy animowane. Przyjęło się, że są skierowane do dzieci, jednak niejednokrotnie potrafią wciągnąć i zahipnotyzować wszystkich dorosłych. Oto 5 propozycji świątecznych animacji filmowych, które obejrzysz na HBO Go lub Netfliksie.  „Klaus”, Netflix „Klaus” to produkcja wyjątkowa i każdy powinien ją zobaczyć. Jest wzruszająca, ale wyważona. Nie ma tu miejsca na przejaskrawioną magię Świąt. Uroku dodaje fakt, że animacja została narysowana ręcznie, co nie jest już częstą praktyką. Fabuła filmu skupia się na listonoszu Jasperze, który zostaje przeniesiony na niewielką wyspę za kołem podbiegunowym. Mieszkańcy wioski, w której musi zamieszkać nasz bohater, są skłóceni, atmosfera jest daleka od przyjaznej i Jasper pomału jest bliski rezygnacji. Oparcie znajdzie w pewnym tajemniczym stolarzu, który mieszka w chacie wypełnionej własnoręcznie zrobionymi zabawkami. Czytaj także:   Jak przetrwać święta bez kłótni i stresu? Pamiętaj o tych trzech zasadach   „Ekspres polarny”, Netflix „Ekspres polarny” to kolejny świąteczny film animowany, przy którym trudno będzie uniknąć łez wzruszenia. Fabuła skupia się na chłopcu, który przestaje wierzyć w magię Świąt i samego świętego Mikołaja. Pewnej nocy budzi go jednak tajemniczy pociąg, a maszynista zaprasza chłopca do środka. Tak zaczyna się piękna przygoda, w której nasz bohater poczuje magię Świąt, a także pozna moc prawdziwej przyjaźni. Chociaż produkcja ma już ponad 15...

Czytaj dalej