10 świątecznych filmów, które rozgrzeją twoje serce tej zimy
materiały prasowe

10 świątecznych filmów, które rozgrzeją twoje serce tej zimy

Od romansów pod choinkę poprzez zwariowane komedie o nietypowych świętach po wzruszające filmy familijne. Oto dziesięć najlepszych filmów na Boże Narodzenie.
Anna Zaleska
01.12.2020

Są tu filmy, które rozgrzeją serce i wzruszą. Idealne wyciskacze łez. Są także komedie pozwalające nabrać dystansu do świątecznych przygotowań i pośmiać się z samej siebie, bo nie wszystko musi być przecież aż tak perfekcyjne i dopięte na ostatni guzik. Znajdziesz tu też filmy, które najlepiej oglądać całą rodziną, siedząc razem na kanapie, pod ciepłym kocem i z kubkiem kakao w ręku. Oto najlepsze świąteczne filmy do obejrzenia w grudniu.

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Hit świątecznych filmów o miłości – „Holiday” (2006)

Dwie kobiety ze świeżo złamanym sercem, pragnąc uciec od swojego nieudanego życia i wiarołomnych narzeczonych, wymieniają się na domy. I tak na czas Bożego Narodzenia Iris (Kate Winslett) trafia do luksusowej willi w skąpanym słońcu Los Angles, Amanda (Cameron Diaz) przyjeżdża zaś na przysypaną śniegiem angielską wieś. Obie kobiety skrajnie się różnią. Amanda, dziewczyna z temperamentem, nie zawaha się strzelić w zęby faceta, który ją zdradził. Iris to typ romantyczki i wrażliwca. Nieoczekiwanie obie pod nowym adresem znajdą miłość.

materiały prasowe

„Holiday” można oglądać po dziesięć razy, a bez paczki chusteczek nigdy się nie obejdzie. W tle piękna muzyka Hansa Zimmera, którą warto wykorzystać jako romantyczny soundtrack dla własnych świąt. Film jest dostępny na Amazon Prime Video.

Klasyczna komedia świąteczna: „To właśnie miłość” (2003)

Dziesięć historii miłosnych w jednym filmie, a wszystkie uczucia wyzwala magia świąt. Reżyser Richard Curtis, wcześniej scenarzysta „Dziennika Bridgert Jones” czy komedii „Cztery wesela i pogrzeb”, znalazł idealne proporcje między śmiechem a wzruszeniem. Jednym z wątków jest historia nieśmiałego premiera Wielkiej Brytanii (Hugh Grant), który podczas pierwszego dnia urzędowania na Downing Street zakochuje się w dziewczynie zajmującej się catheringiem (Martine McCutcheon).

materiały prasowe

Jego taniec do utworu „Jump”, podobnie jak wyznanie miłości składane Keirze Knightley za pomocą zdań wypisanych na białych kartkach, stały się scenami kultowymi. W tej pięknej świątecznej komedii zagrali również Liam Neeson, Collin Firth, Emma Thompson, Martin Freeman, w epizodach Rowan Atkinson i Claudia Schiffer. Film jest dostępny na Amazon Prime Video.

Urocza komedia romantyczna „Cztery gwiazdki” (2008)

Komedia pod hasłem: jak przeżyć święta i nie zwariować. Brad i Kate (w tej roli Vince Vaughn i Reese Witherspoon) planują jak co roku uciec na święta do ciepłych krajów, udając przed rodziną, że będą szyć ubrania dla sierot w Chinach czy dożywiać biedne dzieci w Indiach. Ale tym razem ta sztuczka im się nie udaje.

materiały prasowe

Muszą zostać i sprostać prawdziwemu wyzwaniu – ponieważ ich rodzice się rozwiedli, w Boże Narodzenie są zaproszeni na cztery różne rodzinne imprezy. Każde kolejne spotkanie skończy się katastrofą. Film jest dostępny na Netflixie.

Oczywiście – „Kevin sam w domu” (1990)

W tym roku komedia z Macaulayem Culkinem kończy 30 lat, a nie zestarzała się ani trochę. Jest 21 grudnia, wielodzietna familia McCallisterów wyjeżdża do Paryża, by tam spędzić Boże Narodzenie. W przedwyjazdowej gorączce, bojąc się spóźnienia na samolot, nikt nie zauważa, że 8-letni Kevin został w domu. Tymczasem opuszczonym mieszkaniem zaczynają interesować się włamywacze, a chłopiec postanawia stawić im czoła.

materiały prasowe

Przed trzema dekadami film już w pierwszy weekend zarobił siedemnaście milionów dolarów. W Polsce stał się częścią tradycji niemniej istotną co choinka, karp i śpiewanie kolęd. Gdy w 2010 roku telewizja Polsat nie uwzględniła filmu w świątecznej ramówce, wywołało to na Facebooku protest ponad 90 tysięcy widzów. W tym roku „Kevin” zostanie wyemitowany w Wigilię o 20.00 na Polsacie.

Świąteczny film familijny – „Elf” (2003)

Kino familijne w najlepszym wydaniu. Buddy (Will Farrell) jako maleńkie dziecko trafia przypadkowo na Biegun Północny i dorasta pod opieką elfów Świętego Mikołaja. Ale ponieważ z czasem przysparza swoim opiekunom coraz więcej problemów, postanawia wyruszyć do Nowego Jorku na poszukiwanie swojego taty. Wielkie miasto i odnaleziony ojciec mocno go rozczarują.

materiały prasowe

Najbardziej zaś to, że ludzie zapomnieli, jakie jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Buddy postanawia im o tym przypomnieć. O ile filmy bożonarodzeniowe na ogół nie są wysoko cenione przez krytyków, ten miał dobre recenzje, a przy okazji okazał się wielkim przebojem kasowym. Teraz można go oglądać na Netflixie.

„W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju” (1989)

Clark Griswold (Chevy Chase) zawsze wysoko zawiesza poprzeczkę. Sobie i swojej rodzinie. Gdy zabiera rodzinę na wakacje, muszą to być wakacje perfekcyjne. Gdy organizuje święta, one też muszą być idealne. Choinki nie kupuje się więc od ulicznego sprzedawcy, tylko jedzie się z całą rodziną do lasu, śpiewając po drodze kolędy. I przywozi potężnego świerka, który nie mieści się w domu. Iluminacje muszą przebić wszystkich sąsiadów, nawet jeśli z ich powodu w całej okolicy wysiądzie prąd.

materiały prasowe

Z każdym kolejnym krokiem głowy rodziny święta u Griswaldów obracają się w coraz większą katastrofę. Komedia z lat 80. pozwala spojrzeć z większym dystansem na własne przygotowania do Bożego Narodzenia.

Wzruszający film na Święta – „Cud na 34. ulicy” (1994)

Pierwsza wersja tego filmu powstała w 1947 roku, od tamtego czasu film doczekał się trzech telewizyjnych remake'ów i pięknej wersji kinowej z 1994 roku. Mała Susan (w tej roli urocza Mara Wilson, znana też z „Matyldy” i „Pani Doubtfire”) przestaje wierzyć w Świętego Mikołaja. Tymczasem w wielkim domu towarowym w tej roli zostaje zatrudniony starszy pan z brodą. Sklep wpadł w finansowe tarapaty i grozi mu przejęcie przez dużą sieć handlową. Staruszek w roli Świętego Mikołaja jest tak przekonujący, że nawet niedowiarki zaczynają znów wierzyć w jego istnienie. Gdy mała Susan prosi go o dom, tatusia i braciszka, to marzenie musi zostać spełnione.

materiały prasowe

Tymczasem zazdrosny o sukces sklepu konkurent knuje intrygę, by skompromitować Świętego Mikołaja i postawić staruszka przed sądem pod zarzutem… oszukiwania dzieci. Uroczy, nieśpiesznie opowiedziany film w starym stylu. Dostępny na DVD, będzie wspaniałym prezentem.

Świąteczna komedia omyłek – „Rodzinny dom wariatów” (2005)

Państwu Stone i ich całej dużej rodzinie nie przypadła do gustu kandydatka na synową (Sarah Jessica Parker), którą ich najstarszy syn przywozi na święta do domu. Uważają ją za sztywną karierowiczkę z Nowego Jorku, sami zaś są ludźmi raczej wyluzowanymi, o niewybrednym poczuciu humoru. Nie godząc się z wyborem syna, postanawiają zniechęcić dziewczynę do małżeństwa.

materiały prasowe

„Rodzinny dom wariatów” to śmieszno-gorzka opowieść, w której wszystko musi skończyć się dobrze, wszak to film z Bożym Narodzeniem w tle. Wielkim plusem jest świetna obsada: Diane Keaton jako toksyczna teściowa, Rachel McAdams jako wredna siostra i Claire Danes jako dawna miłość planującego ożenek syna.

Świąteczna komedia familijna – „Kochajmy się od święta” (2015)

Cztery pokolenia rodziny Cooperów zjeżdżają się, by jak co roku celebrować razem Boże Narodzenie. Wszystko tego dnia musi więc przebiegać idealnie, to ambicja seniorki roku (Diane Keaton). Ale tym razem tego scenariusza nie uda się zrealizować.

materiały prasowe

Rodzinne sekrety wychodzą na jaw. Senior rodu Bucky jest zauroczony młodziutką kelnerką i wolałby z nią spędzić święta. Małżeństwo syna się sypie. Urocza czteroletnia wnuczka wcale nie jest słodkim aniołkiem, klnie jak szewc. A samotna córka, by uniknąć pytań o narzeczonego, zaprasza na Wigilię przypadkowo poznanego żołnierza. Niespodziewani goście wywracają ten wieczór do góry nogami.

Polski świąteczny hit kinowy – „Listy do M.” (2011–2017)

Polskie kino też może się pochwalić bożonarodzeniowym przebojem. Opowieść z 2011 roku o pięciu kobietach i pięciu mężczyznach, którzy odkrywają miłość w czasie świąt Bożego Narodzenia, doczekała się trzech kolejnych części, choć na premierę czwartej części „Listów do M.” musimy – z powodu pandemii – poczekać do przyszłego roku. W najpopularniejszej polskiej komedii ostatnich dekad można zobaczyć między innymi Piotra Adamczyka, Agnieszkę Dygant, Romę Gąsiorowską, Macieja Stuhra, Małgorzatę Kożuchowską, Katarzynę Zielińską, Danutę Stenkę oraz Tomasz Karolaka jako niekonwencjonalnego świętego Mikołaja.

materiały prasowe

Z „Listów” można się też co nieco dowiedzieć o życiu. Między innymi – to cytat z Kostka, syna Mikołaja – że „sto milionów par sypia ze sobą na pierwszej randce”; „trzysta procent ludzi poznaje się przez internet”; „sześć na pięć kobiet zgadza się iść na randkę z nieznajomym”. „Listy do M.” są dostępne na Player.pl.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Netflix/Courtesy Everett Collection/East News
Netflix/Courtesy Everett Collection/East News

Świąteczne filmy, które zobaczysz na Netfliksie i HBO Go

Świąteczne filmy umilają nam długie grudniowe wieczory. Zobacz, jakie produkcje znajdziesz na Netfliksie i HBO Go.
Kamila Geodecka
27.11.2020

Na wszystkich platformach VOD zaczęły pojawiać się już świąteczne filmy. Mamy świąteczne komedie romantyczne, świąteczne filmy przygodowe, świąteczne musicale oraz animacje dla dzieci (i nie tylko) ze świętym Mikołajem w roli głównej. W naszych domach nie zabraknie też pewnie kultowego „Kevina samego w domu”.  Jeśli już nie możesz doczekać się ubierania choinki i zasiadania przy wigilijnym stole, oto 5 świątecznych filmów, które możesz znaleźć Netfliksie lub HBO Go. Być może pomogą w czekaniu na świąteczny czas.  „Kronika świąteczna”, Netflix Każdy z nas w dzieciństwie chciał przyłapać świętego Mikołaja na tym, jak w nocy podkłada prezenty. Podobne plany mieli bohaterowie filmu „Kronika świąteczna”. Rodzeństwo pozostawione samo w domu na Święta postanowiło nagrać Mikołaja, który wkrada się do domu. Czy się udało? Oczywiście, że tak! Rozpoczęła się przygoda, której inne dzieci mogą tylko pozazdrościć. Nasi bohaterowie nie tylko spotkali się z Mikołajem, w którego wciela się tutaj Kurt Russel, ale także razem z nim będą musieli uratować Święta. Jeśli już obejrzymy pierwszą część i historia nas wciągnie, proponujemy także włączenie „Kroniki świątecznej 2”. Nie zdradzamy zbyt wiele, powiemy tylko, że do naszej świątecznej przygody dołączy także Pani Mikołajowa. Oba filmy można obejrzeć w rodzinnym gronie, jednak ich magia i urok sprawią, że nawet samotny wieczór stanie się ciepły, przyjemny i wypełniony świąteczną atmosferą. „W śnieżną noc”, Netflix „W śnieżną noc” to ekranizacja książki o tym samym tytule. Chociaż recenzje osób, które czytały opowiadanie, nie są tak przychylne, reszta widzów jest  zadowolona z seansu. „W śnieżną...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

„Smażone zielone pomidory”, „Amelia”, „Małe kobietki”. Oto filmy, które sprawią, że się uśmiechniesz

Dobrej energii i humoru nigdy dość. Szczególnie teraz, kiedy zdaje się, że świat stanął na głowie.
Sylwia Arlak
05.11.2020

Choć przez jeden wieczór w tygodniu zostawmy medialne doniesienia. Zamiast śledzić kolejne newsy i denerwować się rzeczami, na które i tak nie mamy wpływu, zróbmy coś dla siebie. Dobry film, który doda nam siły i podniesienie na duchu, może zdziałać cuda. Oto pięć propozycji, które warto sobie przypomnieć (albo nadrobić): „Amelia” Potrzeba nam takich bohaterek, jak Amelia. Żyjąca w Paryżu bohaterka (grana przez Audrey Tautou) czuje się samotna i zagubiona. Wszystko zmienia się, gdy wpada na pomysł, by zacząć… uszczęśliwiać ludzi. Za pomocą codziennych gestów wprowadza w ich życie odrobinę magii. Sama przekonuje się, że krótki spacer po Paryżu, zjedzenie malin z palców czy kawa z pobliskiej kawiarni to czasem wszystko, czego potrzebujemy do szczęścia. „Małe kobietki”, HBO GO Bohaterki „Małych kobietek”, siostry March, chciałyby mieszkać w wielkim pałacu, nie mieć żadnych obowiązków i trosk. Ale rzeczywistość jest inna. Ich ojciec walczy w wojnie secesyjnej, a matka ledwo wiąże koniec z końcem. Dziewczyny nigdy jednak nie tracą pogody ducha i z uporem (imponującym jak na lata sześćdziesiąte XIX wieku) walczą o swoje. Najnowsza adaptacja powieści Louis May Alcott, w reżyserii Grety Gerwig, wzięła z książki to, co najlepsze, i dodatkowo nadała jej współczesny sznyt. W głównych rolach wystąpiły: Emma Watson, Florence Pugh, Saoirse Ronan i Eliza Scanlen. „Dziennik Bridget Jones” Bridget Jones jest dobra na wszystko. Bawi, kiedy obserwujemy jej kolejne wpadki, i wzrusza, kiedy śledzimy miłosne perypetie z panem Darcym. Ale przede wszystkim uczy, że wszystkie jesteśmy wyjątkowe i mamy prawo do szczęścia. 32-letniej bohaterce „Dziennika Bridget Jones” (w tej roli Renée Zellweger) daleko jest do typowej...

Czytaj dalej
Julia Roberts, Pretty woman
East News

„Pretty woman”, „Uciekająca panna młoda”, „Nothing Hill”. Przypominamy kultowe filmy z Julią Roberts 

Od gwiazdy komedii romantycznych do świadomej siebie artystki i kobiety. Od niemal 30 lat Julia Roberts utrzymuje się na szczycie sławy.
Sylwia Arlak
03.09.2020

Dała się poznać, jako prostytutka w „Pretty woman” i dojrzała kobieta po przejściach w „Sierpień w hrabstwie Osage”. Poruszającą rolą w „Erin Brockovich” pokazała kobietom na całym świecie, że warto walczyć o siebie, a w „Uciekającej pannie młodej”, rozpaliła ich nadzieje na prawdziwą miłość. Oto najbardziej niezapomniane filmy z Julią Roberts: „Pretty woman” Dla wielu widzów przygoda z Julią Robert zaczęła się od „Pretty Woman”. Komedia romantyczna w reżyserii Garry’ego Marshalla opowiada o biznesmenie Edwardzie (w tej roli Richard Gere), który płaci Vivian (Roberts) za tydzień spędzony w jej towarzystwie. Pomiędzy parą iskrzy tak bardzo, że żaden widz nie ma wątpliwości, dokąd zmierza ta znajomość. Co ciekawe, oryginalny scenariusz zakładał, że Vivian była uzależniona od narkotyków, a w końcowej scenie Edward miał zostawić ją na ulicy tam, gdzie spotkał. Film z 1990 roku stał się wielkim przebojem kasowym na całym świecie, chwalonym zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Po sukcesie filmu, 23-letnią Julię Roberts po raz pierwszy okrzyknięto „najpiękniejszą kobietą na świecie”. Początki kręcenia filmu jednak nie były łatwe. Podczas pierwszej sceny, Julia Roberts tak bardzo się denerwowała, że dostała reakcji alergicznej na całej skórze. Konieczne była podanie leków.   „Uciekająca panna młoda” Projekt Marshalla sprawdził się tak dobrze, że trudno było na nim poprzestać. Dziewięć lat później reżyser skrzyknął więc tych samych aktorów i zaprosił ich na plan filmu „Uciekająca panna młoda”. Tak powstała opowieść o dziennikarzu (Gere), piszącym artykuł o kobiecie (Roberts), która notorycznie ucieka sprzed ołtarza. Znowu jest zabawnie, lekko,...

Czytaj dalej