
10 najpiękniejszych płyt i playlist na święta Bożego Narodzenia. Idealne na prezent!
Na pierwszym miejscu wśród wyzwalaczy świątecznych wspomnień są zapachy (choinka, pierniki, pierogi z kapustą i grzybami…), na drugim – muzyka. Warto zadbać o to, by święta miały wyjątkową muzyczną oprawę. Inna muzyka pasuje do świątecznych przygotowań, inna do kolacji wigilijnej, jeszcze inna do spotkań z przyjaciółmi. Oto nasz wybór dziesięciu płyt i playlist w różnym, ale zawsze bardzo świątecznym kilmacie.
Grażyna Auguścik, „Lulajże: The Lullaby For Jesus”
Przepiękna płyta z kolędami, zaśpiewana z wielką z czułością i wrażliwością. Wśród trzynastu utworów są najpiękniejsze polskie kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Oj Maluśki, Maluśki”, „Gdy Śliczna Panna…”. Ale też wyjątkowej urody wenezuelska pieśń ludowa „Niño Lindo” i „Ave Maria”.
Niektóre utwory Grażyna Auguścik zaśpiewała a capella, innym towarzyszy subtelny akompaniament – gitara, flet, klarnet, marakasy… Nagrane w Chicago, z amerykańskimi muzykami kolędy złożyły się na jedną z najpiękniejszych płyt na Boże Narodzenie. Nagrana w 2011 roku, nie jest dziś łatwa do zdobycia, na szczęście można jej słuchać na Spotify.
Michael Buble, „Christmas”
Wydana w 2011 roku płyta kanadyjskiego piosenkarza z największymi świątecznymi przebojami natychmiast dołączyła do bożonarodzeniowych klasyków, a w Polsce zyskała status podwójnej platyny. Śpiewane w dawnym stylu „It's Beginning to Look a Lot Like Christmas”, „White Christmas” czy „Santa Baby” przywodzą na myśl utwory Franka Sinatry.
„Feliz Navidad” zaśpiewane w duecie z Thalią nieodmiennia wprawia w dobry nastrój i sprawia, że ma się ochotę natychmiast zatańczyć. Płyta wydana w różnych wersjach (CD, winyl, deluxe), dostępna jest też na Spotify i You Tube.
Mazowsze, „Kolędy i pastorałki”
Wiele jest płyt z nagraniami najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Ta wydana w 2014 roku z okazji 65-lecia zespołu – w wersji limitowanej – ma jeszcze jedną zaletę: wyjątkowo piękną okładkę.
Wszyscy doskonale znamy te kolędy, śpiewane w rytmach mazura, oberka czy poloneza, w uroczystym tonie. Płytę otwiera oczywiście „Bóg się rodzi”, kończy „Cicha noc”. Idealne tło dla kolacji wigilijnej i nieocenione wsparcie przy rodzinnym śpiewaniu kolęd.
Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik, „Kolędy”
Znów Grażyna Auguścik, tym razem w duecie z Urszulą Dudziak. I znów jest pięknie. Głosy dwóch dam polskiego jazzu współbrzmią wyjątkowo harmonijnie w tradycyjnych kolędach, między innymi „Gdy się Chrystys rodzi”. Płyta nagrana pierwotnie w 1996 roku, doczekała się w 2016 roku reedycji.
Jazzowe popisy nie są tu pretensjonalne, z wyczuciem wzbogacają dobrze znane utwory. Niektóre kolędy zaśpiewana są z powagą, inne z humorem. Mistrzowsko wykonane na dwa głosy, do tego a capella, „Przybieżeli do Betlejem” zachwyca. Na koniec – urocza pastorałka „Ko ko kolęda”. Tę klasyczną płytę warto mieć w domowej kolekcji. Ma niezwykłą moc kreowania wspomnień. Można jej też słuchać na Spotify.
Trebunie Tutki, „Kolędy góralskie”
Płyta, która sprawia, że w jednej chwili przenosimy się do góralskiej karczmy. Co w tym roku, gdy możliwość wyjazdu w góry zimą jest mocno ograniczona, szczególnie cenne. Obok klasycznych polskich kolęd są tu i te mniej znane, regionalne: „Posol baca owce”, „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził” czy „A jo stary dziad”.
Kapela Trebunie-Tutki jest wierna tradycji i autentyczna, co w kolędach i góralskich pastorałkach czuć najlepiej. Wszak w muzykującej góralskiej rodzinie śpiewa się je od pokoleń. Płytę „Kolędy góralskie” można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.
Idą święta (playlista na Spotify)
Składanka świątecznych przebojów, którą otwiera absolutny przebój Mariah Carey „All I Want for Christmas is You”, który na Spotify przesłuchano ponad 500 milionów razy i dodano do 12 milionów playlist. A potem same klasyki: „Let It Snow” Deana Martina, „Last Christmas” duetu Wham! czy „Driving Home for Christmas” i Chris Rea…
Playlista „Idą święta!” to blisko pięć godzin z utworami, które słyszeliśmy tysiące razy, ale przecież – jak mawiał klasyk – najbardziej podobają nam się piosenki, które już znamy.
Balthasar-Neumann-Chor, „Christmas in Europe”
Wyjątkowa nowość na koniec 2020 roku! Balthasar-Neumann-Chor pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka, jeden z najlepszych zespołów chóralnych w Europie, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, nagrał arcypiękny świąteczny album. „Christmas in Europe” to świąteczna podróż po Europie.
W mistrzowskim wykonaniu słuchamy kolęd w szesnastu językach, z różnych zakątków naszego kontynentu. Od Włoch po Islandię. Wśród nich wspaniale brzmią dwie polskie: „Północ już była” i „Mizerna, cicha”. Płytę można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.
„Białanie - kolędy i pastorałki Jacka Cygana”
Jacek Cygan od 30 lat pisze utwory w klimacie świątecznym. Najpierw to było „Na stary rok” dla Grażyny Łobaszewskiej, potem „Kolęda rozsianych po świecie” do muzyki Seweryna Krajewskiego, „Święta z bajki” dla Edyty Geppert, dalej „Dziś nadzieja rodzi się” z Ryszardem Rynkowskim.
Najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek i Igor Herbut („Pastorałka łemkowska”).
Świąteczny Chill (playlista na Spotify)
Z dużym wyczuciem dobrana składanka 60 utworów w świątecznym klimacie. Są tu wykonawcy bardzo znani (Sia, Coldplay, Fiona Apple, Tom Odell), ale też tacy, o których usłyszycie prawdopodobnie po raz pierwszy. Zagraniczni i polscy (Grzegorz Turnau, Raz Dwa Trzy).
Playlista „Świąteczny chill” to popularne przeboje w nowym wykonaniach i utwory mało znane, a pełne uroku. Idealne tło muzyczne do pieczenia pierników.
Zbigniew Preisner, „W poszukiwaniu dróg”
Zbigniew Preisner napisał wiele kolęd dla artystów Piwnicy pod Baranami. Potem doszły do tego kompozycje do czterech wierszy Ewy Lipskiej. I „Kolęda samotnych" autorstwa Jana Nowickiego. Zbigniew Preisner poprosił przyjaciela o jej napisanie, bo – jak tłumaczył – „wydaje mi się, że w święta zapominamy o ludziach, którzy spędzają Boże Narodzenie sami. I nie chodzi bynajmniej o ich fizyczną samotność, ale o tę najważniejszą – psychiczną, egzystencjalną. Ludzie nie wytrzymują ze sobą i to jest poważne pytanie, jak żyjemy. Pamiętajmy o nich”.
Dla mnie najbardziej wzruszającym utworem na płycie pozostaje „Kolęda dla Piotra”, stworzona po śmierci Piotra Skrzyneckiego. Mądre teksty, piękna muzyka, wspaniałe wykonanie artystów Piwnicy Pod Baranami. Płyta dostępna w sprzedaży i na Spotify.