10 najpiękniejszych płyt i playlist na święta Bożego Narodzenia. Idealne na prezent!

10 najpiękniejszych płyt i playlist na święta Bożego Narodzenia. Idealne na prezent!

Muzyka, która uprzyjemni pieczenie pierników i ubieranie choinki, a kolacji wigilijnej nada wyjątkowy nastrój.
Anna Zaleska
08.12.2020

Na pierwszym miejscu wśród wyzwalaczy świątecznych wspomnień są zapachy (choinka, pierniki, pierogi z kapustą i grzybami…), na drugim – muzyka. Warto zadbać o to, by święta miały wyjątkową muzyczną oprawę. Inna muzyka pasuje do świątecznych przygotowań, inna do kolacji wigilijnej, jeszcze inna do spotkań z przyjaciółmi. Oto nasz wybór dziesięciu płyt i playlist w różnym, ale zawsze bardzo świątecznym kilmacie.

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Grażyna Auguścik, „Lulajże: The Lullaby For Jesus”

Przepiękna płyta z kolędami, zaśpiewana z wielką z czułością i wrażliwością. Wśród trzynastu utworów są najpiękniejsze polskie kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Oj Maluśki, Maluśki”, „Gdy Śliczna Panna…”. Ale też wyjątkowej urody wenezuelska pieśń ludowa „Niño Lindo” i „Ave Maria”.

Niektóre utwory Grażyna Auguścik zaśpiewała a capella, innym towarzyszy subtelny akompaniament – gitara, flet, klarnet, marakasy… Nagrane w Chicago, z amerykańskimi muzykami kolędy złożyły się na jedną z najpiękniejszych płyt na Boże Narodzenie. Nagrana w 2011 roku, nie jest dziś łatwa do zdobycia, na szczęście można jej słuchać na Spotify.

Michael Buble, „Christmas”

Wydana w 2011 roku płyta kanadyjskiego piosenkarza z największymi świątecznymi przebojami natychmiast dołączyła do bożonarodzeniowych klasyków, a w Polsce zyskała status podwójnej platyny. Śpiewane w dawnym stylu „It's Beginning to Look a Lot Like Christmas”, „White Christmas” czy „Santa Baby” przywodzą na myśl utwory Franka Sinatry.

„Feliz Navidad” zaśpiewane w duecie z Thalią nieodmiennia wprawia w dobry nastrój i sprawia, że ma się ochotę natychmiast zatańczyć. Płyta wydana w różnych wersjach (CD, winyl, deluxe), dostępna jest też na Spotify i You Tube.

Mazowsze, „Kolędy i pastorałki”

Wiele jest płyt z nagraniami najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Ta wydana w 2014 roku z okazji 65-lecia zespołu – w wersji limitowanej – ma jeszcze jedną zaletę: wyjątkowo piękną okładkę.

Wszyscy doskonale znamy te kolędy, śpiewane w rytmach mazura, oberka czy poloneza, w uroczystym tonie. Płytę otwiera oczywiście „Bóg się rodzi”, kończy „Cicha noc”. Idealne tło dla kolacji wigilijnej i nieocenione wsparcie przy rodzinnym śpiewaniu kolęd.

Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik, „Kolędy”

Znów Grażyna Auguścik, tym razem w duecie z Urszulą Dudziak. I znów jest pięknie. Głosy dwóch dam polskiego jazzu współbrzmią wyjątkowo harmonijnie w tradycyjnych kolędach, między innymi „Gdy się Chrystys rodzi”. Płyta nagrana pierwotnie w 1996 roku, doczekała się w 2016 roku reedycji.

Jazzowe popisy nie są tu pretensjonalne, z wyczuciem wzbogacają dobrze znane utwory. Niektóre kolędy zaśpiewana są z powagą, inne z humorem. Mistrzowsko wykonane na dwa głosy, do tego a capella, „Przybieżeli do Betlejem” zachwyca. Na koniec – urocza pastorałka „Ko ko kolęda”. Tę klasyczną płytę warto mieć w domowej kolekcji. Ma niezwykłą moc kreowania wspomnień. Można jej też słuchać na Spotify.

Trebunie Tutki, „Kolędy góralskie”

Płyta, która sprawia, że w jednej chwili przenosimy się do góralskiej karczmy. Co w tym roku, gdy możliwość wyjazdu w góry zimą jest mocno ograniczona, szczególnie cenne. Obok klasycznych polskich kolęd są tu i te mniej znane, regionalne: „Posol baca owce”, „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził” czy „A jo stary dziad”.

Kapela Trebunie-Tutki jest wierna tradycji i autentyczna, co w kolędach i góralskich pastorałkach czuć najlepiej. Wszak w muzykującej góralskiej rodzinie śpiewa się je od pokoleń. Płytę „Kolędy góralskie” można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.

Idą święta (playlista na Spotify)

Składanka świątecznych przebojów, którą otwiera absolutny przebój Mariah Carey „All I Want for Christmas is You”, który na Spotify przesłuchano ponad 500 milionów razy i dodano do 12 milionów playlist. A potem same klasyki: „Let It Snow” Deana Martina, „Last Christmas” duetu Wham! czy „Driving Home for Christmas” i Chris Rea…

Playlista „Idą święta!” to blisko pięć godzin z utworami, które słyszeliśmy tysiące razy, ale przecież – jak mawiał klasyk – najbardziej podobają nam się piosenki, które już znamy.

Balthasar-Neumann-Chor, „Christmas in Europe”

Wyjątkowa nowość na koniec 2020 roku! Balthasar-Neumann-Chor pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka, jeden z najlepszych zespołów chóralnych w Europie, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, nagrał arcypiękny świąteczny album. „Christmas in Europe” to świąteczna podróż po Europie.

W mistrzowskim wykonaniu słuchamy kolęd w szesnastu językach, z różnych zakątków naszego kontynentu. Od Włoch po Islandię. Wśród nich wspaniale brzmią dwie polskie: „Północ już była” i „Mizerna, cicha”. Płytę można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.

„Białanie - kolędy i pastorałki Jacka Cygana”

Jacek Cygan od 30 lat pisze utwory w klimacie świątecznym. Najpierw to było „Na stary rok” dla Grażyny Łobaszewskiej, potem „Kolęda rozsianych po świecie” do muzyki Seweryna Krajewskiego, „Święta z bajki” dla Edyty Geppert, dalej „Dziś nadzieja rodzi się” z Ryszardem Rynkowskim.

Najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek i Igor Herbut („Pastorałka łemkowska”).

Świąteczny Chill (playlista na Spotify)

Z dużym wyczuciem dobrana składanka 60 utworów w świątecznym klimacie. Są tu wykonawcy bardzo znani (Sia, Coldplay, Fiona Apple, Tom Odell), ale też tacy, o których usłyszycie prawdopodobnie po raz pierwszy. Zagraniczni i polscy (Grzegorz Turnau, Raz Dwa Trzy).

Playlista „Świąteczny chill” to popularne przeboje w nowym wykonaniach i utwory mało znane, a pełne uroku. Idealne tło muzyczne do pieczenia pierników.

Zbigniew Preisner, „W poszukiwaniu dróg”

Zbigniew Preisner napisał wiele kolęd dla artystów Piwnicy pod Baranami. Potem doszły do tego kompozycje do czterech wierszy Ewy Lipskiej. I „Kolęda samotnych" autorstwa Jana Nowickiego. Zbigniew Preisner poprosił przyjaciela o jej napisanie, bo – jak tłumaczył – „wydaje mi się, że w święta zapominamy o ludziach, którzy spędzają Boże Narodzenie sami. I nie chodzi bynajmniej o ich fizyczną samotność, ale o tę najważniejszą – psychiczną, egzystencjalną. Ludzie nie wytrzymują ze sobą i to jest poważne pytanie, jak żyjemy. Pamiętajmy o nich”.

Dla mnie najbardziej wzruszającym utworem na płycie pozostaje „Kolęda dla Piotra”, stworzona po śmierci Piotra Skrzyneckiego. Mądre teksty, piękna muzyka, wspaniałe wykonanie artystów Piwnicy Pod Baranami. Płyta dostępna w sprzedaży i na Spotify.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
materiały prasowe

10 świątecznych filmów, które rozgrzeją twoje serce tej zimy

Od romansów pod choinkę poprzez zwariowane komedie o nietypowych świętach po wzruszające filmy familijne. Oto dziesięć najlepszych filmów na Boże Narodzenie.
Anna Zaleska
01.12.2020

Są tu filmy, które rozgrzeją serce i wzruszą. Idealne wyciskacze łez. Są także komedie pozwalające nabrać dystansu do świątecznych przygotowań i pośmiać się z samej siebie, bo nie wszystko musi być przecież aż tak perfekcyjne i dopięte na ostatni guzik. Znajdziesz tu też filmy, które najlepiej oglądać całą rodziną, siedząc razem na kanapie, pod ciepłym kocem i z kubkiem kakao w ręku. Oto najlepsze świąteczne filmy do obejrzenia w grudniu. Hit świątecznych filmów o miłości – „Holiday” (2006) Dwie kobiety ze świeżo złamanym sercem, pragnąc uciec od swojego nieudanego życia i wiarołomnych narzeczonych, wymieniają się na domy. I tak na czas Bożego Narodzenia Iris (Kate Winslett) trafia do luksusowej willi w skąpanym słońcu Los Angles, Amanda (Cameron Diaz) przyjeżdża zaś na przysypaną śniegiem angielską wieś. Obie kobiety skrajnie się różnią. Amanda, dziewczyna z temperamentem, nie zawaha się strzelić w zęby faceta, który ją zdradził. Iris to typ romantyczki i wrażliwca. Nieoczekiwanie obie pod nowym adresem znajdą miłość. „Holiday” można oglądać po dziesięć razy, a bez paczki chusteczek nigdy się nie obejdzie. W tle piękna muzyka Hansa Zimmera, którą warto wykorzystać jako romantyczny soundtrack dla własnych świąt. Film jest dostępny na Amazon Prime Video. Klasyczna komedia świąteczna: „To właśnie miłość” (2003) Dziesięć historii miłosnych w jednym filmie, a wszystkie uczucia wyzwala magia świąt. Reżyser Richard Curtis, wcześniej scenarzysta „Dziennika Bridgert Jones” czy komedii „Cztery wesela i pogrzeb”, znalazł idealne proporcje między śmiechem a wzruszeniem. Jednym z wątków jest historia nieśmiałego premiera Wielkiej Brytanii (Hugh Grant), który podczas pierwszego dnia urzędowania na Downing Street zakochuje się...

Czytaj dalej
wianek świąteczny
Łukasz Marcinkowski i Radek Berent KWIATY & MIUT

Wianek świąteczny hand made! Jak go zrobić – radzą właściciele kwiaciarni Kwiat & MIUT

Świąteczny wianek na drzwi – krok po kroku.
Łukasz Marcinkowski i Radosław Berent
09.12.2020

Po zimowy wianek wystarczy wybrać się do lasu. Wszystko, co potrzebne do jego przygotowania, można zebrać podczas spaceru: miękkie gałązki, szyszki, zimowe owoce. To piękna, pachnąca dekoracja pełna symboliki, a w święta nabiera szczególnego znaczenia. Gdy wisi na drzwiach wejściowych, sygnalizuje, że zaraz znajdziemy się w świątecznej atmosferze, w miejscu pełnym przyjaciół, że poczujemy zapach pierników. Tradycja wieszania wianków na zewnątrz przywędrowała do nas z krajów anglosaskich – nic dziwnego, w końcu w każdym świątecznym filmie hollywoodzkiej produkcji znajdzie się ujęcie, w którym głowa rodziny otwiera tak udekorowane drzwi. Proponujemy wam wersję naturalną. Dziś wieniec z igliwia wieszany na drzwiach to uproszczony wieniec adwentowy, który wziął się z tradycji ewangelickiej przejętej również przez katolicyzm. Okrągły kształt wianka symbolizował Boga, ponieważ nie ma początku ani końca. Dla nas to przede wszystkim symbol jedności tak silnie towarzyszącej zimowym świętom. Świąteczny wianek – co się przyda? Wybieraj gatunki, które nie gubią igieł z powodu braku wody. Dobierz tylko naturalne dodatki, tak aby móc je łatwo wyrzucić do odpadów organicznych. Wszystkie potrzebne rzeczy zbierzesz w ogrodzie lub na spacerze za miastem. Drut o średnicy 0,5 mm kupisz w markecie budowlanym lub dobrej kwiaciarni. Łukasz Marcinkowski i Radosław Berent – duet kwiaciarzy, scenografów i designerów, którzy zainicjowali nową falę zainteresowania kwiatami w Polsce. Właściciele kwiaciarni Kwiaty & MIUT, którą prowadzą od 2013 roku w Poznaniu.    Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez KWIATY&MIUT (@kwiatyimiut)

Czytaj dalej
Katarzyna Kędzierska
simplicite.pl

„W Święta róbmy to, co chcemy, a nie to, co wypada!”, mówi Katarzyna Kędzierska, minimalistka

Czasem warto odpuścić, bo mniej znaczy tak naprawdę więcej – mówi o przygotowaniach do Świąt Katarzyna Kędzierska, minimalistka.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wpadamy w wir świątecznych przygotowań: kupujemy prezenty, sprzątamy domy, oglądamy kolorowe reklamy. W tym szale zapominamy często o tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Gubimy się i wpadamy w pułapkę robienia tego, co wypada, a nie tego, co chcemy. W odzyskaniu równowagi może nam pomóc minimalizm, o którym od lat pisze Katarzyna Kędzierska. Kamila Geodecka:  Święta kojarzą się z nadmiarem jedzenia, toną prezentów. Pani pokazuje, że można inaczej. Katarzyna Kędzierska: Od lat rozmawiam na ten temat z moimi czytelnikami. Oczywiście każdy to robi po swojemu, wprowadzając te elementy, które uznaje za bardziej minimalistyczne niż te zakorzenione w tradycji. Wiele osób w bardzo fajny sposób potrafi w swoich rodzinach wyważyć elementy tradycji i minimalizmu, czyli docenić to, co faktycznie jest dla nich ważne, i uprościć całą resztę. Jak to zrobić? Pamiętam, że jedna z moich czytelniczek umówiła się z domownikami, że każdy z członków rodziny wybiera swoją ulubioną potrawę. Potem w czasie przygotowań robili tylko te wybrane dania. Mamy więc tutaj hołd dla tradycji, która dla tej rodziny jest ważna,  ale każdy wybrał sobie z niej to, co jest najbliższe jego sercu, i żołądkowi w tym przypadku. Resztę sobie odpuścili. Sporo osób upraszcza sobie też Święta poprzez rodzinne wyjazdy. Niektórzy wyłączają też z tradycji tę część materialną, czyli dawanie sobie prezentów. Wiele osób nie wyobraża sobie, żeby pod choinką nie było prezentów. U mnie ta tradycja wręczania prezentów jest bardzo żywa i pożądana, nie chcemy z niej rezygnować. Przez wiele lat próbowałam pokazać, że można do prezentów podejść inaczej i przyznam, że przez długi czas zauważałam opór. Natomiast w tym roku niesamowite było dla...

Czytaj dalej
Jak będą wyglądać tegoroczne święta?
Kira auf der Heide/Unsplash

„Tegoroczne Święta będą inne, ale mogą nas dużo nauczyć” – mówi psycholożka Joanna Żółkiewska

– Może w końcu się zorientujemy, co jest tak naprawdę najważniejsze: obecność drugiej osoby, a nie to, ile wydaliśmy na prezenty – mówi o zbliżających się Świętach Joanna Żółkiewska, psycholożka i terapeutka.
Kamila Geodecka
13.11.2020

Święta Bożego Narodzenia w 2020 roku będą dla nas trudne. Mogą pojawić się wyrzuty sumienia, żal, poczucie utraconych więzi. Ale możemy też spróbować wykorzystać ten czas na to, by przemyśleć nasze relacje, pomyśleć o naszych bliskich i w końcu bez pędu i zakupowego szału spróbować zacząć budować prawdziwe więzi. Szał zakupów i szałowe reklamy Sytuacja ekonomiczna jest trudna. Wiele osób straciło pracę, dochody niektórych są dużo niższe. Prezenty będą musiały być więc nieco skromniejsze lub pod choinką nie pojawią się wcale. To może być jednak dla nas szansa na zyskanie czegoś znacznie ważniejszego niż kolejna para skarpet. – To będą bardzo trudne Święta, ale mam nadzieję, że po pierwszym momencie lęku i strachu, tego żalu, że jest inaczej, wyciągniemy lekcję: liczy się to, by być razem, być blisko. Może w końcu dowiemy się, czego potrzebują nasi najbliżsi, bo będziemy mieć czas, żeby porozmawiać, a nie biegać po sklepach – mówi Joanna Żółkiewska. W telewizji, w mediach społecznościowych oraz na bilbordach wciąż jednak pojawiają się reklamy, które pokazują nam magię świątecznych zakupów. Na to nie dajemy się już nabrać. Zdaniem Joanny Żółkiewskiej dopiero w tym roku zrozumieliśmy, co jest iluzją, a co prawdą, co chwytem marketingowym, a co prawdziwą intencją.  – Teraz wyraźniej widzimy, że te dwa światy, nasz i celebrycki, są zupełnie od siebie oddalone. To już było widać podczas pierwszego lockdownu, w marcu. Nagle się okazało, że pewne działania celebrytów jedynie napędzają koniunkturę, a nie dają nam żadnego wsparcia ani obrazu rzeczywistości. Teraz już wszyscy obśmiewają te reklamy. Nawet się na nie nie złościmy, jest tylko uśmiech pobłażania – tłumaczy mi. I ten krok w stronę realności jest dla nas...

Czytaj dalej