10 najpiękniejszych płyt i playlist na święta Bożego Narodzenia. Idealne na prezent!

10 najpiękniejszych płyt i playlist na święta Bożego Narodzenia. Idealne na prezent!

Muzyka, która uprzyjemni pieczenie pierników i ubieranie choinki, a kolacji wigilijnej nada wyjątkowy nastrój.
Anna Zaleska
08.12.2020

Na pierwszym miejscu wśród wyzwalaczy świątecznych wspomnień są zapachy (choinka, pierniki, pierogi z kapustą i grzybami…), na drugim – muzyka. Warto zadbać o to, by święta miały wyjątkową muzyczną oprawę. Inna muzyka pasuje do świątecznych przygotowań, inna do kolacji wigilijnej, jeszcze inna do spotkań z przyjaciółmi. Oto nasz wybór dziesięciu płyt i playlist w różnym, ale zawsze bardzo świątecznym kilmacie.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Grażyna Auguścik, „Lulajże: The Lullaby For Jesus”

Przepiękna płyta z kolędami, zaśpiewana z wielką z czułością i wrażliwością. Wśród trzynastu utworów są najpiękniejsze polskie kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Oj Maluśki, Maluśki”, „Gdy Śliczna Panna…”. Ale też wyjątkowej urody wenezuelska pieśń ludowa „Niño Lindo” i „Ave Maria”.

Niektóre utwory Grażyna Auguścik zaśpiewała a capella, innym towarzyszy subtelny akompaniament – gitara, flet, klarnet, marakasy… Nagrane w Chicago, z amerykańskimi muzykami kolędy złożyły się na jedną z najpiękniejszych płyt na Boże Narodzenie. Nagrana w 2011 roku, nie jest dziś łatwa do zdobycia, na szczęście można jej słuchać na Spotify.

Michael Buble, „Christmas”

Wydana w 2011 roku płyta kanadyjskiego piosenkarza z największymi świątecznymi przebojami natychmiast dołączyła do bożonarodzeniowych klasyków, a w Polsce zyskała status podwójnej platyny. Śpiewane w dawnym stylu „It's Beginning to Look a Lot Like Christmas”, „White Christmas” czy „Santa Baby” przywodzą na myśl utwory Franka Sinatry.

„Feliz Navidad” zaśpiewane w duecie z Thalią nieodmiennia wprawia w dobry nastrój i sprawia, że ma się ochotę natychmiast zatańczyć. Płyta wydana w różnych wersjach (CD, winyl, deluxe), dostępna jest też na Spotify i You Tube.

Mazowsze, „Kolędy i pastorałki”

Wiele jest płyt z nagraniami najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Ta wydana w 2014 roku z okazji 65-lecia zespołu – w wersji limitowanej – ma jeszcze jedną zaletę: wyjątkowo piękną okładkę.

Wszyscy doskonale znamy te kolędy, śpiewane w rytmach mazura, oberka czy poloneza, w uroczystym tonie. Płytę otwiera oczywiście „Bóg się rodzi”, kończy „Cicha noc”. Idealne tło dla kolacji wigilijnej i nieocenione wsparcie przy rodzinnym śpiewaniu kolęd.

Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik, „Kolędy”

Znów Grażyna Auguścik, tym razem w duecie z Urszulą Dudziak. I znów jest pięknie. Głosy dwóch dam polskiego jazzu współbrzmią wyjątkowo harmonijnie w tradycyjnych kolędach, między innymi „Gdy się Chrystys rodzi”. Płyta nagrana pierwotnie w 1996 roku, doczekała się w 2016 roku reedycji.

Jazzowe popisy nie są tu pretensjonalne, z wyczuciem wzbogacają dobrze znane utwory. Niektóre kolędy zaśpiewana są z powagą, inne z humorem. Mistrzowsko wykonane na dwa głosy, do tego a capella, „Przybieżeli do Betlejem” zachwyca. Na koniec – urocza pastorałka „Ko ko kolęda”. Tę klasyczną płytę warto mieć w domowej kolekcji. Ma niezwykłą moc kreowania wspomnień. Można jej też słuchać na Spotify.

Trebunie Tutki, „Kolędy góralskie”

Płyta, która sprawia, że w jednej chwili przenosimy się do góralskiej karczmy. Co w tym roku, gdy możliwość wyjazdu w góry zimą jest mocno ograniczona, szczególnie cenne. Obok klasycznych polskich kolęd są tu i te mniej znane, regionalne: „Posol baca owce”, „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził” czy „A jo stary dziad”.

Kapela Trebunie-Tutki jest wierna tradycji i autentyczna, co w kolędach i góralskich pastorałkach czuć najlepiej. Wszak w muzykującej góralskiej rodzinie śpiewa się je od pokoleń. Płytę „Kolędy góralskie” można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.

Idą święta (playlista na Spotify)

Składanka świątecznych przebojów, którą otwiera absolutny przebój Mariah Carey „All I Want for Christmas is You”, który na Spotify przesłuchano ponad 500 milionów razy i dodano do 12 milionów playlist. A potem same klasyki: „Let It Snow” Deana Martina, „Last Christmas” duetu Wham! czy „Driving Home for Christmas” i Chris Rea…

Playlista „Idą święta!” to blisko pięć godzin z utworami, które słyszeliśmy tysiące razy, ale przecież – jak mawiał klasyk – najbardziej podobają nam się piosenki, które już znamy.

Balthasar-Neumann-Chor, „Christmas in Europe”

Wyjątkowa nowość na koniec 2020 roku! Balthasar-Neumann-Chor pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka, jeden z najlepszych zespołów chóralnych w Europie, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, nagrał arcypiękny świąteczny album. „Christmas in Europe” to świąteczna podróż po Europie.

W mistrzowskim wykonaniu słuchamy kolęd w szesnastu językach, z różnych zakątków naszego kontynentu. Od Włoch po Islandię. Wśród nich wspaniale brzmią dwie polskie: „Północ już była” i „Mizerna, cicha”. Płytę można dostać w sklepach muzycznych lub słuchać na Spotify.

„Białanie - kolędy i pastorałki Jacka Cygana”

Jacek Cygan od 30 lat pisze utwory w klimacie świątecznym. Najpierw to było „Na stary rok” dla Grażyny Łobaszewskiej, potem „Kolęda rozsianych po świecie” do muzyki Seweryna Krajewskiego, „Święta z bajki” dla Edyty Geppert, dalej „Dziś nadzieja rodzi się” z Ryszardem Rynkowskim.

Najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek i Igor Herbut („Pastorałka łemkowska”).

Świąteczny Chill (playlista na Spotify)

Z dużym wyczuciem dobrana składanka 60 utworów w świątecznym klimacie. Są tu wykonawcy bardzo znani (Sia, Coldplay, Fiona Apple, Tom Odell), ale też tacy, o których usłyszycie prawdopodobnie po raz pierwszy. Zagraniczni i polscy (Grzegorz Turnau, Raz Dwa Trzy).

Playlista „Świąteczny chill” to popularne przeboje w nowym wykonaniach i utwory mało znane, a pełne uroku. Idealne tło muzyczne do pieczenia pierników.

Zbigniew Preisner, „W poszukiwaniu dróg”

Zbigniew Preisner napisał wiele kolęd dla artystów Piwnicy pod Baranami. Potem doszły do tego kompozycje do czterech wierszy Ewy Lipskiej. I „Kolęda samotnych" autorstwa Jana Nowickiego. Zbigniew Preisner poprosił przyjaciela o jej napisanie, bo – jak tłumaczył – „wydaje mi się, że w święta zapominamy o ludziach, którzy spędzają Boże Narodzenie sami. I nie chodzi bynajmniej o ich fizyczną samotność, ale o tę najważniejszą – psychiczną, egzystencjalną. Ludzie nie wytrzymują ze sobą i to jest poważne pytanie, jak żyjemy. Pamiętajmy o nich”.

Dla mnie najbardziej wzruszającym utworem na płycie pozostaje „Kolęda dla Piotra”, stworzona po śmierci Piotra Skrzyneckiego. Mądre teksty, piękna muzyka, wspaniałe wykonanie artystów Piwnicy Pod Baranami. Płyta dostępna w sprzedaży i na Spotify.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
wianek świąteczny
Łukasz Marcinkowski i Radek Berent KWIATY & MIUT

Wianek świąteczny hand made! Jak go zrobić – radzą właściciele kwiaciarni Kwiat & MIUT

Świąteczny wianek na drzwi – krok po kroku.
Łukasz Marcinkowski i Radosław Berent
09.12.2020

Po zimowy wianek wystarczy wybrać się do lasu. Wszystko, co potrzebne do jego przygotowania, można zebrać podczas spaceru: miękkie gałązki, szyszki, zimowe owoce. To piękna, pachnąca dekoracja pełna symboliki, a w święta nabiera szczególnego znaczenia. Gdy wisi na drzwiach wejściowych, sygnalizuje, że zaraz znajdziemy się w świątecznej atmosferze, w miejscu pełnym przyjaciół, że poczujemy zapach pierników. Tradycja wieszania wianków na zewnątrz przywędrowała do nas z krajów anglosaskich – nic dziwnego, w końcu w każdym świątecznym filmie hollywoodzkiej produkcji znajdzie się ujęcie, w którym głowa rodziny otwiera tak udekorowane drzwi. Proponujemy wam wersję naturalną. Dziś wieniec z igliwia wieszany na drzwiach to uproszczony wieniec adwentowy, który wziął się z tradycji ewangelickiej przejętej również przez katolicyzm. Okrągły kształt wianka symbolizował Boga, ponieważ nie ma początku ani końca. Dla nas to przede wszystkim symbol jedności tak silnie towarzyszącej zimowym świętom. Świąteczny wianek – co się przyda? Wybieraj gatunki, które nie gubią igieł z powodu braku wody. Dobierz tylko naturalne dodatki, tak aby móc je łatwo wyrzucić do odpadów organicznych. Wszystkie potrzebne rzeczy zbierzesz w ogrodzie lub na spacerze za miastem. Drut o średnicy 0,5 mm kupisz w markecie budowlanym lub dobrej kwiaciarni. Łukasz Marcinkowski i Radosław Berent – duet kwiaciarzy, scenografów i designerów, którzy zainicjowali nową falę zainteresowania kwiatami w Polsce. Właściciele kwiaciarni Kwiaty & MIUT, którą prowadzą od 2013 roku w Poznaniu.    Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez KWIATY&MIUT (@kwiatyimiut)

Czytaj dalej
Mat.prasowe

Romantyczne filmy świąteczne. Co warto obejrzeć poza „To właśnie miłość” i „Holiday”?

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, magii, gorących uczuć i… dobrego kina! Nasze propozycje filmowe są pełne romantycznych uniesień.
Sylwia Arlak
21.12.2020

Co roku, w okresie Bożego Narodzenia odświeżamy sobie „To właśnie miłość”. Na pamięć znamy „Listy do M”. i „Holiday” ( Czytaj też:   Klasyczne filmy świąteczne: 5 najlepszych propozycji do obejrzenia jeszcze przed Bożym Narodzeniem  oraz  Świąteczne filmy, które zobaczysz na Netfliksie i HBO Go ). Ale świąteczne kino na tym się nie kończy. Sprawdźcie nasze propozycje romantycznych filmów świątecznych, o których mogłyście nie słyszeć albo o których (w przedświątecznym szale) zapomniałyście. „Igraszki losu” Nowy Jork, John Cusack i Kate Beckinsale to zestaw idealny na Boże Narodzenie. Jonathan i Sara zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale (ponieważ oboje są przesądni) postanawiają się rozstać i sprawdzić, czy los ponownie ich połączy. Kiedy parę lat później decydują się poślubić swoich partnerów, mają ostatni moment, żeby się odnaleźć. Oglądając ten film, aż trudno uwierzyć, że zimowe sceny w Nowym Jorku kręcono w sierpniu.   „Last Christmas” Bohaterka Kate (w tej roli znana z serii „Gra o tron” Emilia Clarke) w okresie świąt Bożego Narodzenie pracuje jako asystentka Świętego Mikołaja. W pracy, podobnie zresztą jak w życiu, w ogóle jej się nie układa. Do czasu aż poznaje Toma (Henry Golding). To nie tylko film o miłości, ale też opowieść o poszukiwaniu siebie i sensu w życiu.   „Czekając na cud” Pięciu nieznajomych (w tym bohaterka grana przez Penélope Cruz, postać grana przez Susan Sarandon oraz bohater, w którego wcielił się Paul Walker) spotyka się razem w Wigilię w poszukiwaniu cudu. Na nowo odkrywają magię Świąt i wspólnie mierzą się z przeszłością. Twórcy produkcji przekonują nas, że w Boże Narodzenie nie ma rzeczy...

Czytaj dalej
Fot. iStock

Stresują czy uszczęśliwiają? Jak naprawdę działają na nas święta? Pięć zaskakujących odkryć naukowców

Dlaczego wspólne śpiewanie kolęd obniża poziom stresu? I co się dzieje w naszym mózgu, gdy po raz tysięczny słyszymy „All I Want for Christmas is You”?
Anna Zaleska
11.12.2020

Wiem, że nie wszyscy lubią święta. Z każdym rokiem coraz więcej widzę tekstów w rodzaju „jak przeżyć święta i nie zwariować”, doniesień o tym, jak bardzo w tym czasie wzrasta w nas poziom stresu, a nawet że świąteczna muzyka może źle wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Czyżby Grinch brał górę nad Duchem Bożego Narodzenia? A przecież w znacznej mierze to od nas zależy, jakie te święta będą. Jeśli za bardzo skupimy się na szorowaniu listew przypodłogowych, panicznym szukaniu prezentów dla ludzi, którzy mają wszystko, a na końcu – przyrządzaniu dwunastu wigilijnych potraw, kortyzol – hormon stresu – może wznieść się na niebywałe poziomy. A my – gdy już święta nadejdą – padniemy ze zmęczenia. Zamiast tego warto się skupić na tym, co naprawdę nas w święta uszczęśliwia. Co to takiego, podpowiada intuicja, ale też wskazują badania naukowe. 1. Wspólne śpiewanie kolęd obniża poziom stresu i wzmacnia rodzinne więzi Wspólne śpiewanie kolęd jest ważnym, choć niestety zanikającym elementem bożonarodzeniowej tradycji. Zamiast tego, po kolacji wigilijnej siadamy oglądać „Kevina samego w domu”. A naprawdę warto ten zwyczaj podtrzymywać. Śpiewanie poprawia nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, pogłębia też więzi międzyludzkie. Kolędy są pod tym względem niezwykłe, bo jakie inne tekst znają i dziadkowie, i wnuczki? Magazyn „Psychology Today” przywołuje badania przeprowadzone w Michigan w 2015 roku. Do eksperymentu zaproszono grupę ludzi i badano, jak śpiewanie wpływa na pracę ich mózgu. Wyraźny był spadek poziomu hormonu ACTH, co wskazuje na obniżenie poziomu stresu. Jednocześnie odnotowano wzrost poziomu oksytocyny, hormonu, który jest powiązany z więziami społecznymi. 2. Wydawanie pieniędzy podnosi poziom szczęścia, ale pod jednym...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

Filmy świąteczne dla tych, które nie lubią Bożego Narodzenia: „Zły Mikołaj”, „Grinch. Świąt nie będzie”, „Wigilijne show”

Jeśli nie rozumiecie fenomenu filmu „Kevin sam w domu” czy „To właśnie miłość”, a świąteczną gorączkę chciałybyście przeczekać pod kocem, mamy dla was propozycję. Seans antyświątecznych filmów skutecznie poprawi wam humor.
Sylwia Arlak
09.12.2020

Co roku to samo. Długa lista prezentów i jeszcze dłuższa lista zakupów świątecznych. W telewizji znowu leci „Kevin sam w domu”, a pogoda za oknem nie sprzyja długim spacerom. Nie wszyscy muszą lubić Boże Narodzenie. Antyświąteczne filmy mogą wam umilić grudniowy czas.  „Zły Mikołaj” „Zły Mikołaj” to czarna komedia, w której zobaczymy Billy’ego Boba Thortona. Główny bohater, Soke, każdego roku pracuje jako Święty Mikołaj w centrum handlowym. W niczym nie przypomina on poczciwego staruszka z brodą. Jest cyniczny, wulgarny, za dużo pije i uprawia przygodny seks. A do tego każdego roku okrada swojego pracodawcę. Nikt nie ma bardziej lekceważącego stosunku do Świąt niż on.  Czytaj też:   Animowane filmy świąteczne, które warto zobaczyć na Netfliksie i HBO Go. Nie tylko dla dzieci! „Czarne święta” Film „Czarne święta” z 2019 roku opowiada o Jessice Bradford (Olivia Hussey) i jej koleżankach z college’u.  Pewnego dnia bohaterki zaczynają odbierać telefony z pogróżkami w ich akademiku. Okres świąteczny, z imprezami i kolędnikami, stanowi tło do mrocznej opowieści. Ale poza horrorem dostajemy też całkiem głęboką analizę kobiecych traum.  „Cicha noc, śmierci noc” Świąteczny slasher dla miłośniczek filmu „Krwawe święta”. „Cicha noc, śmierci noc”, klasyczny horror z 1984 roku, wzbudził wiele kontrowersji. Oburzonym rodzicom nie podobała się postać seryjnego mordercy ubranego w strój Świętego Mikołaja. Mimo tych głosów, protestów i złej prasy, obraz doczekał się aż czterech sequeli. „Gremliny rozrabiają” Billy Peltzer (Zach Galligan) dostaje na Boże Narodzenie urocze, niewinnie wyglądające stworzenie. Musi pamiętać o trzech prostych...

Czytaj dalej