10 najlepszych powieści o kobiecej przyjaźni

10 najlepszych powieści o kobiecej przyjaźni

Kobieca przyjaźń tylko w „Ani z Zielonego Wzgórza” była wyidealizowanym powinowactwem bratnich dusz. W prawdziwym życiu – i we współczesnych powieściach – bywa relacją bardziej skomplikowaną. Oto najlepsze książki o kobiecej przyjaźni.
Anna Zaleska
22.09.2020

Oczywiście idealna przyjaźń jest jak z „Hymnu o miłości” św. Pawła. Cierpliwa jest, łaskawa jest. Nie zazdrości. Nie unosi się gniewem. Wszystko znosi. Wszystko przetrzyma. Nigdy nie ustaje. W realnym życiu warto pogodzić się z tym, że przyjaciółka potrafi zirytować, nawet zranić, przyjaciółce czasem się zazdrości i się z nią rywalizuje. Ale i tak się ją kocha, bo przy niej można być sobą, można liczyć na jej pomoc i wsparcie, można zaufać i dobrze się z nią bawić. A gdy życiowe drogi się rozchodzą, nigdy się jej nie zapomina. Taką właśnie przyjaźń pokazują najlepsze książki o kobiecej przyjaźni.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Wielkie kłamstewka”, Liane Moriarty, wyd Pruszyński i S-ka

W przeciwieństwie do świetnego serialu HBO, przełożonego na amerykańskie realia, akcja powieści Liane Moriarty rozgrywa się na przedmieściach Sidney. Trzy kobiety spotykają się, gdy ich dzieci mają zacząć naukę w szkole. Jedna jest samotną matką, kobietą nieśmiałą i delikatną, bardzo oddaną synkowi. Druga  – przebojowa, gadatliwa, lubująca się w intrygach i trzęsąca lokalną społecznością. Trzecia – zdystansowana piękność, bogata, elegancka, ale nieco przygaszona, jakby ukrywała jakąś tajemnicę. Między kobietami o różnym statusie społecznym,  odmiennych doświadczeniach i temperamentach zawiązuje się przyjaźń. Stopniowo zdejmują wobec siebie maski, ukazując prawdę o swoim życiu, skrytą za pozorami i kłamstwami. W godzinach próby – na przykład gdy na wieczorku integracyjnym zginie mąż jednej z nich – staną za sobą murem.

„Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante, wyd. Sonia Draga

W czterotomowej tzw. sadze neapolitańskiej, którą rozpoczyna „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante portretuje kobiecą przyjaźń w sposób tak pełny i wielowymiarowy, jak chyba nikt dotąd. Opowiadając o losach Eleny i Lili, dziewczynach urodzonych w biednej dzielnicy Neapolu w latach 50. i razem dorastających, nie maluje sielankowego, wyidealizowanego obrazu. Dużo tu rywalizacji, zazdrości, zawiści, złości i zachowań trudnych nieraz do zrozumienia i wybaczenia. Ale zarazem Ferrante pokazuje, jak bardzo przyjaźń wzbogaca życie, jak inspiruje do własnego rozwoju, jak ważnym punktem odniesienia się staje. Cała historia zaczyna się w momencie, gdy 60-letnia Elena dowiaduje się o zaginięciu przyjaciółki. Zaczyna pisać o niej wszystko, co pamięta, snując opowieść o ich splatających się losach aż do czasów współczesnych.

„Złoty notes”, Doris Lessing, wyd. Wielka Litera

Anna Wulf jest kobietą postępową, utalentowaną pisarką, samotną matką walczącą ze stereotypami na temat miejsca kobiety w społeczeństwie lat 50. Wikła się w nieudane związki, próbuje pisać powieść, chodzi do psychoanalityka, angażuje w działalność polityczną, która przynosi jej rozczarowanie. W czterech różnych notesach w różnych kolorach sporządza notatki o swoim życiu, by potem połączyć je razem w jeden złoty. Tak powstaje niechronologiczna opowieść, w której ważne miejsce zajmuje przyjaźń Anny z Molly Jacobs, hałaśliwą i trzeźwo patrząca na życie rozwiedzioną aktorką. Napisana w 1962 roku powieść laureatki Literackiej Nagrody Nobla to idealny prezent dla przyjaciółki, która ceni literaturę z najwyższej półki i intelektualne wyzwania.

„Swing Time”, Zadie Smith, wyd. Znak

Dwie młode czarnoskóre dziewczyny, mieszkanki tych mniej atrakcyjnych części Londynu, łączy marzenie o tym, by zostać tancerkami. Poznały się i zaprzyjaźniły już jako kilkulatki podczas lekcji tańca. Jedna jest bardzo pracowita i ambitna, druga ma prawdziwy talent. Jedna ma ładny dom i rodzinę, druga jest wychowywana przez samotną matkę i mieszka w brzydkim bloku. Te różnice, początkowo przez dzieci niezauważane, z czasem stają się coraz bardziej istotne. Podobnie jak ambicje dorastających kobiet i rysujące się przed nimi perspektywy. Dawne przyjaciółki stopniowo się od siebie oddalają, ale nawet gdy ich drogi całkiem się rozejdą, nie przestaną być dla siebie ważne.

„Dziewczyny w ogniu”, Robin Wasserman, wyd. Prószyński i S-ka

Powieść usytuowana w latach 90., gdy słucha się grunge'u i wielbi Kurta Cobeina, pokazuje świat młodych ludzi w brutalny sposób. W Halloween znika bez śladu popularny w szkole chłopak. Trzy dni później zostaje znaleziony z kulą w głowie i pistoletem w dłoni. Odkrycie to wstrząsa społecznością, zwłaszcza że w okolicy coraz głośniej mówi się o kulcie Szatana. W takich okolicznościach rodzi się przyjaźń między introwertyczną Hannah i charyzmatyczną Lacey. Lacey stopniowo wyciąga nową przyjaciółkę z jej bezpiecznego, spokojnego otoczenia i wprowadza do świata buntu i obsesji. Można się domyślać, że w thrillerze przyjaźń nie jest sielanką w stylu „Ani z Zielonego Wzgórza”.

„Plac Konstytucji” i „Dziewczyny z placu”, Dominika Buczak, wyd. Wielka Litera

W dwutomowej sadze o losach mieszkańców warszawskiego Placu Konstytucji – począwszy od lat 50. po czasy współczesne – kobieca przyjaźń staje się najważniejszą relacją w życiu. Mania jest dziewczyną z awansu społecznego. Pochodzi ze wsi, z biednej rodziny, powojenne realia umożliwiają jej podjęcie studiów na politechnice i czynią entuzjastką socjalistycznych porządków. Zosia pochodzi z inteligenckiej, uprzywilejowanej przed wojną rodziny, nie akceptuje nowego ustroju ani tego, w jakiej formie odbudowywana jest jej Warszawa. Przyjaźń kobiet zaczyna się w latach 50. od wielkiej kłótni na tematy ideologiczne, przez którą tracą się z oczu na wiele lat. Gdy szczęśliwie się odnajdują, rodzi się między nimi głęboka więź. A możliwość dzielenia się swoją perspektywą, towarzyszenia sobie w pięknych i trudnych momentach życia, staje się dla obu niezwykle cenna.

„Smażone zielone pomidory”, Fannie Flagg, wyd. Otwarte

Pełna uroku klasyczna opowieść, która stała się podstawą równie wzruszającego filmu. W małym miasteczku w Alabamie w latach 30. XX wieku dwie przyjaciółki – Idgie i Ruth – postanawiają otworzyć kawiarnię. Whistle Stop Cafe staje się miejscem, w którym mieszkańcy lubią przesiadywać, rozkoszując się aromatyczną kawę i znakomitym ciastem z kremem kokosowym. Dwie kobiety razem walczą z przeciwnościami losu, wspierając się gdy trzeba uciec od przemocowego męża, poradzić sobie z niepełnosprawnością dziecka czy bronić lokalną społeczność przed Ku Klux Klanem. Pełna nostalgii za przeszłością powieść Fannie Flag prowokuje, by zastanowić się – razem ze snującą opowieść o dawnych czasach Ninny – czy przypadkiem kiedyś ludzie nie byli bardziej szczęśliwi. I dlaczego teraz widuje się tak mało zadowolonych twarzy.

„Miasto dziewcząt”, Elizabeth Gilbert, wyd. Rebis

Książka Elizabeth Gilbert – z dedykacją „dla mojej ukochanej przyjaciółki, moich oczu i uszu” – to opowieść o urokach życia w Nowym Jorku z dużym akcentem na życie seksualno-imprezowe. A trudno się dobrze bawić nie mając przyjaciółki. Relacja z Celią nie jest może idealna. Wszak – jak tłumaczy Vivvie – jeśli wiesz cokolwiek o przyjaźni młodych dziewczyn, to wiesz, że jedna z nich zawsze odgrywa rolę służebnej. Celie domaga się więc nieustających przysług, od próśb o rozmasowanie obolałych łydek po „skończyły mi się papieroski”. Ale cóż z tego, skoro zarazem jest się do kogo przytulić, komu pozwierzać, z kim omawiać swoje plany na życie i radzić się w kwestii utraty dziewictwa?

Margaret Atwood, „Kocie oko”, wyd. Wielka Litera

W przypadku tej książki słowo „przyjaźń” należałoby wziąć w cudzysłów, pokazuje bowiem jak skomplikowane i toksyczne, bywają relacje między dziewczętami. Malarka Elaine Risley, przygotowując się do wystawy retrospektywnej, wraca myślami do dzieciństwa. Pozornie zwyczajne, odcisnęło jednak piętno na całym jej życiu. Wychowująca się początkowo u boku brata i jego kolegów Eleine trafia do nowego środowiska, gdzie wreszcie ma koleżanki. Świat, w którym nie trzeba się bić i rywalizować z chłopakami – kto szybciej biega, kto celniej strzela – początkowo wydaje się jej znacznie przyjemniejszy i prostszy. Pod pozorem słodkich uśmiechów i grzecznych zabaw kryją się jednak toksyczne relacje i okrucieństwo. Bojąc się odrzucenia przez przyjaciółki i samotności, Eleine godzi się na to, że jest upokarzana i wyśmiewana. Ale po latach role się odwracają.

„Tysiąc wspaniałych słońc”, Khaled Hosseini, wyd. Albatros

Rozgrywająca się w Afganistanie w ciągu trzech dekad na przełomie XX i XXI wieku powieść to poruszający obraz o życiu kobiet pod rządami talibów. Na tym tle autor „Chłopca z latawcem” opowiada o nawiązującej się z trudem przyjaźni między dwiema żonami męża tyrana. Jedna z nich jest prostą dziewczyną, którą rodzina w wieku 15 lat zdecydowała się wysłać do Kabulu i wydać za dużo starszego mężczyznę. Druga to dziewczyna wykształcona i ambitna, która straciła na skutek wybuchu bomby całą rodzinę. W świecie pełnym okrucieństwa i przemocy przyjaźń – jak pisze Hosseini – jest jak słońce, jego istnienie jest niepodważalne, a jego blaskiem najlepiej jest się po prostu cieszyć, a nie na nie patrzeć.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Elena i Lili w serialu „Genialna przyjaciółka” / mat. promocyjne HBO

Nowa powieść Eleny Ferrante już we wrześniu! O czym będzie „Zakłamane życie dorosłych”?

„Zakłamane życie dorosłych” to pierwsza od sześciu lat, długo oczekiwana książka Eleny Ferrante. Czy powtórzy wielki sukces „Genialnej przyjaciółki”?
Anna Zaleska
13.07.2020

We Włoszech, gdzie Elena Ferrante – mimo swojej nieobecności w życiu publicznym – zyskała status gwiazdy, „Zakłamane życie dorosłych” znacząco podniosło czytelniczą temperaturę. W przeddzień premiery przed księgarniami ustawiały się długie kolejki ludzi oczekujących nadejścia północy, kiedy to miała rozpocząć się sprzedaż. W wielu miastach – od Neapolu poprzez Rzym po Mediolan – odbywały się głośne czytania fragmentów. Rozmiary, jakie przybiera ferrantomania, można w ostatnich latach porównać tylko do potteromani. Ogólnoświatowa fascynacja włoską pisarką zaczęła się wraz z ukazaniem się angielskich przekładów tzw. cyklu neapolitańskiego: „Genialnej przyjaciółki”, a potem kolejnych tomów: „Historii nowego nazwiska”, „Historii ucieczki” i „Historii zaginionej dziewczynki”. Książki Ferrante sprzedały się dotąd w 40 krajach w ponad 11 milionach egzemplarzy. Ta liczba znacząco teraz wzrośnie, skoro „Zakłamane życie dorosłych” ukaże się we wrześniu od razu w 25 państwach na całym świecie. Do tego długa lista znanych osób wychwalających talent Włoszki pod niebiosa: Hilary Clinton, Zadie Smith, Robert Saviano, Jonathan Franzen, Maggie Gyllenhaal. W Polsce jej wielbicielką jest między innymi Ludwika Włodek, która wyruszyła wręcz w podróż do Neapolu, by zwiedzać to miasto z powieściami Ferrante w ręku. Kropkę nad i postawiły największe platformy streamingowe, walcząc o prawo do ekranizacji włoskich bestsellerów. Po wielkim sukcesie „Genialnej przyjaciółki” produkcji HBO (powstaje właśnie trzeci sezon), Netflix w maju ogłosił powstanie serialu na podstawie „Zakłamanego życia dorosłych”. Prace już rozpoczęto. „Zakłamane życie dorosłych” – o...

Czytaj dalej
książki na lato
mat. prasowe

7 książek na czerwiec o kobietach i dla kobiet

Mamy w czym wybierać: ostatnie tygodnie to premiery książek Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Liane Moriarty czy Kristin Hannah. Zobaczcie, jakie książki warto zapakować na czerwcowy długi weekend albo pierwszy wakacyjny wyjazd.
Sylwia Arlak
05.06.2020

Książka na długi weekend? My mamy nawet siedem do wyboru: oprócz typowych powieści i opowiadań, w naszym czerwcowym zestawie znajdziesz biografię, poradnik psychologiczny i nietypowy przewodnik turystyczny. Jedynym kryterium wyboru było: ma wciągać i budzić refleksję. Zobaczcie, co proponujemy: 1. „Miłość i inne obsesje”, Liane Moriarty Liane Moriarty, autorka bestselleru „Wielkie kłamstewka” (nakręcony na podstawie książki serial możemy oglądać w Polsce na HBO) powraca z nową pozycją:  „Miłość i inne obsesje” (wyd. Znak Literanova). Bohaterka książki, Ellen jest hipnoterapeutką. Spotyka się z Patrickiem, wdowcem samotnie wychowującym syna. Podczas jednej z pierwszych randek, mężczyzna wyznaje, że prześladuje go jego była dziewczyna. Ellen stara się zrozumieć tę dziwną sytuację, ale towarzyszy jej coraz większy niepokój. Czy może wierzyć dopiero co poznanemu mężczyźnie? „Miłość i inne obsesje” to opowieść o wielkim uczuciu, pełna tajemnic i zagadek. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji, ale powolne budowanie napięcia pomaga rozsmakować się w lekturze i lepiej zrozumieć motywy bohaterów. 2. „Prawdziwe kolory”, Kristin Hannah Amerykańską pisarkę, Kristin Hannah poznaliśmy jako autorkę świetnej powieści historycznej „Słowik” o dramatycznych losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, w czasie II wojny światowej. W kolejnej książce „Prawdziwe kolory” pisarka po raz kolejny opowiada historię sióstr – tym razem bohaterek jest trzy: Winona, Aurora i Vivi Ann – które, aby ocalić rodzinę, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Uprzedzenia, zazdrość i wielka namiętność mogą poróżnić najbardziej kochające się osoby. „Prawdziwe kolory” (wyd. Świat Książki) to...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

Nie tylko „Pokora” Twardocha – jakie jeszcze książki będziemy czytać tej jesieni?

Już we wrześniu ukaże się nowa książka Szczepana Twardocha „Pokora”. Przebieramy też już nogami do premiery „Zakłamanego życie dorosłych” Eleny Ferrante i nową pozycję Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”.
Sylwia Arlak
24.08.2020

Powrót z wakacji umilą nam nowości czytelnicze. Znajdzie się coś dla miłośniczek epickich opowieści o miłości i wojnie („Pokora” Szczepana Twardocha) i historia o poszukiwaniu siebie („Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante). W swojej najnowszej książce „Powrót z Bambuko” Katarzyna Nosowska uczy czytelniczki dystansu, a w porażających reporterskich „Szramach” Witold Bereś i Janusz Schwertner pokazują nam, jak działa, czy też raczej jak nie działa polska psychiatria dla dzieci i młodzieży. Oto co warto przeczytać we wrześniu: „Pokora”, Szczepan Twardoch Po ogromnym sukcesie „Króla” i kontynuacji — „Królestwa”, Szczepan Twardoch powraca z zupełnie nową historią. „Pokora” to epicka opowieść o miłości i wojnie. Przenosimy się do 1918 roku do zrewolucjonizowanego Berlina po I wojnie światowej i na Śląsk. Poznajemy syna biednego górnika, żołnierza Aloisa Pokorę. Wychodząc ze szpitala, gubi się w urządzanym na nowo świecie. Nie tęskni za przeszłością, ale też nie potrafi zaakceptować tego, co nadchodzi. Ucieka w przygodny seks z perwersyjną Agnes. Premiera: 16 września 2020 r., Wydawnictwo Literackie Czytaj też:  Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020! „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”, Sylwia Chwedoruk Sylwia Chwedoruk przybliża nam sylwetkę niezwykłej pisarki, autorki uznanej „Szczeliny” Anny Kowalskiej. Artystki, która stała się inspiracją m.in. dla Iwaszkiewicza i Hartwig. W książce „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” przenosimy się do przedwojennego Lwowa, stolicy Polski w czasie powstania warszawskiego i odradzającego się po wojnie Wrocławia. To jednak przede wszystkim opowieść o relacjach, które nawiązywała Kowalska. Poznajemy ją jako żonę, matkę i...

Czytaj dalej
Elana Ferrante, Genialna przyjaciółka
mat. prasowe

Kim jest Elena Ferrante? W „Genialnej przyjaciółce” ukryła siebie

Kim jest Elena Ferrante, autorka, „Genialnej przyjaciółki” jednego z najsłynniejszych bestsellerów naszych czasów – historii dwóch zaprzyjaźnionych i rywalizujących ze sobą dziewczynek? Dlaczego konsekwentnie ukrywa swoją tożsamość?
Magdalena Żakowska
07.06.2020

Elena Ferrante stworzyła dzieło bez precedensu – babskie czytadło, które krytycy okrzyknęli perłą literatury wysokiej. Ciągnąca się przez cztery tomy historia przyjaźni dwóch kobiet na tle zmieniającej się panoramy społecznej i politycznej Włoch to współczesna, feministyczna wersja „Sagi rodu Forsyte’ów” czy bliższych nam „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. „Genialna przyjaciółka” dotyczy spraw fundamentalnych: miłości, przyjaźni, zdrady, ale nie ma w niej nic z sielanki. Książki Ferrante magnetyzują i wciągają, a jednocześnie jej proza pozbawiona jest złudzeń, co do natury świata i ludzi. I choć dominuje w niej mrok, to nie pozbawia czytelnika nadziei. Ferrante czytają sekretarki i kandydatki na prezydentki (Hillary Clinton). Jej powieści zostały wydane w 40 krajach, w samej wersji angielskiej nakład przekroczył już 3 mln egzemplarzy. Brytyjska stacja BBC zaliczyła dzieła Ferrante do 20 najważniejszych książek XXI wieku, a amerykański pisarz Jonathan Franzen mówi o neapolitańskim cyklu, że żałuje, że to nie on go napisał.  Elena Ferrante: najbardziej tajemnicza pisarka naszych czasów W ciągu dwóch lat od momentu ogłoszenia przez HBO decyzji o ekranizacji czterech tomów powieści Elena Ferrante i reżyser Saverio Costanzo wymieniali regularne maile dotyczące szczegółów scenariusza i samej produkcji. Nigdy się nie spotkali. „To było jak praca z duchem” – mówi reżyser. Chociaż wiedział, że Elena Ferrante to pseudonim, pod którym ukrywa się autorka, a jej prawdziwa tożsamość do dziś pozostaje nieznana, liczył, że ze względu na bliską współpracę, która ich czekała, pisarka zdecyduje się z nim spotkać. Na próżno. „Nie ma nic złego w tym, że reżyser, mężczyzna, chce nakręcić serial na...

Czytaj dalej