10 książek, które poszerzają horyzonty. Idealne pozycje dla ambitnych!

10 książek, które poszerzają horyzonty. Idealne pozycje dla ambitnych!

Te książki inspirują, poszerzają wiedzę i prowokują do myślenia. A jednocześnie świetnie się je czyta. Niektóre wciągają jak doskonały thriller.
Anna Zaleska
02.12.2020

Miałam kiedyś nauczycielkę, która – gdy nie wiedzieliśmy czegoś, co ona uważała za istotne – wznosiła oczy ku niebu i wykrzykiwała: „Gdzie wasza erudycja?!”. Z lekcji biologii niewiele zapamiętałam, ale to pytanie zostało we mnie na całe życie. Zawsze je sobie przypominam, gdy sięgam po książki, które co nieco poziom mojej erudycji mogą poprawić. To moje ostatnie odkrycia:

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie”, Tara Westover (Czarna Owca)

Tara Westover urodziła się w górach Idaho jako najmłodsza z siedmiorga dzieci w rodzinie mormonów. Po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły w wieku siedemnastu lat. Publiczna edukacja była jedną z wielu rzeczy, którym jej fanatycznie religijny ojciec był stanowczo przeciwny. Podobnie jak medycynie, szpitalom, szczepionkom, mleczarniom, wszelkim instytucjom i dokumentom, ubezpieczeniom, aktom urodzenia… Głównym źródłem pieniędzy dla rodziny było zbieranie złomu. Wierząc, że świat się skończy wraz z przełomem tysiąclecia, gromadzili puszki na dzień armagedonu.

Dla Tary Westover punktem zwrotnym okazał się moment, kiedy jeden z jej braci dostał się do college’u. Dziewczyna postanowiła pójść w jego ślady, a ambicja i głód wiedzy były w niej tak silne, że doprowadziły ją na Harvard i Cambridge. Jej biografia poruszająco ukazuje życie w społeczności mormonów, ale przede wszystkim to, jak edukacja otwiera oczy, poszerza horyzonty i zmienia ludzkie życie. Historia Tary Westover uznana została za jedną z najlepszych książek roku 2018 przez „The Washington Post”, „The Guardian”, „The Economist”, „Financial Times”, „New York Post” i „Time”.

„Lepsza połowa. O genetycznej wyższości kobiet”, Sharon Moalem (Prószyński i S-ka)

„Kobiety przewyższają mężczyzn pod każdym względem” – taką tezę stawia w swojej książce Sharon Moalem, doktor nauk medycznych, lekarka i badaczka nagradzana za działalność naukową. Jakie ma na to dowody? Choćby takie, żę kobiety mają silniejszy układ odpornościowy, lepiej radzą sobie z nowotworami, generalnie żyją dłużej od mężczyzn (stulatki to w 80 procentach osoby płci żeńskiej).

Fakt, że statystycznie na 100 dziewczynek rodzi się 105 chłopców, kiedyś uważano za oznakę naturalnej przewagi mężczyzn. Ale dziś interpretuje się to inaczej: dziewczynek rodzi się mniej, ponieważ są genetycznie bardziej złożone. Cała książka bardzo przekonująco tłumaczy, dlaczego to kobiety są lepszą połową ludzkości.

„Kim Dzong Un. Historia dyktatora”, Jung H. Pak (W.A.B.)

Fascynująca opowieść o rządzącej Koreą Północną dynastii Kimów – z obecnym przywódcą Kim Dzong Unem w roli głównej – i o realiach życia w najbardziej niedostępnym i tajemniczym kraju świata. Autorka, która przez wiele lat pracowała jako analityczka dla CIA, przedstawia mnóstwo nieznanych faktów z prywatnego życia rodziny Kimów.

Pisze o dzieciństwie, wychowaniu i edukacji przyszłego dyktatora, związkach z kobietami, kulisach bratobójczej walki o władzę, o jego pasjach, fobiach i kompleksach. Na wydarzenia znane z pierwszych stron gazet – jak spotkanie Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem, brutalne zabójstwo przyrodniego brata na lotnisku w Kuala Lumpur czy zamach hakerski na firmę Sony – pozwala spojrzeć od kulis. Czyta się jak doskonały thriller. Książka dostępna jest też jako audiobook.

„Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”, Chris Niedenthal (Marginesy)

W 1973 roku przyjechał z Wielkiej Brytanii do Polski i zamieszkał tu na stałe. Mówi, że za żadne skarby nie oddałbym tych wszystkich lat, które spędził w naszym kraju, że dopiero Polska zrobiła z niego prawdziwego fotografa. Jego zdjęcia poznał cały świat. Dla „Newsweeka”, „Time’a”, „Spiegla” fotografował powstanie „Solidarności”, strajki w stoczni, pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, stan wojenny i upadek komunizmu. Zdjęcie czołgu pod kinem Moskwa z banerem „Czasu apokalipsy” stało się ikoną stanu wojennego.

Nowe wydanie bestsellerowej książki z 2012 roku zostało poszerzone o teksty sięgające czasów współczesnych oraz wzbogacone o kilkadziesiąt niepublikowanych wcześniej fotografii. O sobie, swojej pracy, ludziach, których poznał i o Polsce Chris Niedenthal pisze z dużą otwartością i wrażliwością, nie brak tu też anegdot. Jak choćby ta o rozmowie z Lechem Wałęsą. „Kiedyś Podczas olimpiady zimowej w Salt Lake City w 2002 roku spotkaliśmy się w trakcie jakiegoś wywiadu. Powiedział mi wtedy coś bardzo prawdziwego: „Słuchaj, Chris, ty się jakoś w ogóle nie rozwijasz. Ja byłem elektrykiem, potem związkowcem, noblistą i na koniec prezydentem Polski – a ty cały czas nic tylko fotografujesz i fotografujesz.”

„Mózg rządzi”, „Mózg ćwiczy”, Kaja Nordengen (Marginesy)

Kaja Nordengen, neurolożka z Uniwersytetu w Oslo, w swoich bestsellerowych książkach przekonuje: „jesteś swoim mózgiem”. To mózg sprawia, że my to my. To on steruje tym, jak żyjemy. A skoro tak, warto go zrozumieć. Nordengen zajmująco opowiada o tym, czym się różni mózg zwycięzcy od mózgu osoby odnoszącej ciągłe porażki, jak to się dzieje, że nabieramy ochoty na seks (i dlaczego niektórzy nie panują nad popędem), na ile poziom IQ wpływa na nasze życie i dlaczego nasz mózg nie lubi multitaskingu, za to uwielbia słodycze.

W drugiej książce „Mózg ćwiczy” autorka zaprasza na coś w rodzaju siłowni. „Siłka mózgu” wcale nie jest trudna – jeśli w drodze do pracy wysiądziesz na wcześniejszym przystanku, jeśli umyjesz zęby ręką, której normalnie w tym celu nie używasz, jeśli zapamiętasz pięć słówek w nieznanym języku, jeśli znajdziesz drogę bez pomocy nawigacji – twój mózg to doceni. Dzięki takim drobnym wysiłkom tworzą się nowe połączenia między komórkami, a my poprawiamy pamięć, zmniejszamy ryzyko demencji i stajemy się mądrzejsi.

„Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem”, Matt Taibbi (Czarne)

Znany amerykański reporter Matt Taibbi po trzydziestu latach pracy w zawodzie dziennikarza uderza się we własne piersi. Przyznaje, że wielokrotnie pisał na zamówienie redakcji „jadowite teksty, przy czytaniu których ludzie zapluwali się z wściekłości”. Dostawał nawet za nie nagrody. W swojej książce opowiada jednak nie tylko o własnych doświadczeniach, generalnie rozprawia się z dziesiejszymi mediami.

Jego diagnoza wskazuje, że branża dziennikarska, powołana pierwotnie do tego, by uczyć, informować i czynić ludzi lepszymi obywatelami, współcześnie stała się narzędziem pogłębiania podziałów, podsycania nienawiści, sączenia w uszy pesymizmu i nieufności. Nie tylko politycy, jak przekonuje Taibbi, zyskują na skłócaniu społeczeństwa, media również. Jednostronność i manipulowanie staje się sposobem na zwiększanie sprzedaży, a więc i maksymalizację zysków.

„Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy”, Nathaniel Rich (W.A.B.)

Jeśli temperatura Ziemi podniesie się o dwa stopnie, będziemy mieli „szczęście” – bo to oznacza „tylko” znikanie raf koralowych, podniesienie o kilkanaście metrów poziomu wód w morzach i oceanach, zagładę Zatoki Perskiej. Taka „długoterminowa katastrofa” to w tej chwili jedyny sukces, na który możemy liczyć. Trzy stopnie to już recepta na szybką katastrofę: pojawienie się lasów w Arktyce, zniszczenie większości nadmorskich miast, głód na masową skalę. O cztery stopnie – w Europie zapanuje permanentna susza, duża część Chin i Indii zamienią się w pustynię, rzeka Kolorado stanie się strumieniem.

Skoro to wiemy, dlaczego mijają kolejne lata, a my robimy wszystko, by pogłębić problem? Co się wydarzyło w latach 80., gdy katastrofie klimatycznej można było jeszcze skutecznie przeciwdziałać? Książka Nathaniela Richa opowiada o dramatycznej walce o planetę Ziemię garstki naukowców, polityków i strategów, którzy ryzykowali swoje kariery, próbując przekonać świat do działania, nim będzie za późno.

„Kto odejdzie, już nie wróci”, Shulem Deen (Czarne)

Serial „Unorthodox” (Netflix) ukazuje życie w ortodoksyjnej społeczności chasydów z punktu widzenia kobiety. Shulem Deen pozwala nam spojrzeć z męskiej perspektywy. Dorastał w latach osiemdziesiątych w Nowym Jorku, w społeczności skwerczyków (to jeden z najbardziej ortodoksyjnych odłamów chasydów). Zamiast matematyki, uczył się praw obowiązujących w starożytnej Jerozolimie. W wieku osiemnastu lat ożenił się z dziewczyną, z którą przed ślubem rozmawiał przez siedem minut. Jako dwudziestokilkulatek był ojcem pięciorga dzieci. Dni spędzał na studiowaniu Talmudu i modlitwie. Nie oglądał telewizji, nie słuchał radia, nie czytał gazet.

Porzucenie świata chasydów uznał w pewnym momencie życia za konieczne, choć okazało się to niebywale trudne i dramatyczne. Opowieść Deena to chwilami szokujący opis egzotycznej społeczności i jej obyczajów, ale przede wszystkim refleksja nad prawem do wolności i poszukiwania własnej drogi. Przenikliwe i znakomicie napisane!

„Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia”, Richard Dawkins, Yan Wong (W.A.B.)

Wciągająca podróż od współczesności do początków życia na Ziemi. Autor zaprasza nas na wędrówkę w poszukiwaniu przodków i odziedziczonych przez nas genów. Jeśli bowiem sięgniemy dostatecznie daleko, okaże się, że wszyscy mamy wspólnego pradziada. Kim on był i jak wyglądał, skoro sto milionów lat temu nasi protoplaści przypominali ryjówki czy oposy?

Mnóstwo intrygujących pytań i zadziwiających odpowiedzi znajdziemy w tej książce. Oprócz anegdot o naszych przodkach, są tu też opowieści z życia samego autora – o jego dzieciństwie i czasach studenckich. Pasjonująca historia ewolucji w formie zbioru przyjemnych opowieści.

„Łempicka. Triumf życia”, Małgorzata Czyńska, Znak

Wybitna malarka, skandalizująca femme fatale, kobieta niepokorna, która wbrew prawom epoki umiała wydrapać dla siebie wolność i niezależność. Choć za to, że brała z życia tak wiele, musiała zapłacić wysoką cenę. Opowieść o Łempickiej to zarazem barwny obraz XX wieku i walki o emancypację.

Książkę Małgorzaty Czyńskiej – wśród licznych biografii malarki – wyróżnia pogłębiony portret psychologiczny. Obok Łempickiej, która bawi się, prowadzi bogate życie towarzyskie, intensywnie pracuje i odnosi sukces za sukcesem, jest tu też druga Łempicka, mniej znana. Ta, na którą na długie miesiące spadały wielki smutek, niemoc i depresja. Ważną część opowieści stanowi też rozpad jej związku z Tadeuszem Łempickim. Mąż odszedł, nie godząc się żyć według scenariusza, który dla niego – jak dla wszystkich wokół siebie – kreowała.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
książki na lato
mat. prasowe

7 książek na czerwiec o kobietach i dla kobiet

Mamy w czym wybierać: ostatnie tygodnie to premiery książek Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Liane Moriarty czy Kristin Hannah. Zobaczcie, jakie książki warto zapakować na czerwcowy długi weekend albo pierwszy wakacyjny wyjazd.
Sylwia Arlak
05.06.2020

Książka na długi weekend? My mamy nawet siedem do wyboru: oprócz typowych powieści i opowiadań, w naszym czerwcowym zestawie znajdziesz biografię, poradnik psychologiczny i nietypowy przewodnik turystyczny. Jedynym kryterium wyboru było: ma wciągać i budzić refleksję. Zobaczcie, co proponujemy: 1. „Miłość i inne obsesje”, Liane Moriarty Liane Moriarty, autorka bestselleru „Wielkie kłamstewka” (nakręcony na podstawie książki serial możemy oglądać w Polsce na HBO) powraca z nową pozycją:  „Miłość i inne obsesje” (wyd. Znak Literanova). Bohaterka książki, Ellen jest hipnoterapeutką. Spotyka się z Patrickiem, wdowcem samotnie wychowującym syna. Podczas jednej z pierwszych randek, mężczyzna wyznaje, że prześladuje go jego była dziewczyna. Ellen stara się zrozumieć tę dziwną sytuację, ale towarzyszy jej coraz większy niepokój. Czy może wierzyć dopiero co poznanemu mężczyźnie? „Miłość i inne obsesje” to opowieść o wielkim uczuciu, pełna tajemnic i zagadek. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji, ale powolne budowanie napięcia pomaga rozsmakować się w lekturze i lepiej zrozumieć motywy bohaterów. 2. „Prawdziwe kolory”, Kristin Hannah Amerykańską pisarkę, Kristin Hannah poznaliśmy jako autorkę świetnej powieści historycznej „Słowik” o dramatycznych losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, w czasie II wojny światowej. W kolejnej książce „Prawdziwe kolory” pisarka po raz kolejny opowiada historię sióstr – tym razem bohaterek jest trzy: Winona, Aurora i Vivi Ann – które, aby ocalić rodzinę, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Uprzedzenia, zazdrość i wielka namiętność mogą poróżnić najbardziej kochające się osoby. „Prawdziwe kolory” (wyd. Świat Książki) to...

Czytaj dalej
15 najlepszych książek dla kobiet
Adobe Stock

15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

Od „Ani z Zielonego Wzgórza” po „Brzemię” Agaty Christie albo powieści Zadie Smith.
Marta Strzelecka
17.06.2020

Są książki, o jakich nigdy nie zapomnimy. Te, które sprawiły, że poczułyśmy się bardziej odważne, nie tak zagubione jak zwykle albo nie tak bardzo zwyczajne, przewidywalne jak na co dzień. Każda z nas wymieniłaby co najmniej kilkanaście tytułów opisujących nas, bliskie nam kobiety, wpisujących się w nasze rozmowy. I chociaż niemodnie jest być może wymieniać na takiej liście inne autorki niż Elena Ferrante czy Margaret Atwood, my to robimy, bo nie chodzi o modę. To jest zupełnie subiektywny zestaw. Poszukajcie w nim swoich historii. I stwórzcie własne listy niezapomnianych ważnych książek. 1. „Lato”, Tove Jansson Każdego lata ta niewielka książka wraca do mojej podręcznej biblioteki. Rodzaj dziennika z pobytu wnuczki z babcią na tajemniczej szwedzkiej wyspie. A życie na wyspie z kimś, kto doskonale cię rozumie, w okolicznościach jak z baśni, jest przecież spełnieniem marzenia o niekończących się wakacjach. Ta rzeczywistość wydaje się odrealniona, a jednocześnie dostępna, bo nikt nie opisuje promieni słońca czy dźwięku deszczu na tak wiele zaskakujących sposobów jak Jansson. Nikt nie odkrywa świata tak jak ona – i kiedy pisze o kobietach w różnym wieku, i kiedy pisze o Muminkach. „Lato”, Tove Jansson, tłum. Zygmunt Łanowski, Marginesy 2. „Matki”, Brit Bennett Małe miasteczko, społeczność, w której plotki rozchodzą się błyskawicznie, nadzieja na lepsze życie, licealna miłość. Każdy z tych elementów buduje początek opowieści. Ale najważniejszy okazuje się koniec niewinności. Przyjaźń dziewczyn, brak sekretów przestają być najważniejsze, kiedy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży – za wcześnie, zupełnie wbrew planowi, żeby zbudować swoje życie bez zdecydowanych kompromisów. To historia o pierwszych poważnych decyzjach,...

Czytaj dalej
Okładka płyty „Carla Bruni”

Najpiękniejsze płyty tej jesieni: Carla Bruni, Diana Krall, Melody Gardot i inni

Najbardziej nastrojowe, pełne melancholii i tęsknoty płyty na jesień. Ale też takie, które dodadzą energii, chęci do życia albo podziałają jak balsam dla duszy.
Anna Zaleska
28.09.2020

Płyty nastrojowe i pełne melancholii najlepiej brzmią o tej właśnie porze roku, gdy o szyby deszcz dzwoni jesienny. Ale czasem jak już robi się zbyt smutno, może lepiej zaserwować sobie coś pogodnego? Matt Dusk w duecie ze Zbigniewem Wodeckim czy Melody Gardot ze Stingiem to coś, co w jednej chwili poprawia nastrój. John Legend działa jak balsam dla duszy. John Lennon proponuje: „Imagine…” Carla Bruni, „Carla Bruni”, Universal Spokój, nostalgia, prostota i delikatność. Gitara, fortepian, trochę rytmu, subtelne melodie – to wszystko można znaleźć na nowej płycie Carli Bruni. Tytuł – po prostu „Carla Bruni” – ma podkreślać, jak bardzo osobiste są utwory, które żona byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego napisała na ten album. Większość piosenek śpiewa po francusku, ale jest też utwór po włosku zaśpiewany z siostrą, aktorką Valerią Bruni-Tedeschi. Gdy rozpoczął się lockdown, Carla Bruni miała gotowe prawie pół płyty. Na południe Francji, gdzie rodzina Sarkozych miała mieszkać przez kilka tygodni w odosobnieniu, zabrała ze sobą mikrofon, komputer i gitarę. Przy poprzednich płytach, by pobudzić kreatywność, szła na spacer i przyglądała się ludziom. Teraz to nie było możliwe. Rano ćwiczyła, potem spędzała dużo czasu z dziećmi, gotowała, a potem siadała do pisania piosenek. Może dlatego ta płyta wydaje się jeszcze bardziej intymna niż poprzednie? Melody Gardot „Sunset in the Blue”, Decca Records Kto słuchał w Trójce „Markomani” Marka Niedźwieckiego, na pewno świetnie zna Melody Gardot. Ta amerykańska piosenkarka jazzowa sama pisze swoje piosenki, jest też pianistką i gitarzystką. Jej nowy, długo wyczekiwany album „Sunset in the Blue” zapowiedział singiel „Little Something”, na którym Melody Gardot...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

Nie tylko „Pokora” Twardocha – jakie jeszcze książki będziemy czytać tej jesieni?

Już we wrześniu ukaże się nowa książka Szczepana Twardocha „Pokora”. Przebieramy też już nogami do premiery „Zakłamanego życie dorosłych” Eleny Ferrante i nową pozycję Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”.
Sylwia Arlak
24.08.2020

Powrót z wakacji umilą nam nowości czytelnicze. Znajdzie się coś dla miłośniczek epickich opowieści o miłości i wojnie („Pokora” Szczepana Twardocha) i historia o poszukiwaniu siebie („Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante). W swojej najnowszej książce „Powrót z Bambuko” Katarzyna Nosowska uczy czytelniczki dystansu, a w porażających reporterskich „Szramach” Witold Bereś i Janusz Schwertner pokazują nam, jak działa, czy też raczej jak nie działa polska psychiatria dla dzieci i młodzieży. Oto co warto przeczytać we wrześniu: „Pokora”, Szczepan Twardoch Po ogromnym sukcesie „Króla” i kontynuacji — „Królestwa”, Szczepan Twardoch powraca z zupełnie nową historią. „Pokora” to epicka opowieść o miłości i wojnie. Przenosimy się do 1918 roku do zrewolucjonizowanego Berlina po I wojnie światowej i na Śląsk. Poznajemy syna biednego górnika, żołnierza Aloisa Pokorę. Wychodząc ze szpitala, gubi się w urządzanym na nowo świecie. Nie tęskni za przeszłością, ale też nie potrafi zaakceptować tego, co nadchodzi. Ucieka w przygodny seks z perwersyjną Agnes. Premiera: 16 września 2020 r., Wydawnictwo Literackie Czytaj też:  Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020! „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”, Sylwia Chwedoruk Sylwia Chwedoruk przybliża nam sylwetkę niezwykłej pisarki, autorki uznanej „Szczeliny” Anny Kowalskiej. Artystki, która stała się inspiracją m.in. dla Iwaszkiewicza i Hartwig. W książce „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” przenosimy się do przedwojennego Lwowa, stolicy Polski w czasie powstania warszawskiego i odradzającego się po wojnie Wrocławia. To jednak przede wszystkim opowieść o relacjach, które nawiązywała Kowalska. Poznajemy ją jako żonę, matkę i...

Czytaj dalej