
W jakiej pozycji medytować? Siad skrzyżny to nie jest jedyna możliwość!
W jakiej pozycji medytować? Przede wszystkim: wygodnej. Żadna praktyka medytacji nie będzie skuteczna, jeśli co chwilę będziesz odczuwała ból w plecach lub drętwiejące nogi. Utarło się, że medytuje się w siadzie skrzyżnym, z dłońmi położonymi na kolanach i zamkniętymi oczami. I faktycznie jest to jedna z możliwości, ale pozycji do medytacji jest znacznie więcej!
Czytaj także: Czym jest medytacja i jak ją praktykować? Prosta instrukcja krok po kroku
Medytacja – pozycja siedząca
Pozycje siedzące to zdecydowanie najbardziej popularne pozycje do medytowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z medytacją, możesz nie wiedzieć o tym, że istnieją specjalne poduszki do medytacji nazywane „zafu”. Okazują się przydatne szczególnie wtedy, gdy sesje medytacji są dłuższe niż 10 czy 15 minut. Skoro już wiemy, na czym możemy siedzieć, zastanówmy się teraz, jak możemy siedzieć.
Siad skrzyżny – to jedna z najpopularniejszych pozycji do medytacji. Kolana mogą być oparte o podłogę lub spokojnie leżeć na stopach. Jeśli czujesz dyskomfort i napięcie, możesz podłożyć pod kolana poduszki lub zwinięte koce. Dłonie mogą spoczywać na kolanach lub udach. Możesz pozostawić je luźno lub złączyć palce. Niektórzy splatają także dłonie i kładą je na podbrzuszu.
Nieco bardziej zaawansowaną wersją siadu skrzyżnego jest pozycja, która nazywa się „kwiat lotosu”. Nie staraj się jednak wykonywać jej na siłę. Słuchaj swojego ciała i jeśli czujesz, że ta pozycja nie jest dla ciebie komfortowa – odpuść.
Siad japoński – to pozycja klęcząca, w której twoje pośladki powinny być oparte o stopy. Wiele osób lubi medytację w tej pozycji, chociaż ma ona jedną wadę – bardzo obciąża kolana. Można temu zapobiec, używając poduszki „zafu”, którą podkłada się pod pośladki.
Dłonie mogą być splecione i położone na podbrzuszu lub pozostawione na udach (wewnętrzną częścią w stronę sufitu).
Na krześle – to pozycja łatwa i szczególnie polecana osobom, które nie chcą nadwyrężać kolan. Jeśli chcemy medytować na krześle, musimy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach. Przede wszystkim nie możemy się opierać – nawet jeśli jest to kuszące. Plecy powinny być zawsze wyprostowane. Pamiętajmy też o tym, by nasze nogi stanowiły kąt prosty. Stopy powinny przylegać do podłogi. Ręce mogą luźno spoczywać na udach. Zadbajmy też o odpowiednie krzesło – niech będzie twarde i dostosowane do naszego wzrostu.
Medytacja – pozycja leżąca
Praktyka medytacji w pozycji leżącej lub półleżącej może być bardzo relaksująca, jednak wiele osób po prostu zasypia podczas praktyki medytacji w tej pozycji. Nie można się temu dziwić. Nasz umysł kojarzy tę pozycję z odpoczynkiem lub snem. Jeśli zależy ci na tym, by praktykować mindfullnes, czyli uważność, zdecydowanie lepsze będą dla ciebie pozycje siedzące.
Medytowanie na leżąco może być jednak świetną formą relaksu, rozluźnienia i odpoczynku. Medytacja w pozycji leżącej może być także wykorzystywana przez osoby, które mają problemy z zasypianiem.
Czytaj także: Medytacja bez iluzji. Jak działa i co nam daje? Wyjaśnia psycholożka, Izabela Falkowska-Tyliszczak
Medytacja – pozycje
Którą pozycję wybrać? Nie ma uniwersalnej rady. Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie i sprawdzić, która pozycja jest dla niego najwygodniejsza, która go rozprasza, a w której zasypia. Pamiętaj też, że możesz zmieniać pozycje. Być może z czasem zauważysz, że poranna medytacja najlepiej wychodzi ci w pozycji siedzącej, a wieczorna – w leżącej. Może też być zupełnie na odwrót. Bądź elastyczna i pamiętaj, że medytacja to czas dla ciebie – wykorzystaj go wiec tak, żeby to tobie było wygodnie.