W jakiej pozycji medytować? Siad skrzyżny to nie jest jedyna możliwość!
pexels.com

W jakiej pozycji medytować? Siad skrzyżny to nie jest jedyna możliwość!

Na krześle, w siadzie skrzyżnym, na leżąco… Pozycji do medytacji jest naprawdę wiele i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Kamila Geodecka
25.01.2021

W jakiej pozycji medytować? Przede wszystkim: wygodnej. Żadna praktyka medytacji nie będzie skuteczna, jeśli co chwilę będziesz odczuwała ból w plecach lub drętwiejące nogi. Utarło się, że medytuje się w siadzie skrzyżnym, z dłońmi położonymi na kolanach i zamkniętymi oczami. I faktycznie jest to jedna z możliwości, ale pozycji do medytacji jest znacznie więcej!

Czytaj także: Czym jest medytacja i jak ją praktykować? Prosta instrukcja krok po kroku

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Medytacja – pozycja siedząca

Pozycje siedzące to zdecydowanie najbardziej popularne pozycje do medytowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z medytacją, możesz nie wiedzieć o tym, że istnieją specjalne poduszki do medytacji nazywane „zafu”. Okazują się przydatne szczególnie wtedy, gdy sesje medytacji są dłuższe niż 10 czy 15 minut. Skoro już wiemy, na czym możemy siedzieć, zastanówmy się teraz, jak możemy siedzieć.  

Siad skrzyżny – to jedna z najpopularniejszych pozycji do medytacji. Kolana mogą być oparte o podłogę lub spokojnie leżeć na stopach. Jeśli czujesz dyskomfort i napięcie, możesz podłożyć pod kolana poduszki lub zwinięte koce. Dłonie mogą spoczywać na kolanach lub udach. Możesz pozostawić je luźno lub złączyć palce. Niektórzy splatają także dłonie i kładą je na podbrzuszu.

Nieco bardziej zaawansowaną wersją siadu skrzyżnego jest pozycja, która nazywa się „kwiat lotosu”. Nie staraj się jednak wykonywać jej na siłę. Słuchaj swojego ciała i jeśli czujesz, że ta pozycja nie jest dla ciebie komfortowa – odpuść.

Siad japoński – to pozycja klęcząca, w której twoje pośladki powinny być oparte o stopy. Wiele osób lubi medytację w tej pozycji, chociaż ma ona jedną wadę – bardzo obciąża kolana. Można temu zapobiec, używając poduszki „zafu”, którą podkłada się pod pośladki.

Dłonie mogą być splecione i położone na podbrzuszu lub pozostawione na udach (wewnętrzną częścią w stronę sufitu).

Na krześle – to pozycja łatwa i szczególnie polecana osobom, które nie chcą nadwyrężać kolan. Jeśli chcemy medytować na krześle, musimy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach. Przede wszystkim nie możemy się opierać – nawet jeśli jest to kuszące. Plecy powinny być zawsze wyprostowane. Pamiętajmy też o tym, by nasze nogi stanowiły kąt prosty. Stopy powinny przylegać do podłogi. Ręce mogą luźno spoczywać na udach. Zadbajmy też o odpowiednie krzesło – niech będzie twarde i dostosowane do naszego wzrostu.

Medytacja – pozycja leżąca

Praktyka medytacji w pozycji leżącej lub półleżącej może być bardzo relaksująca, jednak wiele osób po prostu zasypia podczas praktyki medytacji w tej pozycji. Nie można się temu dziwić. Nasz umysł kojarzy tę pozycję z odpoczynkiem lub snem. Jeśli zależy ci na tym, by praktykować mindfullnes, czyli uważność, zdecydowanie lepsze będą dla ciebie pozycje siedzące.

Medytowanie na leżąco może być jednak świetną formą relaksu, rozluźnienia i odpoczynku. Medytacja w pozycji leżącej może być także wykorzystywana przez osoby, które mają problemy z zasypianiem.

Czytaj także: Medytacja bez iluzji. Jak działa i co nam daje? Wyjaśnia psycholożka, Izabela Falkowska-Tyliszczak

Medytacja – pozycje

Którą pozycję wybrać? Nie ma uniwersalnej rady. Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie i sprawdzić, która pozycja jest dla niego najwygodniejsza, która go rozprasza, a w której zasypia. Pamiętaj też, że możesz zmieniać pozycje. Być może z czasem zauważysz, że poranna medytacja najlepiej wychodzi ci w pozycji siedzącej, a wieczorna – w leżącej. Może też być zupełnie na odwrót. Bądź elastyczna i pamiętaj, że medytacja to czas dla ciebie – wykorzystaj go wiec tak, żeby to tobie było wygodnie.  

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga
pexels.com

Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga czasami może być wymagającą praktyką dla naszego ciała oraz duszy. Na szczęście są bardzo przyjemne asany, które pozwolą nam na relaks.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Relaksacyjne pozycje w jodze można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz z nich ułożyć cały swój trening. Jeśli czujesz się przeciążona, zestresowana i spięta, nie ma sensu rozpoczynać praktyki, która będzie wymagająca i jeszcze bardziej obciąży twoje ciało i twoją psychikę. Nawet jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczoną joginką – daj sobie czasami odpocząć i wykonaj kilka prostych pozycji. Po drugie, relaksacyjne asany świetnie sprawdzą się na zakończenie praktyki jogi lub innego treningu, który wykonujesz – np. biegania, treningu siłowego czy tego na spalanie tłuszczu. Nie bój się, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Poniżej przedstawiamy 5 pozycji, które możesz wykonać w domu bez wcześniejszego przygotowania. Czytaj też: Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie Balasana – Pozycja Dziecka Uklęknij na piętach i rozszerz kolana na szerokość swoich bioder. Na wydechu pochyl się do przodu i oprzyj swoje ciało na udach. Wydłuż kręgosłup. Postaraj się dotknąć czołem podłogi, a jeśli nie możesz tego zrobić, podłuż pod głowę zwinięty koc.  Ręce wyciągnij przed siebie – niech będą zgięte w łokciach na szerokości twoich nóg. Pozostań w takiej pozycji na około 10 powolnych wdechów i wydechów. Czytaj także:   Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy Uttana Shishosana –  Pozycja przeciągającego się szczenięcia Ponownie uklęknij na macie i powędruj swoimi dłońmi do przodu. Twoje uda i kolana powinny tworzyć kąt prosty – będziesz więc bardzo wychylona do przodu. Czoło spokojnie oprzyj na macie. Niech ręce z otwartymi dłońmi przylegają do podłogi nad twoją głową. Poczuj wydłużony kręgosłup i rozluźnij mięśnie karku. Powinnaś poczuć pełne rozciągnięcie...

Czytaj dalej
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
Joga dla początkujących
Pexels.com

Joga dla początkujących – jak zacząć? O tej zasadzie wielu zapomina

Każdy moment jest dobry, aby rozpocząć praktykowanie jogi. Jeśli od dawna czujesz, że to mogłoby być coś dobrego dla ciebie, ale zastanawiasz się, od czego zacząć jako początkująca joginka, oto kilka wskazówek, jak, gdzie i z kim wkroczyć na jogową ścieżkę.
Agnieszka Mosak
28.12.2020

Aby rozpocząć praktykę jogi, najlepiej na początek spotkać się z nauczycielem. Dlaczego? Ponieważ bardzo ważny jest bezpośredni efekt, jaki wywołują techniki jogi w ćwiczącym. Instruktor, znając te efekty, może ocenić, czy poprawnie wykonujemy asany, oraz, co równie ważne, dostosować pozycje do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jeśli nie jesteście do końca przekonani, czy warto zacząć od spotkania z nauczycielem, przypomnijcie sobie ten obrazowy przykład. Kiedy ktoś przybywa do obcego miasta i szuka określonej ulicy, możne to uczynić na dwa sposoby. Biega od ulicy do ulicy, aż wreszcie znajdzie tę właściwą, która jeżeli ma się pecha, okaże się ostatnią. Może też spytać o drogę tubylca. Ten wskaże najkrótszą trasę do poszukiwanego celu. Nauczyciel jogi jest takim tubylcem. Znajdź nauczyciela jogi Jak zatem znaleźć tubylca? Najlepiej wybrać nauczyciela z odpowiednim doświadczeniem. W niektórych tradycjach minimalny okres trenowania u swojego mistrza to 12 lat. W naszych warunkach rzadko kto jest w stanie spełnić takie kryteria. Jeśli chcemy mieć pewność, że praktyka jogi nie jest dla kogoś tylko przelotną życiową przygodą, warto iść do nauczyciela, który sam ćwiczy przynajmniej od pięciu lat. Dobrze także spytać, czy posiada on certyfikaty ukończenia kursów nauczycielskich. Nie jest to jednak jedyny i obiektywny wskaźnik. Istnieje oczywiście ogromna liczba wydawnictw oraz kursów internetowych oferujących możliwość samodzielnego ćwiczenia. Można z nich korzystać, bo każdy podjęty wysiłek jest cenny. Jednak z doświadczenia wiem, że ci, którzy podejmują próby samodzielnej praktyki, w końcu odczuwają potrzebę kontaktu z nauczycielem. Czytaj także: Joga dla początkujących. 7 pozycji, od których warto zacząć! Praktyka jogi w domu Kiedy już...

Czytaj dalej