
Praktyka jogi pomaga w zwalczaniu migreny! Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach
Około 14 proc. populacji doświadcza migreny. Naukowcy mówią, że migrena może być epizodyczna (od 0 do 14 bólów głowy w miesiącu) lub przewlekła (15 lub więcej bólów głowy w miesiącu). Badanie opublikowane w maju 2020 roku w czasopiśmie medycznym „Neurology” pokazuje, że joga, jako uzupełnienie tradycyjnej terapii medycznej, jest skuteczną formą leczenia migreny. Jeśli zawiodło cię już wszystko i wciąż szukasz sposobu na ból, rozwiń matę i rozpocznij praktykę! Pomoże ci to w walce z migreną, a także uspokoi cię, zrelaksuje i doda energii.
Czytaj także: Joga czy pilates – która praktyka jest dla ciebie?
Joga na migrenę
W badaniu wzięło udział 160 osób w przedziale wiekowym od 18 do 50 lat, które doświadczały bólów migrenowych z aurą lub bez aury. Przez trzy miesiące część uczestników eksperymentu brała leki na migrenę, a więc wspomagała się jedynie terapią medyczną. Druga grupa także brała przepisane leki, ale oprócz tego praktykowała jogę. Przez pierwsze cztery tygodnie były to trzy sesje tygodniowo pod okiem profesjonalistów w centrum badawczym w New Delhi. W kolejnych tygodniach uczestnicy badania praktykowali jogę samodzielnie w domu – pięć razy w tygodniu.
Osoby, które uprawiały jogę oraz przyjmowały leki na migrenę, doświadczyły znacznego zmniejszenia intensywności i częstotliwości bólu głowy. Co więcej, ich dawka leków uległa zmniejszeniu!
To nie pierwszy raz, gdy naukowcy dowodzą skuteczności jogi w walce z migreną. W 2014 roku „International Journal of Yoga” opublikował rezultaty badań, które potwierdzają, że praktyka jogi w połączeniu z konwencjonalną terapią medyczną może skutecznie zapobiegać powstawaniu ataków migrenowych lub zmniejszać ich intensywność i częstotliwość. W 2011 roku badacze z American Headache Society odnotowali, że połączenie terapii medycznej z alternatywną może przynieść bardzo dobre efekty, szczególnie wtedy, gdy sama farmakoterapia jest nieskuteczna.
Czytaj także: Jak medytować z głową? Znajdź swoje stałe miejsce i bądź dla siebie wyrozumiała!
Joga w walce z migreną
Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed włączeniem jogi do swojej rutyny. Istnieje wiele różnych rodzajów jogi i nie każdy z nich będzie działał łagodząco na bóle migrenowe. Dr Rebecca Wells z Wake Forest Baptist Health sugeruje, by osoby cierpiące na migrenę skonsultowały się najpierw z trenerami jogi i przeszły odpowiednie przeszkolenie. Dopiero po kilku takich konsultacjach można zacząć samodzielną praktykę.
Dr Wells mówi również, że osoby z migreną powinny unikać zajęć, które są bardzo energiczne lub wymagają wykonywania skomplikowanych pozycji. Idealna jest delikatna praktyka jogi, która koncentruje się na oddychaniu i medytacji, jednocześnie unikając pozycji, które bardzo obciążają szyję. Może to być na przykład joga regeneracyjna, która łączy techniki głębokiego oddychania i asany wykonywane przy asekuracji koców, mat, specjalnych bloków czy lin. Taka praktyka nie przeciąży naszego ciała, a będzie działa łagodząco.
Trzeba też pamiętać o tym, że efekty nie będą zauważalne z dnia na dzień. Na poprawę trzeba czekać kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości praktyk oraz rodzaju migreny, dlatego nie załamuj się, jeśli po tygodniu czy dwóch nie zauważysz, że twoje bóle migrenowe się zmniejszyły.