Praktyka jogi pomaga w zwalczaniu migreny! Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach
Adobe Stock

Praktyka jogi pomaga w zwalczaniu migreny! Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach

Każda osoba, która chociaż raz w życiu doświadczyła ataku migreny, wie, jak ogromny jest to ból. Ulgę może przynieść praktyka jogi!
Kamila Geodecka
15.03.2021

Około 14 proc. populacji doświadcza migreny.  Naukowcy mówią, że migrena może być epizodyczna (od 0 do 14 bólów głowy w miesiącu) lub przewlekła (15 lub więcej bólów głowy w miesiącu). Badanie opublikowane w maju 2020 roku w czasopiśmie medycznym „Neurology” pokazuje, że joga, jako uzupełnienie tradycyjnej terapii medycznej, jest skuteczną formą leczenia migreny. Jeśli zawiodło cię już wszystko i wciąż szukasz sposobu na ból, rozwiń matę i rozpocznij praktykę! Pomoże ci to w walce z migreną, a także uspokoi cię, zrelaksuje i doda energii.

Czytaj także: Joga czy pilates –  która praktyka jest dla ciebie?

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Joga na migrenę

W badaniu wzięło udział 160 osób w przedziale wiekowym od 18 do 50 lat, które doświadczały bólów migrenowych z aurą lub bez aury. Przez trzy miesiące część uczestników eksperymentu brała leki na migrenę, a więc wspomagała się jedynie terapią medyczną. Druga grupa także brała przepisane leki, ale oprócz tego praktykowała jogę. Przez pierwsze cztery tygodnie były to trzy sesje tygodniowo pod okiem profesjonalistów w centrum badawczym w New Delhi. W kolejnych tygodniach uczestnicy badania praktykowali jogę samodzielnie w domu – pięć razy w tygodniu.

Osoby, które uprawiały jogę oraz przyjmowały leki na migrenę, doświadczyły znacznego zmniejszenia intensywności i częstotliwości bólu głowy. Co więcej, ich dawka leków uległa zmniejszeniu!

To nie pierwszy raz, gdy naukowcy dowodzą skuteczności jogi w walce z migreną. W 2014 roku „International Journal of Yoga” opublikował rezultaty badań, które potwierdzają, że praktyka jogi w połączeniu z konwencjonalną terapią medyczną może skutecznie zapobiegać powstawaniu ataków migrenowych lub zmniejszać ich intensywność i częstotliwość. W 2011 roku badacze z American Headache Society odnotowali, że połączenie terapii medycznej z alternatywną może przynieść bardzo dobre efekty, szczególnie wtedy, gdy sama farmakoterapia jest nieskuteczna.  

Czytaj także: Jak medytować z głową? Znajdź swoje stałe miejsce i bądź dla siebie wyrozumiała!

Joga w walce z migreną

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed włączeniem jogi do swojej rutyny. Istnieje wiele różnych rodzajów jogi i nie każdy z nich będzie działał łagodząco na bóle migrenowe. Dr Rebecca Wells z Wake Forest Baptist Health sugeruje, by osoby cierpiące na migrenę skonsultowały się najpierw z trenerami jogi i przeszły odpowiednie przeszkolenie. Dopiero po kilku takich konsultacjach można zacząć samodzielną praktykę. 

Dr Wells mówi również, że osoby z migreną powinny unikać zajęć, które są bardzo energiczne lub wymagają wykonywania skomplikowanych pozycji. Idealna jest delikatna praktyka jogi, która koncentruje się na oddychaniu i medytacji, jednocześnie unikając pozycji, które bardzo obciążają szyję. Może to być na przykład joga regeneracyjna, która łączy techniki głębokiego oddychania i asany wykonywane przy asekuracji koców, mat, specjalnych bloków czy lin. Taka praktyka nie przeciąży naszego ciała, a będzie działa łagodząco.

Trzeba też pamiętać o tym, że efekty nie będą zauważalne z dnia na dzień. Na poprawę trzeba czekać kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości praktyk oraz rodzaju migreny, dlatego nie załamuj się, jeśli po tygodniu czy dwóch nie zauważysz, że twoje bóle migrenowe się zmniejszyły. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
migrene
getty images

Migrena i klasterowy ból głowy – zobacz, jak sobie z nimi radzić. Objawy migreny mogą niszczyć życie!

Jej atak, to nie tylko ból, to czasowe wykluczenie z życia.
Beata Turska
24.02.2020

Młot pneumatyczny w głowie”, „ból, który ścina z nóg, a do tego nudności”, „piekło” – między innymi tak migrenę opisują osoby, które doświadczają jej niemal każdego dnia. Atak to dla nich nie tylko ból – to czasowe wykluczenie z życia. Jak skutecznie leczyć migrenę i co robić, by sobie dodatkowo nie zaszkodzić, wyjaśnia dr hab. Jacek Rożniecki. Beata Turska „Uroda Życia”: Czym się różni migrena od zwykłego bólu głowy? dr hab. Jacek Rożniecki:  Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak „zwykły ból głowy”. W oficjalnej klasyfikacji – a jest to gruba książka – mamy ponad 280 typów takich bólów. Można je podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne pojawiają się same z siebie, a potem mijają bez śladu, nie powodując żadnych trwałych szkód. Zdecydowanie rzadsze, stanowiące tylko 1–3 proc. wszystkich bólów, są bóle wtórne, czyli takie, które są objawem jakiejś choroby, niekoniecznie neurologicznej, bo może je także powodować na przykład jaskra albo zapalenie zatok. „Zwykłym bólem głowy” nazywamy pierwotny ból typu napięciowego, który może dokuczać od czasu do czasu albo bardzo często, nawet codziennie. Chorzy mówią, że czują się tak, jakby mieli na głowie obręcz, hełm albo za ciasną czapkę, ale ten ból ma niewielkie natężenie, a oni – mimo dyskomfortu – mogą normalnie funkcjonować: pracować, prowadzić samochód i tak dalej. Podczas napadu migreny to w zasadzie niemożliwe. Człowiek z migreną próbuje po prostu przetrwać, a każdy ruch sprawia, że czuje się jeszcze gorzej. Według statystyk na migrenę cierpi około 3,5 do 4 mln Polaków. Skoro jest tak powszechna, ludzie...

Czytaj dalej
Pexels.com

Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie

Joga nie tylko uspokaja i wycisza organizm, ale może także odchudzać. Kluczem jest systematyczność.
Sylwia Arlak
27.11.2020

Niektóre zdrowotne korzyści jogi widać już po pierwszym treningu. Dzięki przeponowemu oddychaniu i medytacji uspokajamy myśli i koncentrujemy się na obecnej chwili. Jeśli chodzisz na zajęcia od jakiegoś czasu, na pewno widzisz też, jak poprawiła się twoja postura i mobilność. Uzbrajając się w cierpliwość, uzyskamy jeszcze jeden efekt — jędrną sylwetkę. Joga nie odchudza, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Choć może być równie skuteczna, wymaga czasu. Wysmukla sylwetkę poprzez rozciąganie przykurczowych mięśni, a także wzmocnienie słabych partii. Aby podkręcić metabolizm, najlepiej praktykować ashtangę (joga dynamiczna) oraz bikram (jogę ćwiczoną w 40-stopniowej temperaturze). Pierwsze efekty będą widoczne mniej więcej po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Wszystko zależy od rodzaju jogi, a także twojego samozaparcia (żeby schudnąć, najlepiej ćwiczyć codziennie, minimum trzy razy w tygodniu). Czytaj też:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga na płaski brzuch Jeśli zależy ci na wyćwiczeniu (wzmocnieniu, wysmukleniu i rozciągnięciu) mięśni brzucha, proste ćwiczenia możesz wykonywać sama w domu. Poza matą nie potrzebujesz też żadnych dodatkowych sprzętów. Pierwsze ćwiczenie: Połóż się na plecach, podnieś nogi, zegnij w kolanach i przyciągnij do siebie. Głowa niech będzie lekko podniesiona. W tzw. pozycji kołyski wytrzymaj ok. 15-30 sekund. Nie zapomnij o oddychaniu. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami. Drugie ćwiczenie: Unieś ciało, złącz nogi i je wyprostuj. Cały ciężar ciała przenieś na ręce. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15-30 sekund i cały czas oddychaj. Wykonaj to ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe...

Czytaj dalej
joga na nerwicę

Joga na nerwicę. Zobacz, jak zapanować nad lękami

Żyjemy na najwyższych obrotach. Stres, ciągłe przemęczenie i brak snu. Taki tryb życia może sprawić, że zarówno nasz organizm, jak i nasza psychika zostaną przeciążone. Pomóc w walce z nerwicą może joga.
Kamila Geodecka
13.11.2020

Zaburzenia lekowe (nazywane często po prostu nerwicą) to poważny problem, który dotyka coraz większej części populacji. Pomoc w ukojeniu naszych nerwów może przynieść nam joga. Nie wyleczy całkowicie naszej choroby, ale może wspomóc w walce z nią, wyciszy nas i pomoże zapanować nad stresem. Nerwica, czyli zaburzenia lękowe Żeby lepiej zrozumieć nerwicę i znaleźć odpowiednie metody do łagodzenia objawów, warto na początku dowiedzieć się, z czym chcemy walczyć. Sam lęk jest naturalną emocją, która pojawia się,  gdy przewidujemy niebezpieczeństwo lub wyobrażamy je sobie. Chociaż lęk ma charakter irracjonalny, jest on zupełnie normalny i potrzebny – pełni bowiem funkcję ostrzegawczo-profilaktyczną. Gdy pojawia się lęk, zaczynamy odczuwać napięcie i niepokój, czujemy także reakcję naszego ciała np. skurcze żołądka czy ból głowy. Z lękiem do czynienia ma każdy z nas. Problem pojawia się, gdy zaczynamy odczuwać go za często – także wtedy, gdy nie mamy ku temu podstaw. W takiej sytuacji możemy mówić o zaburzeniach lękowych, które powodują dysfunkcję myślową i emocjonalną. Wpływają także na nasze zdrowie fizyczne. Do objawów nerwicy należą m.in. drżenie dłoni, pojawianie się tików, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość czy trudności z oddychaniem. Ponadto osoby z zaburzeniami lękowymi mogą mieć problemy z koncentracją czy pamięcią. Mogą być także ciągle poirytowane oraz zestresowane. Objawów nerwicy może być naprawdę dużo, dlatego warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Czytaj też:  Jak radzić sobie z codziennym lękiem? Zobacz, co mówią psycholodzy Jaga a nerwica Uprawianie jogi w zaburzeniach lękowych może mieć naprawdę dobry wpływ na naszą kondycję psychiczną...

Czytaj dalej
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej