Masaż tajski – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
pexels.com

Masaż tajski – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?

Masaż tajski to jeden z najbardziej charakterystycznych masaży orientalnych. Ze względu na często zmianę pozycji czasami nazywany jest także „pasywną jogą”.
Kamila Geodecka
04.01.2021

Niektórzy mówią, że masaż tajski został stworzony przez osobistego lekarza Buddy około 500 r. p.n.e. Należy to jednak brać jedynie za legendę, w której być może tkwi ziarnko prawdy. Elementy masażu tajskiego są na tyle złożone, że mało prawdopodobne jest, by całość koncepcji wymyśliła jedna osoba. Dodatkowo w masażu tajskim można zauważyć wpływy innych kultur, m.in. chińskiej czy indyjskiej.

Warto także dodać, że aktualnie pod wspólną nazwą „masaż tajski” funkcjonuje aż 80 podtypów tego masażu. Najpopularniejszy z nich to wykonywany na sucho klasyczny masaż tajski.

Czytaj także: Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować?

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Klasyczny masaż tajski – na czym polega?

Klasyczny masaż tajski jest połączeniem akupresury oraz jogi pasywnej (czasami nazywanej także „jogą dla leniwych”). Zazwyczaj odbywa się w kameralnej atmosferze, a w przyciemnionym pomieszczeniu usłyszymy cichą i spokojną muzykę oraz poczujemy zapach świec. Osoba, która jest masowana, kładzie się na specjalnie przygotowanym materacu. W klasycznym masażu tajskim, wykonywanym bez olejków, nie ma potrzeby zdejmowania ubrania. Warto jednak zadbać o to, by strój był luźny i niekrępujący ruchów.

Masażysta układa nasze ciało w określonych pozycjach wykorzystywanych również w jodze. Następnie uciska punkty na naszym ciele – zawsze zaczynając od stóp i kończąc na głowie. Uciski są rytmiczne oraz dość mocne.

Cały rytuał wykonywany jest zgodnie z filozofią i wierzeniami Tajów, którzy uważają, że ludzkie ciało jest wypełnione cząsteczkami o nazwie „lom”, czyli „powietrze”. Cząsteczki te najpierw wdychane są przez nas do płuc, a następnie wędrują przez 72 tysiące niewidzialnych dla nas kanalików o nazwie „sen”. Osoba wykonująca klasyczny masaż tajski używa swoich nadgarstków, dłoni, przedramion oraz stóp, by pobudzić i udrożnić „seny” i pozwolić na swobodny przepływ powietrza przez nasze ciało.

Klasyczny masaż tajski pomaga rozładować napięcie mięśni i stawów, dodatkowo pobudzając układ krwionośny. Dzięki takiemu zabiegowi możemy także uwolnić się od stresu, zrelaksować się oraz poczuć więcej energii.

Czytaj także: Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne

Masaż tajski – rodzaje

Masaże tajskie mogą być wykonywane na różne sposoby. W ośrodkach SPA oraz specjalistycznych gabinetach zawsze znajdziemy klasyczny masaż tajski, ale w ofercie zwykle będą dostępne także inne rodzaje tego masażu. Są to najczęściej:

  • Olejkowy masaż tajski w dużym stopniu czerpie z nauki medycyny ajurwedyjskiej. Osoba wykonująca masaż wykorzystuje różnego rodzaju aromatyczne olejki, m.in. ekstrakty z lawendy, drzewa sandałowego, palisandra i pranjipani. Masaż tajski olejkowy sprawia, że układ odpornościowy i nerwowy zostaje wzmocniony, dodatkowo nasze pory skórne są stymulowane, a to pozwala na szybsze wydalanie wody oraz produktów przemiany materii z naszego organizmu.
  • Tajski masaż stemplami ziołowymi wykonuje się przy użyciu bawełnianych torebek (tzw. stempli), w których schowane są specjalnie dobrane mieszanki ziół.  W trakcie trwania masażu torebki te są podgrzewane, dzięki czemu z roślin uwalniają się olejki eteryczne. Masaż stemplami ziołowymi może być wykonywany nie tylko w celach relaksacyjnych, ale także zdrowotnych. Specjalnie wyselekcjonowane zioła mogą przynosić ulgę w bólu oraz działać przeciwzapalnie. Najczęściej wykorzystywane zioła to: trawa cytrynowa, kurkuma, liście eukaliptusa, imbir lekarski czy cynamonowiec.
  • Tajski masaż stóp, czyli refleksologia polega na uciskaniu odpowiednich części stóp, kostek, łydek oraz okolic kolan. Poprzez stymulowanie punktów refleksologicznych taki masaż może pomóc w pozbywaniu się toksyn z naszego organizmu. Dodatkowo wpływa na system hormonalny, układ trawienny oraz gruczoły limfatyczne.
  • Masaż tajski ramion, pleców i głowy wykonuje się zazwyczaj przy użyciu maści rozgrzewających na bazie mentolu i kamfory. Ten typ masażu tajskiego zaleca się szczególnie tym osobom, które zmagają się z chronicznym lub pourazowym bólem pleców. Jest to także sposób na pozbycie się napięcia w okolicach ramion i szyi. Dodatkowo taki zabieg może łagodzić bóle głowy, a nawet stymulować wzrost włosów.

Czytaj także: Naturalne, ajurwedyjskie sposoby na piękną skórę i włosy

Masaż tajski – jak się przygotować?

Zanim wybierzemy się na masaż tajski, warto odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj salony masażu proszą o to, by przed zabiegiem nie jeść ciężkostrawnych posiłków. Najlepiej już na dzień przed masażem zaplanować sobie dietę składającą się jedynie z warzyw i owoców. Nie pijmy też alkoholu oraz kawy. W zamian nawadniajmy się wodą oraz ciepłymi herbatami.

Zaraz przed wizytą spróbuj się także lekko rozciągnąć. Wykonaj kilka pajacyków, zrób parę skłonów w przód, rozruszaj ramiona, szyję, barki. Możesz też zrobić parę wykroków. Wykonanie tych kilku podstawowych ćwiczeń sprawi, że masaż będzie nie tylko bardziej efektywny, ale także przyjemniejszy.

Pamiętaj również o przygotowaniu odpowiedniego ubrania. Jest to istotne szczególnie w przypadku, gdy wybieramy się na klasyczny masaż tajski. Wtedy powinniśmy nałożyć na siebie ubrania, które są luźne oraz nie krępują ruchu. Jednocześnie pamiętaj o tym, że ten typ masażu jest dość dynamiczny, a pozycje twojego ciała będą się zmieniały. Zadbaj więc o to, by twoje spodnie nie były zbyt krótkie, a twoja koszulka nie miała dużego dekoltu. Chodzi o to, żebyś czuła się komfortowo w każdej pozycji.

Postaraj się też nie stresować zaraz przed wizytą w salonie. Chociaż czasami jest to trudne, przed umówionym masażem warto się wyciszyć i chociaż na chwilę zapomnieć o bieżących problemach.  Jeśli tylko masz taką możliwość, umów swój zabieg na dzień, w którym wiesz, że nie będziesz kłębkiem nerwów – może to być np. weekend. Dzięki temu z wizyty w salonie masażu wyjdziesz jeszcze bardziej zrelaksowana.

Czytaj także: Jogowy chillout, czyli jak się nauczyć relaksować

Masaż tajski – przeciwskazania

Masaż tajski jest niezwykle przyjemny i pozwala na chwilę odprężenia i relaksu. Warto jednak pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla wszystkich osób. Na masaż tajski nie powinny się decydować m.in. kobiety w ciąży, osoby zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi, osoby z wadami serca, nowotworami, tętniakami, miażdżycą czy wykryta osteoporozą. Do przeciwwskazań należą także niektóre choroby skóry oraz niedawne urazy kości.  Chociaż masaż tajski może działać leczniczo, jeśli jesteśmy w trakcie jakiejkolwiek kuracji, zawsze warto skonsultować swój wybór masażu z lekarzem prowadzącym.

Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy również wybierać profesjonalne salony masażu, w których pracują wyspecjalizowani i certyfikowani masażyści. Jedynie to może uchronić nas przed ewentualną kontuzją spowodowaną nieumiejętnym wykonaniem masażu.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Joga dla początkujących
Pexels.com

Joga dla początkujących – jak zacząć? O tej zasadzie wielu zapomina

Każdy moment jest dobry, aby rozpocząć praktykowanie jogi. Jeśli od dawna czujesz, że to mogłoby być coś dobrego dla ciebie, ale zastanawiasz się, od czego zacząć jako początkująca joginka, oto kilka wskazówek, jak, gdzie i z kim wkroczyć na jogową ścieżkę.
Agnieszka Mosak
28.12.2020

Aby rozpocząć praktykę jogi, najlepiej na początek spotkać się z nauczycielem. Dlaczego? Ponieważ bardzo ważny jest bezpośredni efekt, jaki wywołują techniki jogi w ćwiczącym. Instruktor, znając te efekty, może ocenić, czy poprawnie wykonujemy asany, oraz, co równie ważne, dostosować pozycje do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jeśli nie jesteście do końca przekonani, czy warto zacząć od spotkania z nauczycielem, przypomnijcie sobie ten obrazowy przykład. Kiedy ktoś przybywa do obcego miasta i szuka określonej ulicy, możne to uczynić na dwa sposoby. Biega od ulicy do ulicy, aż wreszcie znajdzie tę właściwą, która jeżeli ma się pecha, okaże się ostatnią. Może też spytać o drogę tubylca. Ten wskaże najkrótszą trasę do poszukiwanego celu. Nauczyciel jogi jest takim tubylcem. Znajdź nauczyciela jogi Jak zatem znaleźć tubylca? Najlepiej wybrać nauczyciela z odpowiednim doświadczeniem. W niektórych tradycjach minimalny okres trenowania u swojego mistrza to 12 lat. W naszych warunkach rzadko kto jest w stanie spełnić takie kryteria. Jeśli chcemy mieć pewność, że praktyka jogi nie jest dla kogoś tylko przelotną życiową przygodą, warto iść do nauczyciela, który sam ćwiczy przynajmniej od pięciu lat. Dobrze także spytać, czy posiada on certyfikaty ukończenia kursów nauczycielskich. Nie jest to jednak jedyny i obiektywny wskaźnik. Istnieje oczywiście ogromna liczba wydawnictw oraz kursów internetowych oferujących możliwość samodzielnego ćwiczenia. Można z nich korzystać, bo każdy podjęty wysiłek jest cenny. Jednak z doświadczenia wiem, że ci, którzy podejmują próby samodzielnej praktyki, w końcu odczuwają potrzebę kontaktu z nauczycielem. Czytaj także: Joga dla początkujących. 7 pozycji, od których warto zacząć! Praktyka jogi w domu Kiedy już...

Czytaj dalej
Joga według metody Sivanandy
Pexels.com

Joga według metody Sivanandy. To nie tylko ćwiczenia, ale cały styl życia

Joga według metody Sivanandy jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku. Uczy koncentracji, akceptacji i uwagi.
Apolonia Rdzanek
23.12.2020

Sivananda z wykształcenia był lekarzem medycyny klasycznej, jednak  zrezygnował z tego podejścia w leczeniu pacjentów, gdyż nie widział w niej skutecznej metody niesienia pomocy cierpiącym. W swojej praktyce stosował wiedzę pochodzącą z wedanty, jogi i ajurwedy.   Joga według metody Sivanandy Sivananda wypracował własną metodę, tzw. jogę syntezy, która traktuje człowieka w sposób integralny i oddziałuje na wszystkie sfery jego funkcjonowania. Wykorzystując starożytną wiedzę, zaproponował on współczesnemu człowiekowi metodę lansującą zdrowy styl życia, którą jego uczeń Vishnudevananda spopularyzował na Zachodzie. Przedstawił on ją w postaci pięciu punktów: prawidłowe ćwiczenia (asany),  prawidłowa relaksacja,  prawidłowe oddychanie,  prawidłowa dieta,  pozytywne myślenie i medytacja .  Te pięć wskazówek, to sposób na zdrowie, lepsze radzenie sobie ze stresem i napięciem, jakie niesie współczesny świat, a przede wszystkim na życie w harmonii. Swami Vishnudevananda mówiąc o człowieku, porównywał go do samochodu, który potrzebuje spełnienia kilku warunków, aby mógł dobrze pracować. Te warunki to: prąd elektryczny, system chłodzenia, smarowanie, paliwo, dobry kierowca. Człowiek jest jak samochód Człowiek przede wszystkim czerpie energię z powietrza. Poprzez pełne i rytmiczne oddychanie wykorzystuje całą powierzchnię płuc, co zwiększa ilość pobieranego tlenu. Ćwiczenia oddechowe — pranajamy, powodują wzrost poziomu energii stanowiącej odpowiednik prądu elektrycznego. ...

Czytaj dalej
Joga i ajurweda a Hashimoto
Unsplash.com

Joga i ajurweda pomagają w terapii choroby Hashimoto

Chorobę często traktujemy jako „dopust boży”, a każda zmiana w życiu, jaką ona generuje, budzi pytania w rodzaju: dlaczego ja? Tymczasem pierwszym krokiem do zdrowia, kiedy je tracimy, jest wewnętrzna zgoda na proces. Przekonałam się o tym sama, borykając się z zapaleniem tarczycy Hashimoto.
Agnieszka Mosak
15.12.2020

Z chwilą, gdy wcześniejsze pytanie zamienisz na: jak moje ciało stara się na mnie wpłynąć i mi pomóc? – zaczynasz doceniać mądrość jego sygnałów i możesz podjąć kroki ułatwiające reorganizację. Zmieniając dotychczasowe nawyki, wesprzesz te obszary, które wymagają zadbania. Zanim dostrzeżesz i pojmiesz źródło problemu, możesz ulec depresji albo irytacji, że wszystko na nic, bo to, co działa dobrze u innych, tobie nie pomaga albo nawet szkodzi. Pamiętaj wtedy, że ciało nie jest wrogiem, lecz sprzymierzeńcem. Słuchaj go i łagodnie zmierzaj ku zrozumieniu. Za to umysł wymaga dyscypliny. Czytaj też: Jak się leczy depresję? Kiedy psychoterapia, a kiedy psychiatra? Początki walki z chorobą Hashimoto Tym, co wyzwoliło uśpioną tendencję, była, jak u wielu kobiet, ciąża i demineralizacja po drugim porodzie. Wiele symptomów pojawiało się u mnie wcześniej, ale charakterem nadrabiałam niemoc ciała. Zanim więc dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy, próbowałam brać się w garść, odchudzać, nie spałam dobrze i nie czułam się sobą. Postanowiłam, że panaceum, którym przezwyciężę niezrozumiały stan beznadziei, będzie joga! Nie rozumiałam wtedy ani źródeł swojego problemu, ani tego, że joga nie działa jak plaster. Zanim zrobiono mi bardziej szczegółowe badania niż tylko TSH, które nie pokazuje całego spektrum zaburzeń, ustalenie terapii hormonalnej wcale nie szło tak szybko i gładko, była to droga przez mękę i mgłę niewiedzy. Dopiero anglojęzyczne portale otworzyły mi oczy na kwestie poza suplementacją hormonu tarczycy i przyniosły psychiczną ulgę, dostarczając przykładów, w których odnajdywałam swoje doświadczenia. Dotarłam też do niezastąpionej książki pt. „Jak żyć z Hashimoto”*,...

Czytaj dalej
Pranamat ECO
Materiały partnera

Poznaj 4 zdrowotne korzyści masażu z Pranamat ECO!

Często bolą cię plecy? Masz wiele powodów do stresu? Cierpisz na bóle głowy? Może to niewielkie pocieszenie, ale nie jesteś jedyna. Siedzenie przy komputerze, mało ruchu i przewlekłe podenerwowanie - to wszystko ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście, istnieje sposób, dzięki któremu możesz o siebie zadbać, bez wychodzenia z domu! Tym rozwiązaniem jest zestaw - mata oraz poduszka do masażu Pranamat ECO. Dlaczego warto wypróbować właśnie ten duet? 
Materiał partnera
08.11.2020

Jak to możliwe, że leżenie na macie może spowodować zmniejszenie bólu pleców, głowy czy zredukowanie stresu? Już tłumaczymy. Akupresura jest starożytną metodą, wywodzącą się z medycyny chińskiej. Opiera się na teorii, iż budowa naszego organizmu jest tak skonstruowana, że wszystkie narządy w pewnym sensie współpracują ze sobą i żaden nie działa w pojedynkę. Pranamat ECO to nowoczesna wersja tej metody, jednak znacznie wygodniejsza i stworzona pod okiem specjalistów. Pranamat ECO – co to jest?  Zestaw Pranamat ECO składa się z maty i poduszki z masującymi wypustkami. Jest jedynym produktem tego typu, którego zalety udowodniono w badaniach klinicznych. Pranamat ECO tworzą elementy masujące w kształcie kwiatu lotosu, którego opatentowany kształt dogłębnie masuje mięśnie i łagodzi ich napięcie, przy regularnym użyciu. Dlaczego marka ma swojej nazwie „ECO”? Ponieważ jest eko!:) Mata i poduszka są wytwarzane ręcznie, a do ich produkcji używane są tylko w 100% hipoalergiczne, najwyższej jakości materiały, pochodzące z Europy. Wypełnienie produktów Pranamat ECO zostało zrobione z włókna kokosowego, a tkanina, z której zrobiona jest poduszka i mata to len oraz bawełna. Dzięki temu będą odpowiednie nawet dla wrażliwej skóry alergików. Na jakie dolegliwości pomoże ci Pranamat ECO?  Zalety Pranamat ECO: Zmniejsza ból pleców  Głębokie rozluźnienie mięśni usuwa napięcie i skurcze, powodujące ból pleców i ból w odcinku szyjnym. Podobnie jak w przypadku masażu klasycznego, Pranamat ECO wspomaga uwalnianie endorfin, znanych również jako „hormony szczęścia”, które mają naturalne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejszają poziom stresu oraz wpływają na poczucie...

Czytaj dalej