
Mandala – co to jest i w czym może nam pomóc?
Wzór mandali opiera się na łączeniu koła i kwadratu. Koło to symbol nieba i transcendencji, a także tego, co zewnętrzne. Kwadrat natomiast nawiązuje do czterech stron świata, czyli tego, co ziemskie, ludzkie i wewnętrzne. Oba obszary mają w mandali harmonijnie współgrać. Kolor i kształt mandali uzależniony jest od celu, który towarzyszy jej powstawaniu. Dzięki temu ilość możliwych kombinacji jest nieograniczona. Mandalę można stworzyć dla siebie lub dla innej osoby – wtedy należy „wczuć się” w jej energię.
Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie
Cud mandali
Niektórym mandalom przypisuje się działanie naprawcze odnoszące się do konkretnych stref życia. Inne mają za zadanie odpędzać złe moce, jeszcze inne pomagają medytacji. I tak na przykład: mandala prosperity wpływa na sukces i powodzenie w biznesie; mandala miłości wspiera związki i uczucia; mandala wzmacniająca ma działanie motywujące; mandala oczyszczająca ułatwia pozbycie się negatywnych emocji, lęków; mandala harmonizująca ma nas uspokoić i wyciszyć.
Kolorowe wzory są również powiązane ze znajdującymi się w ludzkim ciele czakrami, z których każda odpowiada za inną sferę i oznaczana jest innym kolorem:
- czakra bazowa znajduje się u podstawy kręgosłupa, odnosi się do sfery namiętności, a w mandali odpowiada za nią kolor czerwony;
- czakra pępka wpływa na poczucie własnej wartości, jej symbolem jest barwa pomarańczowa;
- czakra serca związana jest z odpowiedzialnością za siebie i bezinteresowną miłością do drugiej osoby, to kolor zielony;
- czakra splotu słonecznego związana z samoświadomością i niezależnością oznaczana jest kolorem żółtym;
- czakra trzeciego oka odnosi się do intuicji, wyobraźni i duchowej świadomości, to błękit;
- czakra korony, znajdująca się na wierzchołku głowy, stanowi centrum osobowości, to fiolet.
Czytaj też: Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować?
Buddyzm zakłada, że wszystkie zaburzenia organizmu wynikają z zablokowania systemu czakr, a za pomocą właściwej mandali można je odblokować. Sam proces powstawania mandali to rodzaj medytacji, a to, jak wygląda gotowa mandala, jest opowieścią o jej twórcy, jego kondycji, stanie psychicznym.
Jung sięgnął po mandalę
Do kultury Zachodu symbol mandali przywędrował dzięki badaniom Carla Gustava Junga. To ten szwajcarski psychoanalityk i psychiatra przypisał jej działanie terapeutyczne i stwierdził, że szybkie, nieprzemyślane zrobienie mandali rzeczywiście dostarcza informacji na temat stanu psychicznego autora.
O ile ta teoria może wydawać się dziś jednak dość kontrowersyjna, to bez wątpienia można wymienić wiele zalet procesu twórczego, jakim jest tworzenie mandali. Praca nad nią może mieć działanie relaksujące, uspokajające i antystresowe. Ponadto jest dobrym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych, artystycznych. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię oraz pomaga w skupieniu uwagi, uczy koncentracji.