Mandala – co to jest i w czym może nam pomóc?
iStock

Mandala – co to jest i w czym może nam pomóc?

Mandale wywodzą się z Indii. Sam termin „mandala” oznacza „centrum i to, co wokół niego”, czyli – najprościej – okrąg. W buddyzmie mandala jest narzędziem pomocnym przy medytacji. Proces powstawania mandali, a potem jej niszczenia, jest symboliczny – nawiązuje do kręgu życia i śmierci oraz przemijalności.
Karolina Morelowska-Siluk
04.12.2020

Wzór mandali opiera się na łączeniu koła i kwadratu. Koło to symbol nieba i transcendencji, a także tego, co zewnętrzne. Kwadrat natomiast nawiązuje do czterech stron świata, czyli tego, co ziemskie, ludzkie i wewnętrzne. Oba obszary mają w mandali harmonijnie współgrać. Kolor i kształt mandali uzależniony jest od celu, który towarzyszy jej powstawaniu. Dzięki temu ilość możliwych kombinacji jest nieograniczona. Mandalę można stworzyć dla siebie lub dla innej osoby – wtedy należy „wczuć się” w jej energię.

Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Cud mandali

Niektórym mandalom przypisuje się działanie naprawcze odnoszące się do konkretnych stref życia. Inne mają za zadanie odpędzać złe moce, jeszcze inne pomagają medytacji. I tak na przykład: mandala prosperity wpływa na sukces i powodzenie w biznesie; mandala miłości wspiera związki i uczucia; mandala wzmacniająca ma działanie motywujące; mandala oczyszczająca ułatwia pozbycie się negatywnych emocji, lęków; mandala harmonizująca ma nas uspokoić i wyciszyć.

Kolorowe wzory są również powiązane ze znajdującymi się w ludzkim ciele czakrami, z których każda odpowiada za inną sferę i oznaczana jest innym kolorem:

  • czakra bazowa znajduje się u podstawy kręgosłupa, odnosi się do sfery namiętności, a w mandali odpowiada za nią kolor czerwony;
  • czakra pępka wpływa na poczucie własnej wartości, jej symbolem jest barwa pomarańczowa;
  • czakra serca związana jest  z odpowiedzialnością za siebie i bezinteresowną miłością do drugiej osoby, to kolor zielony;
  • czakra splotu słonecznego związana z samoświadomością i niezależnością oznaczana jest kolorem żółtym;
  • czakra trzeciego oka odnosi się do intuicji, wyobraźni i duchowej świadomości, to błękit;
  • czakra korony, znajdująca się na wierzchołku głowy, stanowi centrum osobowości, to fiolet.

Czytaj też: Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować?

Buddyzm zakłada, że wszystkie zaburzenia organizmu wynikają z zablokowania systemu czakr, a za pomocą właściwej mandali można je odblokować. Sam proces powstawania mandali to rodzaj medytacji, a to, jak wygląda gotowa mandala, jest opowieścią o jej twórcy, jego kondycji, stanie psychicznym.

mandale
Pixabay.com

Jung sięgnął po mandalę

Do kultury Zachodu symbol mandali przywędrował dzięki badaniom Carla Gustava Junga. To ten szwajcarski psychoanalityk i psychiatra przypisał jej działanie terapeutyczne i stwierdził, że szybkie, nieprzemyślane zrobienie mandali rzeczywiście dostarcza informacji na temat stanu psychicznego autora.

O ile ta teoria może wydawać się dziś jednak dość kontrowersyjna, to bez wątpienia można wymienić wiele zalet procesu twórczego, jakim jest tworzenie mandali. Praca nad nią może mieć działanie relaksujące, uspokajające i antystresowe. Ponadto jest dobrym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych, artystycznych. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię oraz pomaga w skupieniu uwagi, uczy koncentracji.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
medytacja
pexels.com

Medytacja – 8 różnych technik dla początkujących i zaawansowanych

Nie nastawiaj się na to, że jakaś technika medytacji będzie idealna. Wybierz tę, która w danym momencie będzie dla ciebie najbardziej komfortowa.
Kamila Geodecka
04.12.2020

Nie istnieje test, który mógłby ci wskazać, która medytacja będzie najlepsza akurat dla ciebie. Jedyne, co możesz zrobić, to wypróbować wszystkie techniki i wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada. Trenerzy i nauczyciele medytacji podpowiadają także, by kierować się sercem. Chociaż może to brzmieć naiwnie, chodzi o to, by nie zastanawiać się długo i nie analizować wszystkich plusów i minusów danego rodzaju medytacji. Poddaj się pierwszemu odczuciu – być może twój umysł sam ci podpowie, czego na ten moment potrzebuje. Mindfulness Mindfulness to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik medytacyjnych – zwłaszcza na Zachodzie. Czasami możemy też zetknąć się z nazwą „ treningu uważności ” lub „medytacji uważności”. Polega ona na wyrobieniu w medytującym nawyku kontroli własnych myśli. Dzięki regularnemu treningowi poczujemy się bardziej świadomi swojego ciała oraz umysłu. Żeby zacząć medytację uważności, usiądź w wygodnej pozycji i oddychaj spokojnie. Spróbuj w pełni skupić się na każdym wdechu i wydechu. Początkowo w głowie będziesz miała dużo myśli, pozwól im jednak pomału odejść. Za każdym razem, gdy zauważysz, że zaczynasz błądzić gdzieś wśród zgiełku myśli, wróć do obserwacji oddechu. Wkrótce zrozumiesz, że myśli, które tak kłębią się w twojej głowie, po prostu odlecą – jak chmury na niebie. Regularna praktyka uważności może być skutecznym lekarstwem na stres. Poczujesz także, że zaczynasz w znacznie większym stopniu kontrolować siebie i swoje emocje. Medytacja z mantrą Mantra to słowa, sylaby lub wersety, które mają pomóc w uspokojeniu oraz opanowaniu umysłu. Mantra tradycyjnie jest wybierana przez guru lub mistrza, jednak jeśli nie zależy nam na duchowym aspekcie...

Czytaj dalej
Medytacja z Kasią Bem
Getty Images

Medytacja przynosi więcej korzyści, niż myślisz – słuchaj podcastu Kasi Bem 

Medytowanie zmienia mózg: wystarczy pół godziny dziennie
Kasia Bem
11.02.2020

Medytacja zwiększa aktywność lewej półkuli mózgu, co przekłada się na lepszą koncentrację, lepsze samopoczucie, wyższą motywację do działania. Joginka i nauczycielka medytacji, Kasia Bem wyjaśnia jednak, że w medytacji nie liczą się fakty udowodnione naukowo i parametry, które możemy zmierzyć. W medytacji chodzi po prostu o samą medytację: wyciszenie umysłu, oczyszczenie z nadmiaru bodźców. O pobycie ze sobą. Po prostu. Chcesz żyć spokojniej, pełniej i bardziej świadomie? Możesz zacząć od dzisiaj! Posłuchaj podcastu: Podcasty „Urody Życia” – słuchaj dla przyjemności, tam, gdzie lubisz:  Spotify ,  Anchor ,  Apple Podcast  ,  Breaker  ,  Google Podcast ,  Youtube . Inspiracja: „Medytacja nie jest zbytkiem. Decyduje o jakości każdej chwili życia” – Matthieu Ricard Najszczęśliwszy człowiek świata mieszka na sześciu metrach kwadratowych w Himalajach. Z wykształcenia biochemik molekularny, związany niegdyś z prestiżowym Instytutem Pasteura, dziś mnich buddyjski. Mowa o Matthieu Ricardzie, francuskim intelektualiście, który porzucił Paryż i wybrał nepalskie obywatelstwo i pustelnię. Media obwołały go najszczęśliwszym człowiekiem świata, gdy kilka lat temu ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez amerykański Uniwersytet Wisconsin. Ricard, podobnie jak setki innych osób biorących udział w badaniu, był podłączony do 256 elektrod, które sprawdzały aktywność mózgu. Okazało się, że aktywność lewej półkuli mózgu, która odpowiada za pozytywne emocje i doświadczenia emocjonalne – co z kolei przekłada się na wyższy poziom satysfakcji z życia, polepszenie samopoczucia i zmniejszenie napięcia – była u buddyjskiego mnicha najwyższa. I to nie tylko w grupie badanych w tym...

Czytaj dalej
medytacja
pexels.com

Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować?

Medytacja transcendentalna jest jedną z technik medytacji. Choć jej zwolennicy zachwalają efekty, ta technika wzbudza sporo kontrowersji.
Kamila Geodecka
03.12.2020

Regularna praktyka medytacji zmniejsza poziom stresu, poprawia koncentrację, a niekiedy pozwala wyzwolić kreatywność. Dodatkowo dla wielu osób jest to forma relaksu i odizolowania się na chwilę od problemów życia codziennego. Jednym z typów medytacji jest medytacja transcendentalna, która polega na pełnym skupieniu się na oddechu. Osoba medytująca w czasie wdechu i wydechu powtarza też specjalnie wybraną mantrę.  Czytaj także:   Bierzesz 22 tys. oddechów dziennie. Ilu z nich byłaś dziś świadoma? Medytacja transcendentalna – praktyka Mantra to słowo, które zna większość z nas, ale niewiele osób wie, co tak naprawdę oznacza. Człon „man”  oznacza myśleć, a „tra” – wznosić się. Mantrą jest więc wznoszenie swoich myśli ponad to, co materialne i cielesne. Mantry pochodzą z sanskrytu, są jednosylabowe i zazwyczaj nie można ich dosłownie przetłumaczyć. Jednymi  z najpopularniejszych mantr są „Om”, „Dum” czy „Klim”. Tradycyjnie to mistrz dobiera konkretną mantrę pod osobę, która ma praktykować medytację. Początkowo mantrę można wypowiadać jedynie w myślach, jednak z czasem powinno rozpocząć się jej głośne wypowiadanie. Czasami konieczne jest powtarzanie mantry także w ciągu dnia i  podczas wykonywania podstawowych czynności. Medytację transcendentalną często praktykuje się w czasie zorganizowanych zajęć i pod okiem trenera. Nauczyciele tego rodzaju medytacji muszą przejść 7-stopniowy kurs, który zawiera naukę o mantrach, ale także szkolenie z zakresu oddychania oraz podstaw jogi. Zazwyczaj kursy medytacji transcendentalnej obejmują także liczne wykłady, indywidualne rozmowy oraz zająca grupowe. Kilka dni spędza się także na specjalnej kontroli i weryfikacji doświadczeń. Czytaj także:   Zabiegana? Bez...

Czytaj dalej
Technika Jacobsona
unsplash.com

Czym jest trening Jacobsona i kiedy warto go stosować?

Tym, którzy wciąż poszukują sprawdzonego sposobu na stres, wielu terapeutów poleca technikę zwaną treningiem Jacobsona. Jest bardzo uniwersalna, ale najbardziej skorzystają z niej osoby żyjące w stresie, cierpiące na lęki i przemęczone pędem życia.
Karolina Morelowska-Siluk
03.12.2020

Wszyscy potrzebujemy relaksu, odprężenia. Niektórzy z nas mają na to swoje sposoby. Jeden biega, inny maluje, ktoś rozładowuje napięcie w kuchni przy gotowaniu. Tym, którzy nie mają własnego pomysłu, jak poradzić sobie ze stresem, może pomóc trening Jacobsona. To jedna z technik relaksacyjnych, która według wielu, którzy ją praktykują, przynosi pozytywne efekty w walce bezpośrednio ze stresem i jego somatycznymi objawami.  Progresywna relaksacja mięśni, czyli trening Jacobsona Trening Jacobsona, nazywany także progresywną relaksacją mięśni, to metoda opracowana przez Edmunda Jacobsona – amerykańskiego psychiatrę z Uniwersytetu w Chicago. Jacobson stworzył zestaw ćwiczeń mięśni, które poprawiają nasz stan psychiczny dzięki rozluźnieniu napiętego ciała. Stan fizycznego odprężenia ciała bardzo pomaga naszej głowie, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a długofalowo pomaga w zwalczaniu somatycznych objawów stresu.  Czytaj też: Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie Zalety treningu Jacobsona Trening relaksacyjny Jacobsona oparty jest na teorii, która zakłada ścisły związek pomiędzy napięciem fizycznym a tym psychicznym. Zgodnie z tą teorią poprzez relaks ciała i kontrolę fizycznego napięcia – zwolnienie oddechu, rozluźnienie mięśni – stajemy się mniej zestresowani. Regularne stosowanie ćwiczeń progresywnej relaksacji mięśni rozwija właśnie naszą samokontrolę i uczy panowania nad ciałem, dzięki czemu zaczynamy być jego świadomi. To nie wszystkie zalety wykonywania treningu Jacobsona. Odprężenie ciała pozwala także wyrównać ciśnienie krwi, a to pozytywnie wpływa na pracę serca i układu nerwowego, u pacjentów chorujących na nadciśnienie i tych z padaczką ćwiczenia zmniejszają objawy wspomnianych chorób. Badania...

Czytaj dalej