
Kundalini Joga to świadome życie w zgodzie ze sobą i światem
Kundalini Joga w formie systemu, który skodyfikował Yogi Bhajan, została otwarta dla Zachodu w 1968 r. Do tego czasu była nauką sekretną, przekazywaną wąskiemu gronu uczniów jedynie w bezpośrednim nauczaniu i relacji uczeń – mistrz. Miało to swoje uzasadnienie w poprzednich epokach, ponieważ siła oddziaływania energii Kundalini wymagała nieprzypadkowego wyboru i precyzyjnego przygotowania ucznia również pod względem etycznym. Uczniami najczęściej byli potomkowie wysoko postawionych rodów, także królewskich, stąd Kundalini Jogę określano jako jogę królewską ze względu na jej elitarny charakter i oddziaływanie, które Yogi Bhajan określa jako „królewskie zarządzanie jogicznymi wartościami i cechami. Jest to pełne rozwinięcie Tożsamości i Istnienia, kiedy wyrażamy się jak święci i kroczymy jak królowie. Działa wtedy twoja obecność”. Linia Radż Jogi prowadzi od Krishny przez króla Dżanakę do guru Rama Dasa siedzącego na tronie Radż Jogi w domu guru Nanaka. Sam Yogi Bhajan otrzymał ten przekaz od swoich mistrzów: Santa Hazarego Singha i Maharaja Baba Virsa Singha oraz bezpośrednio od guru Rama Dasa. W Kundalini Jodze spotykają się właściwie trzy aspekty: Bhakti Joga, Shakti Joga i Raj Joga.
Energia Kundalini wymaga wysokiej etyki, poczucia wartości i samodyscypliny również dzisiaj, ale szczęśliwie wraz z upływem czasu wzrosła globalna świadomość i zmieniła się ogólna energetyka ludzkości.
Co to jest Kundalini?
Kundalini jest potencjalną, czyli uśpioną, częścią siły życiowej człowieka, zmagazynowaną u podstawy kręgosłupa. Można przeżyć życie i nigdy nie użyć tej ekstrarezerwy. Czasem jej uruchomienie następuje spontanicznie, czasem trzeba wieloletniego treningu. Kundalini jest luksusowym naddatkiem energii, dzięki której człowiek może wykorzystać dodatkowe zasoby ciała i umysłu oraz spożytkować je dla rozwoju duchowego. To wyjaśnia fakt, że prawdziwy rozwój duchowy potrzebuje energii witalnej. Nie jest chaotycznym i okazjonalnym bujaniem w obłokach, lecz precyzyjnym wznoszeniem świadomości poprzez centra energetyczne ciała i umysłu, zwane czakrami (czakramami), dla otwarcia ich na subtelność ducha poprzez wolę, charakter i poświęcenie ego. Bycie i służenie TU i TERAZ.
Lekcja Kundalini Jogi
Przekaz nauk w systemie Yogiego Bhajana jest jednocześnie prosty i bardzo złożony. Ćwiczenia dynamiczne, oddechowe, rozciągające, wzmacniające, izometryczne i wiele innych, zbudowane w ściśle określone sekwencje i zestawy, tzw. krije, o określonym oddziaływaniu na poziomie fizycznym – dla ciała, by poczuło każdą komórkę i zapisaną w niej historię; ale też mentalnym, psychicznym i duchowym. Medytacje w ciszy, w ruchu, z dźwiękiem czy z mantrą – dla umysłu, by uwolnił wszystkie zapisy i otworzył się na swą nieograniczoność. Nauka totalnego relaksu, który uzdrawia umysł i ciało, a duszę budzi do prowadzenia nas przez życie.
Każda lekcja ma więc określoną strukturę, na którą składa się właśnie rozgrzewka, pranajama, krija, relaksacja i techniki medytacyjne. Lekcje, choć podobne pod względem przebiegu następujących po sobie części, różnią się znacznie charakterem i energetyką.
Podobnie jak w innych ścieżkach jogi zachęcamy każdego do rozpoczęcia samodzielnej praktyki, do czego niezbędnym wstępem jest zwiększona uważność w swojej codzienności, refleksja nad zasadami zawartymi w jamach i nijamach oraz intencja, która decyduje o naszych celach w tej praktyce.
Narzędzia w Kundalini Jodze
Tym, co decyduje o tak wyrazistym wpływie tej praktyki na całe nasze życie, jest fakt, że obejmuje ona całą ludzką istotę. Zajmuje się nie tylko ciałem czy nawet umysłem (których Kundalini Joga wyróżnia trzy!), lecz także angażuje duszę, aurę oraz coraz subtelniejsze ciała, jakimi wg Yogiego Bhajana dysponuje człowiek, a jest ich razem aż dziesięć.
Specyfiką jest to, że podczas jednej sesji stosujemy jednocześnie asany, pranajamę, mudry, mantry, punkty koncentracji, medytację i relaks. Pozycje ciała i ruch stymulują różne układy organizmu, aby je zrównoważyć i wyleczyć, wywierają delikatny nacisk na układ gruczołowy i nerwowy, powodując przepływ energii w nadis (kanałach, w których płynie energia). Pranajama uczy zaś zarządzania energią witalną.
Wewnętrzne ogarnięcie wszystkich tych aspektów naraz jest sporym wyzwaniem i właśnie tak wyzwalamy dodatkowe rezerwy energii. Uwalniają się one z miejsc w ciele fizycznym, które były zablokowane, a metodą, jaka to umożliwia, jest praca z tzw. zamkami ciała i zawieszeniem oddechu. Bhandy pomagają, poprzez regulację oddechu, kierować ruchem prany (siły życiowej) w organizmie i gromadzić efekty uprzednio wykonanego ćwiczenia, zwiększając przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Zatrzymane w tkankach i komórkach trudne, nieprzeżyte do końca uczucia, pamięć historii czy traumy – wypływając na powierzchnię, mogą wzbudzać falę myśli czy emocji, którym pozwalamy przejść, ponieważ krija prowadzi cię dalej, poza twoją historię, do bycia otwartą, ufną, wrażliwą, a jednocześnie mocną, cierpliwą i stabilną istotą.
***
Agnieszka Hari Kartar
Od 2008 r. jest nauczycielką Kundalini Jogi wg systemu Yogiego Bhajana I stopnia, w 2013 r. ukończyła II stopień w Londynie. Certyfikowana przez Kundalini Research Institute (USA). Prowadzi zajęcia, warsztaty i wyjazdy dla grup oraz sesje indywidualne. www.ovskastudio.art.pl
***
Chcesz wiedzieć więcej?
Na polskim rynku dostępna jest książka „Kundalini – esencja jogi” guru Dharanma Singha Khalsa, Darryla O’Keeffe’a, w której znajdziesz wszystkie odpowiedzi na temat Kundalini Jogi.