
Joga według metody Sivanandy. To nie tylko ćwiczenia, ale cały styl życia
Sivananda z wykształcenia był lekarzem medycyny klasycznej, jednak zrezygnował z tego podejścia w leczeniu pacjentów, gdyż nie widział w niej skutecznej metody niesienia pomocy cierpiącym. W swojej praktyce stosował wiedzę pochodzącą z wedanty, jogi i ajurwedy.
Joga według metody Sivanandy
Sivananda wypracował własną metodę, tzw. jogę syntezy, która traktuje człowieka w sposób integralny i oddziałuje na wszystkie sfery jego funkcjonowania. Wykorzystując starożytną wiedzę, zaproponował on współczesnemu człowiekowi metodę lansującą zdrowy styl życia, którą jego uczeń Vishnudevananda spopularyzował na Zachodzie. Przedstawił on ją w postaci pięciu punktów:
- prawidłowe ćwiczenia (asany),
- prawidłowa relaksacja,
- prawidłowe oddychanie,
- prawidłowa dieta,
- pozytywne myślenie i medytacja.
Te pięć wskazówek, to sposób na zdrowie, lepsze radzenie sobie ze stresem i napięciem, jakie niesie współczesny świat, a przede wszystkim na życie w harmonii. Swami Vishnudevananda mówiąc o człowieku, porównywał go do samochodu, który potrzebuje spełnienia kilku warunków, aby mógł dobrze pracować. Te warunki to: prąd elektryczny, system chłodzenia, smarowanie, paliwo, dobry kierowca.
Człowiek jest jak samochód
Człowiek przede wszystkim czerpie energię z powietrza. Poprzez pełne i rytmiczne oddychanie wykorzystuje całą powierzchnię płuc, co zwiększa ilość pobieranego tlenu. Ćwiczenia oddechowe — pranajamy, powodują wzrost poziomu energii stanowiącej odpowiednik prądu elektrycznego.
- „System chłodzenia” zapewnia ciału prawidłowa relaksacja. Likwiduje napięcie mięśniowe, wycisza umysł, daje uczucie świeżości.
- „Dobre smarowanie” osiągamy przez wykonywanie prawidłowych ćwiczeń — asan. Utrzymują one mięśnie i stawy w dobrej kondycji oraz tonizują funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych, przyspieszając krążenie — nie wywołując przy tym uczucia zmęczenia.
- „Paliwo” ciało czerpie z jedzenia, wody, powietrza i promieni słonecznych. Czyli prawidłowa dieta i higiena pozwalają utrzymać organizm lekkim, elastycznym, a także odpornym na choroby.
- Natomiast „dobry kierowca” to spokojny i zrelaksowany umysł. Zapewnia to pozytywne myślenie i medytacja. Dzięki medytacji można nauczyć się kontrolować ciało i emocje. Realizowanie tych pięciu punktów zapewnia człowiekowi harmonijny rozwój, dobre samopoczucie i zdrowie.
Czytaj też: Świadomy oddech. W praktyce jogi i aktywności fizycznej to podstawa
Prawidłowe ćwiczenia według metody Sivanandy
Według Sivanandy postawy jogi powinno wykonywać się w określonym porządku; najpierw rozgrzewka, potem tzw. pozycje odwrócone, następnie skłony w przód, skłony w tył, skręty kręgosłupa, kolejno ćwiczenia na równowagę, a na zakończenie skłony boczne. Ważne jest głębokie oraz rytmiczne oddychanie w czasie wykonywania asan i pomiędzy nimi, połączone z relaksem. Właściwe ćwiczenia regulują krążenie krwi i limfy, a także stymulują pracę gruczołów wewnętrznych. Rozwijają również wszystkie mięśnie, nie powodując nadmiernego napięcia i zmęczenia. Zwiększają gibkość i elastyczność ciała.
W układzie Sivanandy lekcję rozpoczyna krótki relaks, a potem suryanamaskar (powitanie słońca), które rozgrzewa ciało, pomaga uregulować oddychanie i skupienie uwagi.
Joga według metody Sivanandy: 12 podstawowych asan
-
sirshasana (stanie na głowie),
-
sarvangasana (świeca),
-
halasana (pług),
-
matyasana (ryba),
-
paścimottanasana (skłon w przód w siadzie),
-
bhujangasana (kobra),
-
salabhasana (świerszcz),
-
dhanurasana (łuk),
-
ardha matsendrasana (skręt kręgosłupa),
-
kakasana (kruk),
-
pada hasthasana (skłon do przodu w staniu),
-
trikonasana (trójkąt).
Każdą sesję zamyka relaks końcowy - savasana.
Savasana jest klasyczną pozycją relaksu jogicznego praktykowaną przed każdą lekcją, pomiędzy pozycjami i na zakończenie sesji. Należy do najtrudniejszych asan, a o korzyściach można się przekonać w miarę jej praktykowania.
Czytaj także: Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek
Joga według metody Sivanandy: prawidłowa relaksacja
Kiedy ciało i umysł są ciągle przepracowane, ich wydajność zostaje obniżona. Współczesny styl życia sprawia, że trudno jest się zrelaksować. Większość energii produkowanej przez ciało jest bezużytecznie tracona. Często zdarza się, że zużywamy duże ilości energii w ciągu kilku minut przez zły humor, złość czy irytację. Ten sposób traktowania własnych emocji zwykle urasta do regularnego zwyczaju, a skutek tego jest przykry — nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu. Stan ciała i stan umysłu są ze sobą ściśle powiązane.
W celu regulacji i ekonomicznego wydatkowania energii Sivananda proponuje odpowiednią relaksację. Doskonała relaksacja obejmuje trzy poziomy; fizyczny, mentalny i duchowy. Relaksacja fizyczna jest łatwa i szybko można się jej nauczyć. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych części ciała, zaczynając od stóp aż do głowy. Również uczymy się rozluźniać i pozbawiać napięcia organy wewnętrzne, używając do tego autosugestii.
W czasie relaksacji mentalnej wyciszamy umysł, koncentrując się na oddychaniu. Jest to etap przygotowujący do relaksacji duchowej, w której jogin nie identyfikuje się z własnym ciałem i umysłem. To stan doświadczania czystej świadomości. Relaks duchowy oznacza oderwanie się od ciała i umysłu, aby doznać stanu czystej świadomości i zregenerować cały organizm.
Czytaj też: Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy
Prawidłowe oddychanie nie tylko w jodze
Większość ludzi korzysta tylko z części objętości swoich płuc podczas oddychania. Oddychając bardzo płytko, używają niewielkiej części klatki piersiowej. Ich ramiona są przygarbione, odczuwają bóle w górnej części pleców oraz szyi i cierpią na brak tlenu. Łatwo się męczą, nie wiedząc dlaczego.
W jodze oddychanie pełni dwie funkcje: po pierwsze dostarcza tlenu do krwi, a po drugie kontroluje pranę, czyli energię życiową, prowadząc do panowania nad umysłem. W metodzie Sivanandy proponowanych jest wiele ćwiczeń oddechowych, jednak na poziomie podstawowym nauczanie koncentruje się na dwóch: kapalabhati i anuloma viloma. W zwykłym oddychaniu osiągamy znikomą ilość prany, ale kiedy się koncentrujemy, a także świadomie regulujemy nasze oddychanie, możemy skumulować większe ilości tlenu w poszczególnych centrach nerwowych i mózgu.
Czytaj też: W jodze, tak jak we wspinaczce górskiej, droga jest celem
Joga według metody Sivanandy: prawidłowa dieta
Dieta jest wegetariańska i związana jest z praną, subtelną energią zawartą w pożywieniu. Składa się z czystych, prostych, naturalnych składników, które są lekkostrawne oraz zapewniają zdrowie. Proste posiłki pomagają w trawieniu i przemianie materii. W diecie istotny jest umiar i równowaga. Nie należy przesadzać z niejedzeniem, ani też z nadmiernym objadaniem się. Należy zharmonizować posiłki i dbać o to, aby nie były zbyt gorące, ani zbyt zimne. Przestrzegać godzin jedzenia (7-8, 10-12, 18-19) i zasad przyrządzania posiłków. Dieta ta nie tylko dba o ciało, ale również o jasność umysłu i jego równowagę.
Czytaj też: Joga i medytacja pomogą nam żyć slow. Nie dajmy się miejskiemu pośpiechowi