Joga według metody Sivanandy. To nie tylko ćwiczenia, ale cały styl życia
Pexels.com

Joga według metody Sivanandy. To nie tylko ćwiczenia, ale cały styl życia

Joga według metody Sivanandy jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku. Uczy koncentracji, akceptacji i uwagi.
Apolonia Rdzanek
23.12.2020

Sivananda z wykształcenia był lekarzem medycyny klasycznej, jednak  zrezygnował z tego podejścia w leczeniu pacjentów, gdyż nie widział w niej skutecznej metody niesienia pomocy cierpiącym. W swojej praktyce stosował wiedzę pochodzącą z wedanty, jogi i ajurwedy.  

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Joga według metody Sivanandy

Sivananda wypracował własną metodę, tzw. jogę syntezy, która traktuje człowieka w sposób integralny i oddziałuje na wszystkie sfery jego funkcjonowania. Wykorzystując starożytną wiedzę, zaproponował on współczesnemu człowiekowi metodę lansującą zdrowy styl życia, którą jego uczeń Vishnudevananda spopularyzował na Zachodzie. Przedstawił on ją w postaci pięciu punktów:

 1. prawidłowe ćwiczenia (asany), 
 2. prawidłowa relaksacja, 
 3. prawidłowe oddychanie, 
 4. prawidłowa dieta, 
 5. pozytywne myślenie i medytacja

Te pięć wskazówek, to sposób na zdrowie, lepsze radzenie sobie ze stresem i napięciem, jakie niesie współczesny świat, a przede wszystkim na życie w harmonii. Swami Vishnudevananda mówiąc o człowieku, porównywał go do samochodu, który potrzebuje spełnienia kilku warunków, aby mógł dobrze pracować. Te warunki to: prąd elektryczny, system chłodzenia, smarowanie, paliwo, dobry kierowca.

Człowiek jest jak samochód

Człowiek przede wszystkim czerpie energię z powietrza. Poprzez pełne i rytmiczne oddychanie wykorzystuje całą powierzchnię płuc, co zwiększa ilość pobieranego tlenu. Ćwiczenia oddechowe — pranajamy, powodują wzrost poziomu energii stanowiącej odpowiednik prądu elektrycznego. 

 • „System chłodzenia” zapewnia ciału prawidłowa relaksacja. Likwiduje napięcie mięśniowe, wycisza umysł, daje uczucie świeżości. 
 • „Dobre smarowanie” osiągamy przez wykonywanie prawidłowych ćwiczeń — asan. Utrzymują one mięśnie i stawy w dobrej kondycji oraz tonizują funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych, przyspieszając krążenie — nie wywołując przy tym uczucia zmęczenia. 
 • „Paliwo” ciało czerpie z jedzenia, wody, powietrza i promieni słonecznych. Czyli prawidłowa dieta i higiena pozwalają utrzymać organizm lekkim, elastycznym, a także odpornym na choroby. 
 • Natomiast „dobry kierowca” to spokojny i zrelaksowany umysł. Zapewnia to pozytywne myślenie i medytacja. Dzięki medytacji można nauczyć się kontrolować ciało i emocje. Realizowanie tych pięciu punktów zapewnia człowiekowi harmonijny rozwój, dobre samopoczucie i zdrowie. 

Czytaj też: Świadomy oddech. W praktyce jogi i aktywności fizycznej to podstawa

Prawidłowe ćwiczenia według metody Sivanandy

Według Sivanandy postawy jogi powinno wykonywać się w określonym porządku; najpierw rozgrzewka, potem tzw. pozycje odwrócone, następnie skłony w przód, skłony w tył, skręty kręgosłupa, kolejno ćwiczenia na równowagę, a na zakończenie skłony boczne. Ważne jest głębokie oraz rytmiczne oddychanie w czasie wykonywania asan i pomiędzy nimi, połączone z relaksem. Właściwe ćwiczenia regulują krążenie krwi i limfy, a także stymulują pracę gruczołów wewnętrznych. Rozwijają również wszystkie mięśnie, nie powodując nadmiernego napięcia i zmęczenia. Zwiększają gibkość i elastyczność ciała. 

W układzie Sivanandy lekcję rozpoczyna krótki relaks, a potem suryanamaskar (powitanie słońca), które rozgrzewa ciało, pomaga uregulować oddychanie i skupienie uwagi. 

Joga według metody Sivanandy: 12 podstawowych asan  

 • sirshasana (stanie na głowie), 

 • sarvangasana (świeca), 

 • halasana (pług), 

 • matyasana (ryba), 

 • paścimottanasana (skłon w przód w siadzie), 

 • bhujangasana (kobra), 

 • salabhasana (świerszcz), 

 • dhanurasana (łuk), 

 • ardha matsendrasana (skręt kręgosłupa), 

 • kakasana (kruk), 

 • pada hasthasana (skłon do przodu w staniu), 

 • trikonasana (trójkąt). 

Każdą sesję zamyka relaks końcowy - savasana. 

Savasana jest klasyczną pozycją relaksu jogicznego praktykowaną przed każdą lekcją, pomiędzy pozycjami i na zakończenie sesji. Należy do najtrudniejszych asan, a o korzyściach można się przekonać w miarę jej praktykowania. 

Czytaj także: Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga według metody Sivanandy: prawidłowa relaksacja

Kiedy ciało i umysł są ciągle przepracowane, ich wydajność zostaje obniżona. Współczesny styl życia sprawia, że trudno jest się zrelaksować. Większość energii produkowanej przez ciało jest bezużytecznie tracona. Często zdarza się, że zużywamy duże ilości energii w ciągu kilku minut przez zły humor, złość czy irytację. Ten sposób traktowania własnych emocji zwykle urasta do regularnego zwyczaju, a skutek tego jest przykry — nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu. Stan ciała i stan umysłu są ze sobą ściśle powiązane. 

W celu regulacji i ekonomicznego wydatkowania energii Sivananda proponuje odpowiednią relaksację. Doskonała relaksacja obejmuje trzy poziomy; fizyczny, mentalny i duchowy. Relaksacja fizyczna jest łatwa i szybko można się jej nauczyć. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych części ciała, zaczynając od stóp aż do głowy. Również uczymy się rozluźniać i pozbawiać napięcia organy wewnętrzne, używając do tego autosugestii. 

W czasie relaksacji mentalnej wyciszamy umysł, koncentrując się na oddychaniu. Jest to etap przygotowujący do relaksacji duchowej, w której jogin nie identyfikuje się z własnym ciałem i umysłem. To stan doświadczania czystej świadomości. Relaks duchowy oznacza oderwanie się od ciała i umysłu, aby doznać stanu czystej świadomości i zregenerować cały organizm. 

Czytaj też: Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Prawidłowe oddychanie nie tylko w jodze

Większość ludzi korzysta tylko z części objętości swoich płuc podczas oddychania. Oddychając bardzo płytko, używają niewielkiej części klatki piersiowej. Ich ramiona są przygarbione, odczuwają bóle w górnej części pleców oraz szyi i cierpią na brak tlenu. Łatwo się męczą, nie wiedząc dlaczego. 

W jodze oddychanie pełni dwie funkcje: po pierwsze dostarcza tlenu do krwi, a po drugie kontroluje pranę, czyli energię życiową, prowadząc do panowania nad umysłem. W metodzie Sivanandy proponowanych jest wiele ćwiczeń oddechowych, jednak na poziomie podstawowym nauczanie koncentruje się na dwóch: kapalabhati i anuloma viloma. W zwykłym oddychaniu osiągamy znikomą ilość prany, ale kiedy się koncentrujemy, a także świadomie regulujemy nasze oddychanie, możemy skumulować większe ilości tlenu w poszczególnych centrach nerwowych i mózgu. 

Czytaj też: W jodze, tak jak we wspinaczce górskiej, droga jest celem

Joga według metody Sivanandy: prawidłowa dieta 

Dieta jest wegetariańska i związana jest z praną, subtelną energią zawartą w pożywieniu. Składa się z czystych, prostych, naturalnych składników, które są lekkostrawne oraz zapewniają zdrowie. Proste posiłki pomagają w trawieniu i przemianie materii. W diecie istotny jest umiar i równowaga. Nie należy przesadzać z niejedzeniem, ani też z nadmiernym objadaniem się. Należy zharmonizować posiłki i dbać o to, aby nie były zbyt gorące, ani zbyt zimne. Przestrzegać godzin jedzenia (7-8, 10-12, 18-19) i zasad przyrządzania posiłków. Dieta ta nie tylko dba o ciało, ale również o jasność umysłu i jego równowagę.

Czytaj też: Joga i medytacja pomogą nam żyć slow. Nie dajmy się miejskiemu pośpiechowi

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Adobestock

Joga według Sivanandy - wprowadzenie

Joga wg Sivanandy jest jogą klasyczną, której korzenie tkwią w starożytnej tradycji indyjskiej
Urszula Wilczkowska
22.03.2010

Swami Sivananda (1887-1963) był jednym z największych mistrzów jogi XX wieku. Pochodząc z zamożnej rodziny, w młodości mógł ukończyć studia medyczne, a następnie rozpocząć karierę zawodową jako lekarz. W tamtym okresie zasłynął m.in. tym, że zrzekał się swojego honorarium pomagając ludziom, których nie było stać na opiekę medyczną. Dostrzegając braki i powierzchowność ówczesnej medycyny, skierował swoje poszukiwania ku tradycyjnej, starożytnej ścieżce jogi. Swami Sivananda żył, pracował i nauczał w Indiach. Na Zachodzie jego nauki znamy dzięki jego uczniom, z których najważniejsi to Swami Vishnu Devananda (1927-1993) oraz Swami Radha (1911-1995). Praktyka jogi metodą Sivanandy opiera się na 5 głównych zasadach : Prawidłowe ćwiczenia - asany Prawidłowe oddychanie - pranayamy Prawidłowa relaksacja – savasana Prawidłowa dieta – wegetariańska Pozytywne myślenie i medytacja - Vedanta i Dhyana Joga wg Sivanandy jest jogą klasyczną, której korzenie tkwią w starożytnej tradycji indyjskiej. Podczas ćwiczeń nie stosujemy żadnych pomocy ani przyrządów , które mają nam ułatwić lub przyspieszyć osiągnięcie rezultatów. Każdy z nas ma do dyspozycji jedynie własne ciało i na nim w pełni się koncentruje (tak jak starożytni jogini, którzy po prostu ćwiczyli sami ze sobą na kawałku odpowiedniego miejsca). Ćwiczenia wykonujemy tylko do tego stopnia, na jaki pozwalają nam nasze własne warunki psychofizyczne. Robimy tylko to, co jest dla nas możliwe – jeśli wykonanie jakiejś asany (lub dłuższe wytrwanie w niej) przekracza nasze aktualne możliwości, nie forsujemy się, niczym sobie nie pomagamy (nie wiążemy się, nie podkładamy klocków, itd.), tylko pracą i odpowiednimi ćwiczeniami poprawiamy nasze osiągnięcia . Taka metodologia odzwierciedla...

Czytaj dalej
Joga na depresję
pexels.com

Joga na depresję. Zobacz, jak możesz pomóc sobie w kryzysie

Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większej części z nas. Najbardziej zaawansowane technologicznie antydepresanty mogą jedynie złagodzić ten „ból istnienia”, ale nie są w stanie go wyleczyć. Czy potrafi go wyleczyć joga?
Ilona Kondrat
23.12.2020

Ile razy słyszymy od najbliższych i obcych osób: „mam doła”, „nic im się nie chce”, „nic mnie nie cieszy”, „siłą zwlekam się z łóżka, aby rozpocząć kolejny beznadziejny dzień”. Różne są formy i nasilenie tych przykrych objawów, zawsze jednak oznaczają one, że nastąpiło jakieś pęknięcie między duszą a ciałem i dlatego często mówi się, że „depresja jest poczuciem oddzielenia od własnego ja”. Czytaj także:   Ukryta depresja: możesz ją podejrzewać, jeśli masz choć 4 z tych 6 „niewinnych” objawów Filozofia jogi  „Podstawą jogicznego podejścia do leczenia depresji jest świadomość tego, że nie ma oddzielenia” – pisze Amy Weintraub a książce „Joga na depresję”. Co to oznacza w praktyce? Według autorki joga nie stawia pytania „Co jest ze mną nie tak?”. Niezbędna w jodze akceptacja swojego ciała i poszukiwanie jedności ciała i duszy (joga znaczy w przybliżeniu jedność), to mocny fundament budowania własnej psychiki. Moim ulubionym cytatem jest stwierdzenie Gurmukh Kaur Khalsa: „Joga nie jest praktyką samodoskonalenia; joga jest praktyką godzenia się z samym sobą”. Jak to się ma do depresji? Filozofia jogi głosi, że wszystko jest jednością, nie ma więc czegoś takiego jak oderwanie od całości, jaką jest uniwersalna jaźń. Jesteśmy częścią kosmicznej jedności, a problemem jest tylko niewiedzą, która przeszkadza nam dostrzec ten aspekt w sobie. Praktyka jogi pozwala nam dotrzeć do naszego naturalnego stanu. Przestajemy identyfikować się z rzeczami i emocjami, które zaciemniają nasz prawdziwy obraz: nie ja jestem tą złą myślą, moimi pragnieniami, swoimi niepowodzeniami i wątpliwościami. To tylko złudzenia, które przysparzają nam cierpień i chorób. Ja w dalszym ciągu...

Czytaj dalej
Kundalini Joga
Adobe Stock

Kundalini Joga to świadome życie w zgodzie ze sobą i światem

Kundalini Joga otwarta dla ludzi Zachodu ponad 40 lat temu przez Yogiego Bhajana (w Polsce od 2006 r.) to nie tylko system ćwiczeń i medytacji, ale przede wszystkim forma świadomego stylu życia oparta na starożytnej wiedzy o człowieku.
Agnieszka Mosak
22.06.2020

Kundalini Joga w formie systemu, który skodyfikował Yogi Bhajan, została otwarta dla Zachodu w 1968 r. Do tego czasu była nauką sekretną, przekazywaną wąskiemu gronu uczniów jedynie w bezpośrednim nauczaniu i relacji uczeń – mistrz. Miało to swoje uzasadnienie w poprzednich epokach, ponieważ siła oddziaływania energii Kundalini wymagała nieprzypadkowego wyboru i precyzyjnego przygotowania ucznia również pod względem etycznym. Uczniami najczęściej byli potomkowie wysoko postawionych rodów, także królewskich, stąd Kundalini Jogę określano jako jogę królewską ze względu na jej elitarny charakter i oddziaływanie, które Yogi Bhajan określa jako „królewskie zarządzanie jogicznymi wartościami i cechami. Jest to pełne rozwinięcie Tożsamości i Istnienia, kiedy wyrażamy się jak święci i kroczymy jak królowie. Działa wtedy twoja obecność”. Linia Radż Jogi prowadzi od Krishny przez króla Dżanakę do guru Rama Dasa siedzącego na tronie Radż Jogi w domu guru Nanaka. Sam Yogi Bhajan otrzymał ten przekaz od swoich mistrzów: Santa Hazarego Singha i Maharaja Baba Virsa Singha oraz bezpośrednio od guru Rama Dasa. W Kundalini Jodze spotykają się właściwie trzy aspekty: Bhakti Joga, Shakti Joga i Raj Joga. Energia Kundalini wymaga wysokiej etyki, poczucia wartości i samodyscypliny również dzisiaj, ale szczęśliwie wraz z upływem czasu wzrosła globalna świadomość i zmieniła się ogólna energetyka ludzkości. Co to jest Kundalini?  Kundalini jest potencjalną, czyli uśpioną, częścią siły życiowej człowieka, zmagazynowaną u podstawy kręgosłupa. Można przeżyć życie i nigdy nie użyć tej ekstrarezerwy. Czasem jej uruchomienie następuje spontanicznie, czasem trzeba wieloletniego treningu. Kundalini jest luksusowym naddatkiem energii, dzięki której człowiek może wykorzystać...

Czytaj dalej
Kasia Bem: medytacja, joga
Mat. prasowe

Czemu warto medytować i chodzić na jogę? – posłuchaj podcastu Kasi Bem 

Joga dla początkujących i niezdecydowanych
Kasia Bem
06.02.2020

Jeśli potrzebujesz twardych danych – znajdziesz je w tym podcaście. Joga i medytacja wyciszają hałas w naszej głowie, oczyszczają umysł, wzmacniają odporność i nawet wydłużają życie – to fakty, które są potwierdzone badaniami  naukowymi.  Chcesz żyć spokojniej, pełniej i bardziej świadomie? Możesz zacząć od dzisiaj! Posłuchaj podcastu: Podcasty „Urody Życia” – słuchaj dla przyjemności, tam, gdzie lubisz:  Spotify ,  Anchor ,  Apple Podcast  ,  Breaker  ,  Google Podcast ,  Youtube . Inspiracja: „Gdy zamiatasz podłogę, jesteś szczotką, a gdy malujesz, jesteś pędzlem” – mistrz zen o medytacji My, ludzie Zachodu, potrzebujemy na wszystko twardych danych, faktów, dowodów, analiz. Działając pod dyktando umysłu, chcemy wiedzieć i rozumieć. Nic w tym złego, tylko szkoda, że zamiast po prostu doświadczać korzyści płynących z praktykowania jogi i medytacji (i dalej wpisz dowolnie: akupresury, mindfulness, prawidłowej techniki oddechu itd.), często skupiamy się tylko na teorii. Nie chcę przez to powiedzieć, że naukowe potwierdzenie skuteczności metod o kilkutysięcznej tradycji nie jest niczego warte. Przeciwnie, bardzo się cieszę, że badania dostarczają kolejnych faktów, które uwiarygodniają narzędzia, takie jak: joga, ajurweda czy tradycyjna medycyna chińska – że wymienię tylko kilka z tych, które proponuje dziś medycyna integralna. Joga Sivananda a formuła: 0, 5, 10, 30, 150  Dla mnie jako nauczycielki jogi osiągnięcia współczesnej nauki są pomocne, bo niestety wiem, że gdy w sceptycznym gronie powiem, że w jodze według Sivanandy istnieje gotowy pięcioskładnikowy przepis na zdrowe i długie życie: joga, relaks, właściwy oddech, medytacja i dobra dieta, przekonam mniej osób niż...

Czytaj dalej