Joga poprawia krążenie krwi i wspomaga pracę układu krwionośnego. Zadbaj o swoje zdrowie!
Adobe Stock

Joga poprawia krążenie krwi i wspomaga pracę układu krwionośnego. Zadbaj o swoje zdrowie!

Problemy z krążeniem mogą mieć osoby w każdym wieku. Pomóc może jedynie zmiana stylu życia i dodanie do codziennej rutyny aktywności fizycznej. My proponujemy jogę!
Kamila Geodecka
23.02.2021

Wiemy to już od najmłodszych lat – ruch i aktywność fizyczna to rzeczy niezbędne do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Ostatni rok nas jednak nie rozpieszczał. Dużo  czasu spędzamy w domu, często pracując w jednej pozycji przez cały dzień. Mało się ruszamy, nie uprawiamy sportu, mamy też złe nawyki. Stres, palenie papierosów, picie alkoholu, niewysypianie się – to wszystko może prowadzić do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Weźmy pod lupę problemy z krążeniem. Czasami możemy ignorować sygnały, które nasz organizm chce nam wysłać: zimne stopy i dłonie, skurcze mięśni, łamliwe włosy i paznokcie, cienie pod oczami. Niektórzy z nas są też obciążeni genetycznie i wiedzą, że w najbliższej rodzinie występują problemy z krążeniem, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Czytaj także: Joga na stres. Regularna praktyka przynosi ukojenie ciału i duszy

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Joga a krążenie krwi

Jeżeli nie zareagujemy w porę i nie zadbamy o nasze ciało, zniszczymy naszą własną świątynię, w której musimy spędzić całe nasze życie. „Rytm ciała, melodia umysłu i harmonia duszy tworzą symfonię życia” – pisał B.K.S. Iyengar, światowej sławy jogin. Czy jest coś bardziej rytmicznego w naszym ciele niż przepływająca przez nie krew? Ta, która pulsuje, daje nam życie, napędza nasze serce – samo centrum człowieka.

Żeby zachować równowagę, musimy zadbać o nasze zdrowie, a bardzo dobrą praktyką jest joga, która nie tylko pomoże nam poprawić krążenie krwi, ale także wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na regularną praktykę, już po kilku tygodniach poczujemy, że nasza wydolność fizyczna i umysłowa się polepsza. W praktyce oznacza to, że będziemy miały więcej energii do działania.

Wszystkie te korzyści zostały potwierdzone nie tylko przez joginów, ale także przez naukowców. Możemy przywołać tu chociażby badanie przeprowadzone przez Moę Wolff oraz jej współpracowników (Kristinę Sundquist, Sarę Larsson Lönn, Patrika Midlöva) w 2011 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań na grupie dorosłych ludzi naukowcy wysnuli konkluzję, że praktyka jogi w domu nie tylko chroni nas przed podwyższonym ciśnieniem, ale także ma pozytywny wpływ na samoocenę jakości życia.

Czytaj także: Dlaczego warto praktykować jogę o poranku? Bo to lepsze niż kawa! 

Codzienna praktyka jogi  

Jeśli zależy ci na poprawie ciśnienia krwi, powinnaś dołączyć do swojej praktyki jogi wszystkie te asany, w których twoje nogi wędrują do góry. Możemy tutaj wymienić na przykład pozycję szczęśliwego dziecka (Ananda Balasana) polegającą na leżeniu na plechach i chwytaniu dłońmi za swoje stopy. Nogi będą wtedy w górze, a kolana zgięte.

Jogini polecają także wykonywanie pozycji pługa (Halasana). Żeby ją wykonać, powinnaś leżeć na plecach z rękami wyprostowanymi i położonymi wzdłuż ciała. Najlepiej, jeśli będziesz miała pod sobą matę do jogi lub miękki koc. Następnie postaraj się wyciągnąć nogi daleko za głowę. Twoje uda powinny się znaleźć nad twoją twarzą. Ręce niech leżą cały czas w tej samej pozycji.

Jeśli nie możesz wykonywać takich pozycji, możesz także spróbować wykorzystać te asany, w których głowa jest pochylona do przodu – na przykład Uttanasana. Świetnie sprawdzi się także pozycja wojownika (Virabhadrasana), która występuje w trzech wersjach o różnym stopniu trudności.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga
pexels.com

Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga czasami może być wymagającą praktyką dla naszego ciała oraz duszy. Na szczęście są bardzo przyjemne asany, które pozwolą nam na relaks.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Relaksacyjne pozycje w jodze można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz z nich ułożyć cały swój trening. Jeśli czujesz się przeciążona, zestresowana i spięta, nie ma sensu rozpoczynać praktyki, która będzie wymagająca i jeszcze bardziej obciąży twoje ciało i twoją psychikę. Nawet jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczoną joginką – daj sobie czasami odpocząć i wykonaj kilka prostych pozycji. Po drugie, relaksacyjne asany świetnie sprawdzą się na zakończenie praktyki jogi lub innego treningu, który wykonujesz – np. biegania, treningu siłowego czy tego na spalanie tłuszczu. Nie bój się, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Poniżej przedstawiamy 5 pozycji, które możesz wykonać w domu bez wcześniejszego przygotowania. Czytaj też: Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie Balasana – Pozycja Dziecka Uklęknij na piętach i rozszerz kolana na szerokość swoich bioder. Na wydechu pochyl się do przodu i oprzyj swoje ciało na udach. Wydłuż kręgosłup. Postaraj się dotknąć czołem podłogi, a jeśli nie możesz tego zrobić, podłuż pod głowę zwinięty koc.  Ręce wyciągnij przed siebie – niech będą zgięte w łokciach na szerokości twoich nóg. Pozostań w takiej pozycji na około 10 powolnych wdechów i wydechów. Czytaj także:   Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy Uttana Shishosana –  Pozycja przeciągającego się szczenięcia Ponownie uklęknij na macie i powędruj swoimi dłońmi do przodu. Twoje uda i kolana powinny tworzyć kąt prosty – będziesz więc bardzo wychylona do przodu. Czoło spokojnie oprzyj na macie. Niech ręce z otwartymi dłońmi przylegają do podłogi nad twoją głową. Poczuj wydłużony kręgosłup i rozluźnij mięśnie karku. Powinnaś poczuć pełne rozciągnięcie...

Czytaj dalej
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
Joga według metody Sivanandy
Pexels.com

Joga według metody Sivanandy. To nie tylko ćwiczenia, ale cały styl życia

Joga według metody Sivanandy jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku. Uczy koncentracji, akceptacji i uwagi.
Apolonia Rdzanek
23.12.2020

Sivananda z wykształcenia był lekarzem medycyny klasycznej, jednak  zrezygnował z tego podejścia w leczeniu pacjentów, gdyż nie widział w niej skutecznej metody niesienia pomocy cierpiącym. W swojej praktyce stosował wiedzę pochodzącą z wedanty, jogi i ajurwedy.   Joga według metody Sivanandy Sivananda wypracował własną metodę, tzw. jogę syntezy, która traktuje człowieka w sposób integralny i oddziałuje na wszystkie sfery jego funkcjonowania. Wykorzystując starożytną wiedzę, zaproponował on współczesnemu człowiekowi metodę lansującą zdrowy styl życia, którą jego uczeń Vishnudevananda spopularyzował na Zachodzie. Przedstawił on ją w postaci pięciu punktów: prawidłowe ćwiczenia (asany),  prawidłowa relaksacja,  prawidłowe oddychanie,  prawidłowa dieta,  pozytywne myślenie i medytacja .  Te pięć wskazówek, to sposób na zdrowie, lepsze radzenie sobie ze stresem i napięciem, jakie niesie współczesny świat, a przede wszystkim na życie w harmonii. Swami Vishnudevananda mówiąc o człowieku, porównywał go do samochodu, który potrzebuje spełnienia kilku warunków, aby mógł dobrze pracować. Te warunki to: prąd elektryczny, system chłodzenia, smarowanie, paliwo, dobry kierowca. Człowiek jest jak samochód Człowiek przede wszystkim czerpie energię z powietrza. Poprzez pełne i rytmiczne oddychanie wykorzystuje całą powierzchnię płuc, co zwiększa ilość pobieranego tlenu. Ćwiczenia oddechowe — pranajamy, powodują wzrost poziomu energii stanowiącej odpowiednik prądu elektrycznego. ...

Czytaj dalej