
Joga poprawia krążenie krwi i wspomaga pracę układu krwionośnego. Zadbaj o swoje zdrowie!
Wiemy to już od najmłodszych lat – ruch i aktywność fizyczna to rzeczy niezbędne do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Ostatni rok nas jednak nie rozpieszczał. Dużo czasu spędzamy w domu, często pracując w jednej pozycji przez cały dzień. Mało się ruszamy, nie uprawiamy sportu, mamy też złe nawyki. Stres, palenie papierosów, picie alkoholu, niewysypianie się – to wszystko może prowadzić do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.
Weźmy pod lupę problemy z krążeniem. Czasami możemy ignorować sygnały, które nasz organizm chce nam wysłać: zimne stopy i dłonie, skurcze mięśni, łamliwe włosy i paznokcie, cienie pod oczami. Niektórzy z nas są też obciążeni genetycznie i wiedzą, że w najbliższej rodzinie występują problemy z krążeniem, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
Czytaj także: Joga na stres. Regularna praktyka przynosi ukojenie ciału i duszy
Joga a krążenie krwi
Jeżeli nie zareagujemy w porę i nie zadbamy o nasze ciało, zniszczymy naszą własną świątynię, w której musimy spędzić całe nasze życie. „Rytm ciała, melodia umysłu i harmonia duszy tworzą symfonię życia” – pisał B.K.S. Iyengar, światowej sławy jogin. Czy jest coś bardziej rytmicznego w naszym ciele niż przepływająca przez nie krew? Ta, która pulsuje, daje nam życie, napędza nasze serce – samo centrum człowieka.
Żeby zachować równowagę, musimy zadbać o nasze zdrowie, a bardzo dobrą praktyką jest joga, która nie tylko pomoże nam poprawić krążenie krwi, ale także wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na regularną praktykę, już po kilku tygodniach poczujemy, że nasza wydolność fizyczna i umysłowa się polepsza. W praktyce oznacza to, że będziemy miały więcej energii do działania.
Wszystkie te korzyści zostały potwierdzone nie tylko przez joginów, ale także przez naukowców. Możemy przywołać tu chociażby badanie przeprowadzone przez Moę Wolff oraz jej współpracowników (Kristinę Sundquist, Sarę Larsson Lönn, Patrika Midlöva) w 2011 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań na grupie dorosłych ludzi naukowcy wysnuli konkluzję, że praktyka jogi w domu nie tylko chroni nas przed podwyższonym ciśnieniem, ale także ma pozytywny wpływ na samoocenę jakości życia.
Czytaj także: Dlaczego warto praktykować jogę o poranku? Bo to lepsze niż kawa!
Codzienna praktyka jogi
Jeśli zależy ci na poprawie ciśnienia krwi, powinnaś dołączyć do swojej praktyki jogi wszystkie te asany, w których twoje nogi wędrują do góry. Możemy tutaj wymienić na przykład pozycję szczęśliwego dziecka (Ananda Balasana) polegającą na leżeniu na plechach i chwytaniu dłońmi za swoje stopy. Nogi będą wtedy w górze, a kolana zgięte.
Jogini polecają także wykonywanie pozycji pługa (Halasana). Żeby ją wykonać, powinnaś leżeć na plecach z rękami wyprostowanymi i położonymi wzdłuż ciała. Najlepiej, jeśli będziesz miała pod sobą matę do jogi lub miękki koc. Następnie postaraj się wyciągnąć nogi daleko za głowę. Twoje uda powinny się znaleźć nad twoją twarzą. Ręce niech leżą cały czas w tej samej pozycji.
Jeśli nie możesz wykonywać takich pozycji, możesz także spróbować wykorzystać te asany, w których głowa jest pochylona do przodu – na przykład Uttanasana. Świetnie sprawdzi się także pozycja wojownika (Virabhadrasana), która występuje w trzech wersjach o różnym stopniu trudności.