
Jak przejść menopauzę? Radzi joginka i pisarka Agnieszka Maciąg
Aktywność fizyczna to nasz sojusznik w walce o zdrowie i dobre samopoczucie, przekonuje Agnieszka Maciąg w książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Autorka wielu bestsellerów podkreśla, że warto ćwiczyć w każdym wieku, szczególnie zaś w okresie menopauzy.
Agnieszka Maciąg o menopauzie
„Ruch równoważy poziom hormonów: pomaga zredukować stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu i stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Twój organizm jest niczym ogród: gdy o niego dbasz, troszczysz się, pielęgnujesz, kwitnie i wydaje piękne owoce. Zaniedbany zarasta przypadkowym zielskiem, które tłamsi i niszczy to, co dobre i cenne” — pisze.
W czasie menopauzy możemy skarżyć się na zmęczenie i ogólne rozbicie. Jak w takim stanie myśleć o wizycie na siłowni? Maciąg podkreśla, że kobietom w okresie przekwitania poleca się umiarkowane ćwiczenia. Zbyt duży wysiłek jest wręcz niewskazany. Dojrzałym kobietom odradza się też skakanie na trampolinie, pajacyki czy ćwiczenia ze skakanką (jak podkreśla autorka książki, mogą nadmiernie rozciągać więzadła miednicy, co powoduje obniżenie macicy). Idealna na ten czas jest joga. „Zdaniem lekarzy ajurwedyjskich joga oraz zrównoważony styl życia sprawiają, że menopauza może być czasem spełnienia i radości” — pisze Agnieszka Maciąg.
Czytaj też: „Nie idź na kulinarny kompromis” – Agnieszka Maciąg poleca swoje 7 superskładników
W tym trudnym dla kobiety okresie trzeba zadbać też o więzadła miednicy. „Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy sprawiają, że więzadła stają się luźniejsze, również te wokół miednicy. Nietrzymanie moczu dotyczy kobiet nieaktywnych fizycznie” — podkreśla Maciąg i proponuje ćwiczenia mięśni Kegla. Pisarka i blogerka cytuje też naukowców, który podkreślają, że jednym z głównych czynników zapobiegania osteoporozie jest właśnie ruch. Polecają podnoszenie ciężarów.
„Czytając na temat osteoporozy, trafiłam na badania, które dowodzą, że kobiety, które siadają po turecku (na przykład Japonki czy Hinduski), mają znikomą ilość złamań kości biodrowej. Są one nieporównywalnie częstsze w naszej kulturze, gdzie siada się na krześle” — dodaje Maciąg. Ważna jest systematyczność i codzienny lekki wysiłek. Kobietom w czasie menopauzy nie wolno się forsować. „Nadmierny wysiłek to podczas menopauzy zbyt duży stres — zamiast leczyć i harmonizować, obciąża nas i rozregulowuje” — wyjaśnia.
Nie rezygnuj z seksu
Znamy już dobrze nasze ciała i potrzeby, nie odmawiamy więc sobie przyjemności płynącej z życia erotycznego. Wiele kobiet skarży się, że w czasie menopauzy spada im libido, ale to okres przejściowy. „Ciało przechodzi intensywny proces przemiany, a to wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym. Z czasem wszystko się ureguluje” — uspokaja Maciąg i dodaje: „Życie erotyczne możemy prowadzić nawet do późnych lat, chyba że podejmiemy świadomą decyzję o jego zaprzestaniu. Nasz rozwój jako istoty ludzkiej polega na odnajdywaniu coraz wyższych form spełnienia, akt płciowy jest jedynie jedną z jego odmian. Osoby, które regularnie medytują, doświadczają stanów najwyższej przyjemności zupełnie niezwiązanych z fizycznością”.
Autorka książki „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” podkreśla, że jeśli chcemy zwiększyć swoje libido, nie musimy zażywać leków. Proponuje naturalny, bezpieczny i skuteczny zamiennik — macę. To południowoamerykańskie warzywo korzeniowe dodaje energii i powoduje wzrost sił witalnych (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). Łagodzi również objawy depresji i uderzenia gorąca u kobiet w czasie menopauzy.