
Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie
Niektóre zdrowotne korzyści jogi widać już po pierwszym treningu. Dzięki przeponowemu oddychaniu i medytacji uspokajamy myśli i koncentrujemy się na obecnej chwili. Jeśli chodzisz na zajęcia od jakiegoś czasu, na pewno widzisz też, jak poprawiła się twoja postura i mobilność. Uzbrajając się w cierpliwość, uzyskamy jeszcze jeden efekt — jędrną sylwetkę.
Joga nie odchudza, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Choć może być równie skuteczna, wymaga czasu. Wysmukla sylwetkę poprzez rozciąganie przykurczowych mięśni, a także wzmocnienie słabych partii. Aby podkręcić metabolizm, najlepiej praktykować ashtangę (joga dynamiczna) oraz bikram (jogę ćwiczoną w 40-stopniowej temperaturze). Pierwsze efekty będą widoczne mniej więcej po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Wszystko zależy od rodzaju jogi, a także twojego samozaparcia (żeby schudnąć, najlepiej ćwiczyć codziennie, minimum trzy razy w tygodniu).
Czytaj też: Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego
Joga na płaski brzuch
Jeśli zależy ci na wyćwiczeniu (wzmocnieniu, wysmukleniu i rozciągnięciu) mięśni brzucha, proste ćwiczenia możesz wykonywać sama w domu. Poza matą nie potrzebujesz też żadnych dodatkowych sprzętów.
Pierwsze ćwiczenie: Połóż się na plecach, podnieś nogi, zegnij w kolanach i przyciągnij do siebie. Głowa niech będzie lekko podniesiona. W tzw. pozycji kołyski wytrzymaj ok. 15-30 sekund. Nie zapomnij o oddychaniu. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami.
Drugie ćwiczenie: Unieś ciało, złącz nogi i je wyprostuj. Cały ciężar ciała przenieś na ręce. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15-30 sekund i cały czas oddychaj. Wykonaj to ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami.
Trzecie ćwiczenie: Połóż się na brzuchu. Głowę i klatkę piersiową podnieść do góry, nogi trzymaj złączone na macie. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15-30 sekund Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami.
Czwarte ćwiczenie: Nogi kładziemy na matę. Podpieramy się na prostych rękach. Wyciągamy prawą nogę do tyłu i robimy długi wdech, wyciągając kręgosłup, a na wydechu zbliżamy lewy łokieć do kolana. Potem robimy to samo z lewą nogą i z prawym łokciem. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy.