
Joga na nerwicę. Zobacz, jak zapanować nad lękami
Zaburzenia lekowe (nazywane często po prostu nerwicą) to poważny problem, który dotyka coraz większej części populacji. Pomoc w ukojeniu naszych nerwów może przynieść nam joga. Nie wyleczy całkowicie naszej choroby, ale może wspomóc w walce z nią, wyciszy nas i pomoże zapanować nad stresem.
Nerwica, czyli zaburzenia lękowe
Żeby lepiej zrozumieć nerwicę i znaleźć odpowiednie metody do łagodzenia objawów, warto na początku dowiedzieć się, z czym chcemy walczyć.
Sam lęk jest naturalną emocją, która pojawia się, gdy przewidujemy niebezpieczeństwo lub wyobrażamy je sobie. Chociaż lęk ma charakter irracjonalny, jest on zupełnie normalny i potrzebny – pełni bowiem funkcję ostrzegawczo-profilaktyczną. Gdy pojawia się lęk, zaczynamy odczuwać napięcie i niepokój, czujemy także reakcję naszego ciała np. skurcze żołądka czy ból głowy.
Z lękiem do czynienia ma każdy z nas. Problem pojawia się, gdy zaczynamy odczuwać go za często – także wtedy, gdy nie mamy ku temu podstaw. W takiej sytuacji możemy mówić o zaburzeniach lękowych, które powodują dysfunkcję myślową i emocjonalną. Wpływają także na nasze zdrowie fizyczne.
Do objawów nerwicy należą m.in. drżenie dłoni, pojawianie się tików, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość czy trudności z oddychaniem. Ponadto osoby z zaburzeniami lękowymi mogą mieć problemy z koncentracją czy pamięcią. Mogą być także ciągle poirytowane oraz zestresowane. Objawów nerwicy może być naprawdę dużo, dlatego warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły.
Czytaj też: Jak radzić sobie z codziennym lękiem? Zobacz, co mówią psycholodzy
Jaga a nerwica
Uprawianie jogi w zaburzeniach lękowych może mieć naprawdę dobry wpływ na naszą kondycję psychiczną oraz fizyczną. Dzięki poszczególnym pozycjom w jodze możemy ukierunkować nasze emocje na różne tory. Wszystkie asany (pozycje), które wymagają od nas wygięcia się do tyłu, dodają nam energii oraz siły, a także pozwalają na uwolnienie złych emocji. Skręty ciała w jodze mogą pomóc w oczyszczeniu naszego organizmu. Dodatkowo warto pamiętać o technice świadomego oddechu, dzięki której uspokoimy zarówno nasze ciało, jak i myśli.
Oprócz fizycznych aspektów jogi warto pamiętać również o tych psychicznych oraz filozoficznych. Sztuka uprawiania jogi polega na jednoczesnym ćwiczeniu ciała oraz duszy, na uwalnianiu swoich myśli z sideł konkretnych sytuacji. W każdej asanie, w każdym oddechu i w każdym przejściu z pozycji do pozycji jest siła oraz energia, którą możemy czerpać. Jeśli mamy w naszym życiu za dużo lęków, stresu oraz problemów, spróbujmy medytacji, która pomoże nam oderwać się od uporczywych myśli. Pomoże nam to nauczyć się myślenia tu i teraz.
Joga na nerwicę: spokojnie
Jeśli zdecydujemy się na uprawianie jogi na nerwicę, pamiętajmy o tym, by nie podchodzić do naszych treningów z potrzebą zaspakajania ego. Joga nie ma być dla nas sportem, w którym musimy być najlepsi. Nie chodzi również o to, by uprawiać jogę jako formę walki ze zbędnymi kilogramami. Joga to sztuka, która ma nas nauczyć także akceptacji swojego ciała oraz panowania nad nim. A dzięki panowaniu nad ciałem uda nam się także panować nad naszą świadomością, emocjami oraz lękami.
Czytaj też: W jodze, tak jak we wspinaczce górskiej, droga jest celem