Joga na dobry dzień doda ci energii o poranku
unsplash.com

Joga na dobry dzień doda ci energii o poranku

Krótka praktyka jogi o poranku sprawi, że twój dzień zaczniesz od zastrzyku pozytywnej energii. Szczególnie w czasach pandemii warto pamiętać o aktywności.
Kamila Geodecka
12.01.2021

Joga o poranku? Dlaczego nie! Wiele z nas pracuje z domu, więc rano mamy nieco więcej czasu na to, by rozłożyć matę i podarować sobie 10 minut dla ciała i duszy. W ten sposób rozpoczniemy dzień ze spokojem, harmonijnym oddechem i rozciągniętymi plecami – a to wszystko naprawdę może dużo zmienić i pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Oto joga na dobry dzień i na dzień dobry!

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Balasana

Na początek pozycja dziecka, która rozciągnie nasze plecy i sprawi, że poczujemy rozluźnienie fizyczne i psychiczne. Żeby ją wykonać, usiądź na pietach i rozszerz kolana na szerokość bioder. Zrób wdech i połóż swój tors między udami. Czoło połóż na matę lub podłogę. Ręce wyciągnij daleko przed siebie. Pamiętaj jednak, by dłonie znajdowały się na szerokości kolan. Wytrzymaj w tej pozycji od 30 do 60 sekund.

Czytaj także: Czemu warto medytować i chodzić na jogę? – posłuchaj podcastu Kasi Bem 

Adho Mukha Svanasana

Pozostań na macie i rozłóż dłonie na wysokość barków. Kolana niech pozostaną mniej więcej na szerokości bioder, stopy niech będą ustawione równolegle do siebie. Teraz spróbuj oderwać się od maty, kierując swoje biodra w górę. Twoje ciało powinno stworzyć kształt odwróconej litery V. Jeśli nie możesz do końca wyprostować kolan – nic się nie dzieje, nie stresuj się tym, że pozycja nie jest idealna. Pamiętaj jednak o tym, by nie zadzierać głowy!

Marjaryasana/Bitilasana

Teraz czas na pozycję, która jeszcze bardziej rozciągnie twój kręgosłup zastany po nocy. W klęku podpartym ułóż dłonie w linii barków. Wykonaj wydech i spuść głowę na dół, a  kręgosłup uwypuklij, starając się wyciągnąć go w stronę sufitu. Podczas wdechu wykonaj odwrotną pozycję – niech głowa będzie zadarta do góry, a kręgosłup wklęsły. Wykonaj to ćwiczenie kilka razy, wyznaczając sobie odpowiedni rytm.

Vrksasana

Vrksasana to pozycja drzewa, na pewno ją kojarzysz – to właśnie ona występuje najczęściej na plakatach promujących zajęcia jogi. Stań na prawej nodze i znajdź punkt równowagi. Następnie podnieś lewą stopę i połóż ją na wewnętrznej stronie uda lub podudzia. Gdy będziesz czuła się stabilnie złóż ręce w taki sposób, jak składa się je do modlitwy. Niech twoje dłonie będą na wysokości mostka. Jeśli czujesz się naprawdę pewnie w tej pozycji, możesz unieść ręce ku górze.

Czytaj także: Joga koi i odpręża. Oto dlaczego warto praktykować przy obniżonym nastroju i depresji sezonowej

Apanasana

Połóż się na macie ze stopami położonymi płasko na podłodze. Kolana niech będą ugięte. Następnie postaraj się przyłożyć kolana do barków i objąć ramionami swoje zgięte nogi. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, a następnie pozwól kolanom opaść z powrotem na matę. Niech twoje stopy znowu będą płasko ułożone na macie.

Savasana

Teraz wyprostuj kolana, ręce ułóż wygodnie wzdłuż ciała. Unieś łopatki, tak byś mogła leżeć i czuć, że twoja klatka piersiowa jest w pełni otwarta. Ta pozycja nazywa się „pozycją trupa” i polega właśnie na leżeniu w bezczynności. Chociaż wydaje się to proste, jest to jedna z najtrudniejszych pozycji w jodze. Zamknij oczy i wytrzymaj około 2-3 minut. Następnie zegnij kolana i połóż się na boku. Spokojnie weź parę głębokich wdechów, otwórz oczy i pomału wstań.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga
pexels.com

Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga czasami może być wymagającą praktyką dla naszego ciała oraz duszy. Na szczęście są bardzo przyjemne asany, które pozwolą nam na relaks.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Relaksacyjne pozycje w jodze można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz z nich ułożyć cały swój trening. Jeśli czujesz się przeciążona, zestresowana i spięta, nie ma sensu rozpoczynać praktyki, która będzie wymagająca i jeszcze bardziej obciąży twoje ciało i twoją psychikę. Nawet jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczoną joginką – daj sobie czasami odpocząć i wykonaj kilka prostych pozycji. Po drugie, relaksacyjne asany świetnie sprawdzą się na zakończenie praktyki jogi lub innego treningu, który wykonujesz – np. biegania, treningu siłowego czy tego na spalanie tłuszczu. Nie bój się, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Poniżej przedstawiamy 5 pozycji, które możesz wykonać w domu bez wcześniejszego przygotowania. Czytaj też: Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie Balasana – Pozycja Dziecka Uklęknij na piętach i rozszerz kolana na szerokość swoich bioder. Na wydechu pochyl się do przodu i oprzyj swoje ciało na udach. Wydłuż kręgosłup. Postaraj się dotknąć czołem podłogi, a jeśli nie możesz tego zrobić, podłuż pod głowę zwinięty koc.  Ręce wyciągnij przed siebie – niech będą zgięte w łokciach na szerokości twoich nóg. Pozostań w takiej pozycji na około 10 powolnych wdechów i wydechów. Czytaj także:   Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy Uttana Shishosana –  Pozycja przeciągającego się szczenięcia Ponownie uklęknij na macie i powędruj swoimi dłońmi do przodu. Twoje uda i kolana powinny tworzyć kąt prosty – będziesz więc bardzo wychylona do przodu. Czoło spokojnie oprzyj na macie. Niech ręce z otwartymi dłońmi przylegają do podłogi nad twoją głową. Poczuj wydłużony kręgosłup i rozluźnij mięśnie karku. Powinnaś poczuć pełne rozciągnięcie...

Czytaj dalej
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
Pexels.com

Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie

Joga nie tylko uspokaja i wycisza organizm, ale może także odchudzać. Kluczem jest systematyczność.
Sylwia Arlak
27.11.2020

Niektóre zdrowotne korzyści jogi widać już po pierwszym treningu. Dzięki przeponowemu oddychaniu i medytacji uspokajamy myśli i koncentrujemy się na obecnej chwili. Jeśli chodzisz na zajęcia od jakiegoś czasu, na pewno widzisz też, jak poprawiła się twoja postura i mobilność. Uzbrajając się w cierpliwość, uzyskamy jeszcze jeden efekt — jędrną sylwetkę. Joga nie odchudza, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Choć może być równie skuteczna, wymaga czasu. Wysmukla sylwetkę poprzez rozciąganie przykurczowych mięśni, a także wzmocnienie słabych partii. Aby podkręcić metabolizm, najlepiej praktykować ashtangę (joga dynamiczna) oraz bikram (jogę ćwiczoną w 40-stopniowej temperaturze). Pierwsze efekty będą widoczne mniej więcej po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Wszystko zależy od rodzaju jogi, a także twojego samozaparcia (żeby schudnąć, najlepiej ćwiczyć codziennie, minimum trzy razy w tygodniu). Czytaj też:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga na płaski brzuch Jeśli zależy ci na wyćwiczeniu (wzmocnieniu, wysmukleniu i rozciągnięciu) mięśni brzucha, proste ćwiczenia możesz wykonywać sama w domu. Poza matą nie potrzebujesz też żadnych dodatkowych sprzętów. Pierwsze ćwiczenie: Połóż się na plecach, podnieś nogi, zegnij w kolanach i przyciągnij do siebie. Głowa niech będzie lekko podniesiona. W tzw. pozycji kołyski wytrzymaj ok. 15-30 sekund. Nie zapomnij o oddychaniu. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe przerwy pomiędzy powtórzeniami. Drugie ćwiczenie: Unieś ciało, złącz nogi i je wyprostuj. Cały ciężar ciała przenieś na ręce. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15-30 sekund i cały czas oddychaj. Wykonaj to ćwiczenie przynajmniej pięć razy, rób kilkunastosekundowe...

Czytaj dalej