Joga i medytacja pomogą nam żyć slow. Nie dajmy się miejskiemu pośpiechowi!
iStock

Joga i medytacja pomogą nam żyć slow. Nie dajmy się miejskiemu pośpiechowi!

Jak być slow w wielkim mieście, gdy pośpiech to nasza codzienność? Natalia Kraus znawczyni i trenerka jogi oraz slow life napisała o tym książkę i opracowała Złotą Receptę na codzienny slow. Dla każdej z nas!
redakcja „Uroda Życia”
11.08.2020

Wielkie miasta kojarzą nam się raczej z zaganianiem i stresem  niż byciem slow. Niby spowolnił nas trochę covid - przez prace zdalną odpadły przynajmniej męczące dojazdy do pracy i stanie w korkach. Ale biura mamy teraz w domu, na głowie rodzinę, dom, kredyty, itp.  Jak pisze Natalia Kraus w swojej nowej książce „Slow w wielkim mieście” ( wyd. „Sensus” i „Onepress”, 2020) dla nas „żyjących w dużych miastach, termin „slow life” kojarzy się zwykle z czymś, na co po prostu nie możemy sobie pozwolić. Niektórym wydaje się nawet, że życie slow jest wtedy, kiedy rzuca się wszystko, wyjeżdża na wieś, łowi ryby w pobliskim jeziorze i kupuje jedzenie od lokalnych gospodarzy. Aby żyć slow, wcale nie trzeba dokonywać spektakularnych rewolucji. Nie trzeba zmieniać ani pracy, ani miejsca zamieszkania, ani wielu innych czynności, które na co dzień wykonujemy”. Ponieważ – jak tłumaczy Natalia Kraus – slow life można całkowicie wkomponować w twój dotychczasowy tryb życia. Ona sama po wnikliwej obserwacji codziennego życia rodziny i wielu rozmowach na ten temat z przyjaciółmi opracowała kilka podstawowych zasad życia slow na co dzień w dużym mieście. „Jeśli pominiesz choć jedną z nich, wypadniesz z rytmu", opowiada autorka.  „Są ze sobą ściśle powiązane i prowadzą Cię przez kolejne godziny dnia tak, aby przeżyć go we własnym, dobrym tempie. Nazwałam te zasady Złotą Receptą na codzienny slow. Oto one”:

1. Wstań wcześniej.

2. Wykonuj wszystkie poranne czynności w stanie uważności.

3. Zjedz ciepłe śniadanie.

4. Pomedytuj lub pojoguj przed wyjściem.


5. Jedź do pracy zgodnie z zaleceniami zendrivingu.


6. W pracy zastosuj zasady Zen to done.


7. Zjedz zdrowy lunch i pamiętaj o regularnych przerwach na odpoczynek.


8. Zaplanuj chwilę dla siebie po pracy.

9. Spędź czas z najbliższymi.

10. Wykonuj wszystkie domowe czynności w stanie uważ­ności.

11. Wieczorem pomedytuj lub pojoguj.

12. Idź spać między godziną 22 a 23.


13. Podziękuj za dzień.


Od czego trzeba zacząć? Od początku dnia, czyli od poranka, tłumaczy Natalia Kraus. Pierwsza zasada życia w rytmie slow life brzmi: WSTAŃ WCZEŚNIEJ.

Po co? Po to, aby nie musieć się spieszyć od samego rana i przede wszystkim mieć czas na poranne rytuały, takie jak np. krótka medytacja, joga lub spacer. Agnieszka Maciąg w jednej ze swoich książek pisała, że wstaje o 4 rano, aby zdążyć popracować, zanim obudzi się reszta domowników, a szczególnie jej córeczka. Taka godzina to ekstremum, choć jeśli ktoś ćwiczy ashtanga jogę, to pewnie jest przyzwyczajony do wczesnego wstawania.

Najważniejsze jest, aby spróbować wstać, zanim reszta rodziny się obudzi. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy masz małe dzieci. Potrzebujesz czasu tylko dla siebie, aby obudzić swoje ciało w wolnym rytmie do zadań danego dnia. Jak ułożyć taki poranek w rytmie slow? Koncepcji może być wiele, oto przykładowa: budzisz się o godzinie 7, powoli przeciągasz się na łóżku, potem wstajesz, idziesz do łazienki, myjesz się (pamiętaj, aby każdą czynność wykonywać uważnie, będąc zagłębionym w tu i teraz), potem przygotowujesz owsiankę. Zanim owsianka nabierze mocy, możesz wykonać kilka cykli Powitań Słońca z jogi albo chwi­ lę pomedytować. Owsianka gotowa. Po śniadaniu ubierasz się, czeszesz, malujesz i... jedziesz do pracy.

1. Pobudka — to wcale nie jest takie obojętne, w jaki sposób się obudzisz. Czy zostaniesz wyrwany ze snu głośnym dryń!!!!! w swoim telefonie, czy też obudzi cię np. spe­cjalna lampka, która stopniowo rozświetla pokój i w koń­ cu zagra ustawioną przez ciebie empetrójkę w klimacie zen. Oczywiście każdy chciałby być budzony przez po­ całunek ukochanej osoby i pewnie wielu z nas ma taką szansę. Ale powiedzmy sobie szczerze, że przecież nie każdego dnia nasza połówka budzi się wcześniej od nas.
W każdym razie jeśli lampki takiej nie masz i nie chcesz kupować kolejnego gadżetu, bo jesteś fanem minimali­ zmu, to przynajmniej wybierz delikatny dźwięk budzi­ ka, zanim wstaniesz, poprzeciągaj się chwilę (widziałeś, jak to robią koty?), otwórz powoli oczy i się uśmiechnij. Uświadom sobie, że właśnie otrzymałeś kolejny dzień życia, najcenniejszy z wszystkich darów. Potem powoli, z uważnością postaw stopy na podłodze i wstań.

2. Poranna toaleta — Thich Nhat Hanh, mistrz uważnego życia uczy, aby wszystkie czynności, które na co dzień wykonujemy automatycznie, przeżywać w pełnej uważności. Czyli jeśli przemywasz twarz wodą i szczotkujesz zęby, bądź wodą, która obmywa ci twarz i pastą, która wybiela ci uśmiech. Poczuj chłodny powiew orzeźwienia, z czułością wytrzyj twarz miękkim ręcznikiem i poczuj się całkowicie tu i teraz, zagłębiony w chwili obecnej. Podziękuj za to, że masz bieżącą wodę, bo wielu ludzi na świecie jej nie ma. W podobny sposób bierz prysznic, szczotkuj włosy i się ubieraj. Jeśli masz kłopot z uciekającymi myślami, a już zwłaszcza z takimi, które niecierpliwie zaczynają krążyć wokół pracy, zapoznaj się z gathami, czyli specjalnymi wierszami, które mnisi recytują w głowie podczas wykonywanych czynności, aby właśnie nie myśleć o niczym innym. Thich Nhat Hanh zaleca stosowanie następujących gath:

Szczotkując zęby i płucząc usta/Przyrzekam wypowiadać się jasno i z miłością/Gdy z moich ust płynie dobra mowa/W ogrodzie mego serca zakwita kwiat/Woda wypływa z górskich źródeł/Woda płynie głęboko w ziemi/W cudowny sposób trafia a do nas/Przepełnia mnie wdzięczność.

Gdy już umyjesz zęby, wypij ciepłą wodę z cytryną i mio­dem (lub bez miodu, jeśli nie przeszkadza ci kwaśny smak). Woda z cytryną doskonale nawadnia, a poza tym zawiera przeciwutleniacze, dzięki którym likwiduje skutki stresu oksydacyjnego, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i przede wszystkim pomaga utrzy­ mać równowagę kwasowo­zasadową organizmu.

3. Praktyka — mam tu na myśli jogę lub medytację albo spacer z psem. Dlaczego akurat te aktywności? Tu w dużym skrócie — to one pozwalają na skupienie myśli, zatrzymanie się i wejście w odpowiedni rytm slow (w przeciwieństwie np. do biegania). Nie musi być to rozbudowana i długa praktyka. Wystarczy w przypadku jogi kilka Powitań Słońca (surya namaskar) lub 5–10 minut medytacji. Spacer z futrzakiem też daje podobne rezultaty, jeśli tylko będziesz spacerować spokojnie i bez pośpiechu. Zobacz, jak wykonać powitanie słońca czy 5 ­minutową medytację o poranku na www.nataliakraus.pl.

okład slow
mat. prasowe

 

4. Ubieranie się — przede wszystkim naszykuj sobie ubra­nia już wieczorem. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek rano, w stylu „nie mam żadnych czystych skarpetek”, „nie zauważyłam tej plamy na bluzce i co ja mam teraz włożyć”. Po trzecie pamiętaj, że ubranie musi być nie tylko ładne i schludne, ale przede wszystkim wygodne. Spędzisz w nim wiele godzin tego dnia i to, jak się w nim czujesz, będzie miało istotny wpływ na twój nastrój.

5. Śniadanie — to najważniejszy posiłek dnia. Powie ci to każdy lekarz czy dietetyk. Dlatego do śniadania trzeba się przyłożyć. To ono daje paliwo i energię na cały dzień. Pamiętasz stare powiedzenie: „Jedz śniadanie królewskie, obiad książęcy, a kolację żebraczą”? Ono jest jak najbardziej prawdziwe. Aby zjeść „królewskie śniadanie”, czyli takie, które da ci najwięcej paliwa, nie zapy­ chaj się chlebem z masłem i serem czy wędliną. To tylko zapychacze, a nie energodajne posiłki. Najwięcej energii dadzą ci zboża w postaci płatków np. owsianych, jaglanych lub żytnich, orkiszowych, czy innych z dodatkiem owoców świeżych lub suszonych. Nie dodawaj mleka, tylko zalej wszystko gorącą wodą i poczekaj, aż skład­niki będą miękkie. To wersja najszybsza. Ale jeśli masz troszkę więcej czasu, to zdradzę ci sekret superowsianki, którą przyrządza mój Tata. Jest on już na emeryturze, ale codziennie wstaje wcześnie rano i przygotowuje dla wszystkich domowników owsiankę, dzięki której każdy ma energię na długi czas i uśmiech na twarzy od samego początku dnia. Przepis jest następujący:
Przygotuj mały rondelek i zagotuj w nim trochę wody (w zależ- ności od tego, dla ilu osób robisz owsiankę, ale nie ma to być zupa, tylko zwarty posiłek, więc średnio jedna szklanka na osobę wystarczy). Dodaj szczyptę soli. Gdy woda się zagotuje możesz dodać dowolne suszone owoce. Po chwili wsyp otręby owsiane (nie płatki!) tak, aby został nad nimi centymetr wody. Potem łyżkę lnu mielonego oraz wedle upodobania orzechy lub migdały, cały czas mieszając. Po 3–4 minutach owsianka jest gotowa, zdejmij ją więc z płyty i poczekaj, aż troszkę wystygnie. Przełóż do miseczek, dodaj świeże owoce i ciesz się jej wybornym smakiem.
 

Pamiętaj, aby nigdy nie spieszyć się przy jedzeniu śniadania. Thich Nhat Hanh radzi, aby śniadanie było czasem cichego szczęścia i wdzięczności. Postaraj się, aby w trakcie posiłku nie czytać gazety, odłożyć na bok smartfon i nie włączać telewizji. Jeśli spożywasz je z kimś, pamiętaj o powiedzeniu czegoś miłego, np. „Dzi­siaj jest piękna pogoda, może pójdziemy razem na spacer po pracy?”. Atmosfera przy śniadaniu utrzyma się jeszcze przez długi czas, dlatego warto zadbać o to, aby było przyjemnie i bez pośpiechu.

6. Podróż do pracy czy szkoły w dużym mieście to prawdziwe wyzwanie. Jeśli masz szczęście i mieszkasz na tyle blisko, aby do niej iść, dużo łatwiej będzie ci zachować spokój. Możesz ten spacer wykorzystać na medytację w ruchu polegającą na rytmicznym oddychaniu i recytowaniu w głowie mantr. Mogą to być dowolne słowa, wy­ bierz takie, które odpowiadają twojemu nastrojowi tego dnia, np. na wdechu: jestem, a na wydechu: szczęśliwy.

7. W pracy zastosuj zasady Zen to done. Słyszałaś o metodzie Zen to done (ZTD) autorstwa Leo Babauty? To idealna opcja dla tych, którzy mają za dużo zadań na głowie, bez względu na charakter ich pracy. (…) W bardzo dużym skrócie polega on na odpowiednim gromadzeniu i przetwarzaniu wszyst­kich myśli „przypominajek” oraz zaplanowanych zadań tak, aby odciążyć umysł z ciągłego uczucia „jeszcze czegoś nie zrobiłam”. System pozwala także na uproszczenie pracy tak, abyśmy nie czuli się przeciążeni i przy­ tłoczeni. (Więcej o tej metodzie znajdziesz w książce, w rozdziale „Slow life w pracy”).

8. Znajdź chwilę dla siebie po pracy. Gdy już wrócisz do domu, pamiętaj, aby odłączyć się od sieci. Po co? Po to, aby po prostu BYĆ. W dzisiejszych czasach praca bardzo często polega na tym, że siedzimy wiele godzin dziennie przed komputerem, a w przerwach korzystamy ze smartfona. Oczywiście wymaga tego od nas specy ka pracy. Ale ciągłe przebywanie w sieci pozbawia nas po­ czucia realności i prostego bycia TU i TERAZ. Dajemy się wciągnąć w net i nawet nie do końca zauważamy, że każdą wolną chwilę spędzamy wpatrzeni w ekran telefonu. To ogromny pożeracz czasu i energii, zabierający cenne minuty na zwykłe przeżycie życia. Dlatego posta­ raj się odłączać od sieci tak często, jak to tylko możliwe. A już na pewno, kiedy bawisz się z dzieckiem, idziesz na spacer, jedziesz komunikacją miejską czy układasz się do snu.
Zaplanuj czas dla siebie. Może to być cokolwiek. Przeczytanie książki, pójście na jogę, spacer z bliskimi, wypad na lodowisko z dzieckiem (oczywiście, jeśli też założysz łyżwy) czy kawa z przyjaciółką. Ja mam dwie małe córeczki, więc wyjścia bez dzieci mam zaplano­wane dwa razy w tygodniu. Staram się też zrobić coś dla siebie, kiedy już pójdą spać. Z moich osobistych sposobów na fajne spędzenie chwili ze sobą, oprócz jogi i medytacji, są: układanie puzzli (uwielbiam!), czytanie książek, czesanie kota, wprowadzanie zasad minimalistycznych w domu, zajmowanie się kwiatami (niestety nie mam ogrodu, więc zostają mi rośliny doniczkowe), zaparzanie herbaty, które troszkę przypomina japońską ceremonię. A ty jakie masz pomysły?

9. Na pewno masz też codzienne obowiązki związane ze sprzątaniem. Postaraj się je wykonać z uważnością. Np. jeśli myjesz podłogę lub zamiatasz schody, to na te kilka chwil stań się całkowicie tym zmywaniem/zamiataniem. Kiedy spróbowałam tego po raz pierwszy, byłam bardzo zdumiona, ile radości dało posprzątanie 33 schodów prowadzących do moich drzwi wejściowych. Robiłam to najbardziej uważnie, jak tylko mogłam, i zapamiętałam ich liczbę już na zawsze☺. Po skończonej pracy czułam nie tylko satysfakcję z czystych schodów, ale przede wszystkim niesamowity spokój.
„Mycie podłogi, froterowanie jej tak długo, aż będzie lśniąca, daje doskonałą okazję do odprężenia, zrelaksowania umysłu, zapomnienia o troskach. [...] Byłoby cudownie, gdyby wszystko, czego się podejmujemy, przynosiło w tak krótkim czasie równie satysfakcjonujące rezultaty! Praca naszych rąk dostarcza głębokiego uczucia zadowolenia” — pisze w książce Sztuka sprzątania Dominique Loreau.
Jak naucza zen: „Wycieraj wszystko dokładnie, nie pozostawiaj nigdzie żadnych śladów, wymiataj przeszłość, troski i zmartwienia”.

10. Wieczorem nie zapomnij o medytacji. Medytacja jest częścią praktyki jogi i wielu z nas, joginów, wykonu­ je ją codziennie. I bardzo dobrze. Ale medytacja jest dobra dla każdego, niekoniecznie jogina. Jeśli jesz­ cze tego nie robisz, to spróbuj chociaż przez 5 minut przed snem skupić się na swoim oddechu i nie myśleć o bieżących sprawach. Medytacja zapewnia naszemu umysłowi reset, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Bez tego nie ma mowy o życiu w rytmie slow. Musimy mieć przerwę od myślenia. Koniecznie. Codziennie. Zwłaszcza po całym dniu, w którym nasz umysł musiał pracować aktywnie przez wiele godzin. Tak samo jak silnik w samochodzie czy procesor w komputerze, mózg musi mieć chwilę na „schłodzenie”. Największą wartością medytacji jest chyba to, że daje nam jasność umysłu i bardzo często pozwala na znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wszystkie rozwiązania są w nas. Trzeba tylko przestać biec, aby znaleźć do nich drogę. To właśnie gwarantuje medytacja.

Na koniec dnia pomyśl też, za co jesteś wdzięczny. Cze­go się dzisiaj nauczyłeś, jakich nauczycieli spotkałeś, co dobrego dał ten dzień.

I koniecznie pamiętaj, aby iść spać przed godziną 23. Za radą dr Zofii Lorens­-Litki: „Sen przed północą ma nieporównanie większą wartość niż sen rozpoczęty w późnych godzinach nocnych ze względu na wydzielanie hormonów sprzyjających odnowie energetycznej, walce z zakażeniami, niszczeniu nieprawidłowych komórek, które mogłyby przekształcić się w tkanki nowotworowe, i uzupełnianiu wszelkich niedoborów”.

Natalia Kraus „Slow life w wielkim mieście" , wyd. „Sensus i Onepress", 2020.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat. prasowe

„Jedz, módl się, kochaj”, „Ukryte pragnienia”, „Pod słońcem Toskanii”. Te filmy zabiorą nas w podróż do Włoch

Bohaterka filmu „Pod słońcem Toskanii”, we Włoszech znalazła miłość. Główna postać z „Jedz, módl się, kochaj” przypomniała sobie, czym jest radość życia. Tęskniąc za włoską Toskanią, odpalamy kinowe klasyki.
Sylwia Arlak
07.08.2020

Włoska Toskania. Kto miał okazję choć raz ją odwiedzić, już zawsze będzie za nią tęsknił. Bajkowa kraina co roku przyciąga dziesiątki turystów i stanowi cudowne tło do filmowych opowieści. W kinach możemy oglądać właśnie „Włoskie wakacje” z Liamem Neesonem , ale urzekających filmów z Toskanią w tle jest przecież znacznie więcej. Oto nasz wybór: „Jedz, módl się, kochaj”, Netflix Bohaterka filmu „Jedz, módl się, kochaj”, powstałego na podstawie książki Elizabeth Gilbert pod tym samym tytułem, trzydziestokilkuletnia Liz Gilbert (Julia Roberts) ma dość swojego życia. Wydaje się, że ma wszystko — męża, dzieci, piękny dom i dobrą pracę, a jednak jest nieszczęśliwa. Decyduje się na rozwód i wyrusza w podróż do trzech różnych państw. We włoskiej Toskanii je pyszne potrawy, pije wino z nowo poznanymi przyjaciółmi i w ogóle nie przejmuje się tym, że przestaje się dopinać w swoje ulubione spodnie. Celebruje życie, bierze, co przynosi los pełnymi garściami i romansuje. „Pod słońcem Toskanii” Toskanię wybrała też bohaterka filmu „Pod słońcem Toskanii” (produkcja powstała na podstawie bestsellerowej książki Frances Mayes pod tym samym tytułem). Po rozwodzie Fracnes (Diane Lane) kupuje tam stary dom i rozpoczyna wielki remont. Mieszkając w San Francisco, kobieta czuła się zmęczona, popadała w depresję. We Włoszech nabiera nowej chęci do życia. Poznaje nowych przyjaciół i w końcu się zakochuje. Film daje nadzieję, że nigdy nie jest za późno na to, by szukać swojego miejsca w życiu. „Ukryte pragnienia” Bernardo Bertolucci uczynił Toskanię jednym z głównych bohaterów filmu „Ukryte pragnienia”. Poznajemy historię Lucy (w tej roli młodziutka Liv Tyler),...

Czytaj dalej
aga maciąg
Robert Wolański

Agnieszka Maciąg o kobiecych radościach: „Weszłam świadomie w mój złoty wiek”

„Odkąd świadomie wkroczyłam w swój »złoty wiek«, staram się szczególnie dbać, by otaczać się tym, co piękne, kojące, inspirujące – co sprawia mi przyjemność i syci moją duszę. Sprawiam sobie subtelne, kobiece przyjemności” – pisze Agnieszka Maciąg w książce„Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”.
Sylwia Arlak
05.08.2020

Menopauza może być najlepszym okresem w życiu kobiety, przekonuje Agnieszka Maciąg, kiedyś światowej sławy modelka, dzisiaj joginka i autorka 12 bestsellerowych książek. W najnowszej z nich „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”, radzi, jak czerpać radość z okresu przekwitania. Przekonuje, że to piękny czas dla kobiet, które nie muszą już niczego nikomu udowadniać. Po latach zajmowania się innymi mogą wreszcie skupić się na sobie. „Odkąd świadomie wkroczyłam w swój »złoty wiek«, staram się szczególnie dbać, by otaczać się tym, co piękne, kojące, inspirujące – co sprawia mi przyjemność i syci moją duszę. Sprawiam sobie subtelne, kobiece przyjemności” – pisze. Nie musimy szukać wielkich radości, bo najwięcej przyjemności sprawiają proste rzeczy. Widok roślin, pobyt w lesie i przebywanie na otwartej przestrzeni. Widok nieba, wody, ptaków, zapach perfum, świec i olejków eterycznych. „Moje przyjemności wiążą się z czystym, subtelnym przeżywaniem” – dodaje joginka. Zobacz także:  Agnieszka Maciąg: „Ja nie przekwitam, ja się rozwijam” Olejki eteryczne i moc kolorów Agnieszka Maciąg zachęca do korzystania z mocy naturalnych olejków eterycznych. Nie tylko poprawiają nastrój, ale też działają prozdrowotnie. „Zapachy, poprzez stymulację receptorów węchowych, uaktywniają układ limbiczny, który odpowiada za nasz nastrój oraz pamięć” — tłumaczy. Możemy wybrać olejek na problemy ze snem, na uderzenia gorąca i nocne poty czy też na zmęczenie, osłabienie, wyczerpanie i stres. Na lepszy nastrój pomoże też odpowiedni ubiór. I nie chodzi tu o to, by kupować ubrania u najlepszych projektantów (na taki luksus mało która z nas może sobie pozwolić). Kluczem...

Czytaj dalej
Fotolia

Joga - oczyszcza umysł i ciało oraz... zapewnia udany seks!

Marzysz o satysfakcjonującym seksie? Uprawiaj jogę!
Anna Feliga
03.10.2016

O prozdrowotnych właściwościach jogi wiadomo nie od dziś. Jej regularne uprawianie niesie za sobą szereg korzyści, dlatego grono zwolenników tej staroindyjskiej praktyki stale się powiększa. Okazuje się, że ma ona nie tylko pozytywny wpływ na ciało i umysł, lecz także poprawia jakość seksu. Pragniesz doświadczać chwil uniesienia w sypialni? Zamiast zażywania leków, które mogą wywołać szereg skutków ubocznych, zapisz się na zajęcia jogi! Możesz również trenować w domu! Przedstawiamy, że joga i seks mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać! 6 korzyści płynących z jogi, które mogą polepszyć seks 1. Podniesienie poziomu libido Stres to jeden z zabójców numer jeden popędu seksualnego. W wyniku jego działania ochota na seks maleje, w wielu przypadkach drastycznie. Jednym z najskuteczniejszych pogromców stresu jest joga. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, które odgrywają w niej kluczową rolę, dochodzi do rozładowania napięcia emocjonalnego. Za ich sprawą osiągamy spokój wewnętrzny, czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Z badań wynika, że regularne uprawianie jogi obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). W efekcie wzrasta nasz apetyt na miłosne igraszki w sypialni. 2. Zwiększenie wrażliwości na dotyk Uprawianie tej formy gimnastyki ma zbawienny wpływ na układ krążenia, co stanowi kolejny argument na to, że joga i seks idą w parze. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych zwiększa się przepływ krwi do narządów płciowych , co sprawia, że stajemy się wrażliwsi na dotyk, który, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej aktywnych zmysłów w sypialni... 3. Wzmocnienie orgazmu  Niektóre pozycje jogi działają podobnie jak ćwiczenia Kegla, mianowicie wzmacniają mięśnie dna miednicy. Im silniejsze i elastyczniejsze mięśnie, tym...

Czytaj dalej