Joga dla par może wzmocnić twoją relację!
Adobe Stock

Joga dla par może wzmocnić twoją relację!

Z przyjacielem, przyjaciółką, chłopakiem lub dziewczyną! Joga dla par przyniesie wiele korzyści zarówno zakochanym, jak i tym w relacjach koleżeńskich.
Kamila Geodecka
23.03.2021

Tradycyjnie joga jest praktyką indywidualną. To okazja do rozciągnięcia się, spokojnego i uważnego oddychania i skupienia się na chwili obecnej. Jednak uprawianie jogi z inną osobą, bez względu na to, czy jest to przyjaciel, partner czy ktoś inny, może przynieść bardzo dużo korzyści! Budujemy zaufanie, ćwiczymy wspólne rozwiązywani problemów (w końcu wykonanie niektórych asan wcale nie jest takie proste!) oraz wzmacniamy poczucie więzi.

Jak mówi psychoterapeutka i certyfikowana instruktorka jogi Julia Lehrman, joga dla par jest czymś w rodzaju warsztatów wzmacniających relacje. „Zamiast po prostu chodzić na zajęcia i ćwiczyć obok siebie, joga dla par wymaga, aby pary naprawdę zwracały na siebie uwagę w danym momencie i wspólnie pracowały nad wspólnymi celami” – mówiła dla portalu Healthline. Co więcej, badania pokazują, że joga dla par ma daleko idące korzyści – od zmniejszonego niepokoju po lepsze życie seksualne. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Zwiększona satysfakcja z relacji

Chcesz spróbować jogi dla par, ale wiesz, że nie będziesz miała czasu na regularną praktykę? To nic! Spróbuj! Badania wykazały, że pary, które wspólnie angażują się w nowe wyzwania, mogą odczuwać wzrost jakości relacji – to może odnosić się zarówno do relacji romantycznych, jak i platonicznych. Jeśli wybierasz się na zajęcia ze swoim partnerem lub partnerką, możesz liczyć także na to, że twoja druga połówka stanie się dla ciebie bardziej atrakcyjna w znaczeniu romantycznym. Co więcej, uczestnicząc w zajęciach jogi dla par, stajesz się bardziej uważna, otwarta i świadoma chwili, którą spędzasz razem z drugą osobą.  

Czytaj także: Joga na stres. Regularna praktyka przynosi ukojenie ciału i duszy

Intymność i życie seksualne

Należy podkreślić, że joga dla par nie ma charakteru seksualnego. Jest to forma praktyki, w której dwie osoby synchronizują oddech, postawę, ruch. Uprawianie jogi może jednak wzmocnić poczucie intymności między partnerami. Dlaczego? Ponieważ będąc wspólnie na macie, budujemy nowy poziom zaufania, komunikacji i pewnego rodzaju intymnego połączenia.

Regularna praktyka jogi dla par może także poprawić życie seksualne. Dwie osoby starające się wykonać asanę uczą się nowej formy dotyku, jeszcze lepiej poznając ciało swojego partnera lub partnerki. Badania wykazały, że praktykowanie jogi może także poprawić popęd seksualny.

Komunikacja i zaufanie

Podczas praktyki jogi dla par musisz polegać na swoim partnerze przez cały czas, a także komunikować się z nim werbalnie oraz niewerbalnie. Pamiętajmy, że to właśnie dotyk może być sposobem na pokazanie naszej troski. „Świadomy i dobrowolny ludzki dotyk może przekazać drugiej osobie, że jest widziana, doceniana, otoczona opieką, kochana, akceptowana, ceniona, godna i bezpieczna” – mówiła Julia Lehrman.

Ponadto partnerzy muszą na sobie polegać, aby zachować równowagę w trakcie wykonywania asan, a to może pomóc poprawić komunikację. Płynne przechodzenie z pozycji do pozycji, popychanie, podnoszenie, ciągnięcie, poleganie na bliskiej osobie… To wszystko sprawia, że jesteśmy bardziej zestrojeni ze sobą nawzajem –  emocjonalnie i fizycznie.

Czytaj także: Jogowy chillout, czyli jak się nauczyć relaksować

Joga dla par – ćwiczenie

Na rozgrzewkę pokażemy jedno bezpieczne i bardzo proste ćwiczenie, które możesz wykonać z bliską ci osobą.

  1. Usiądźcie na podłodze w siadzie skrzyżnym i oprzyjcie się wzajemnie o własne plecy.
  2. Wyprostujcie ręce w łokciach, dłonie połóżcie luźno na kolanach.
  3.  Zacznijcie naprzemiennie oddychać. Gdy twój partner będzie brał głęboki wdech, ty wydychaj powietrze.
  4. Weźcie 10 takich głębokich, naprzemiennych oddechów, a następnie odpocznijcie.
  5. Możecie wykonać 3 serie po 10 oddechów.

Joga dla par
Adobe Stock

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Fotolia

Joga - oczyszcza umysł i ciało oraz... zapewnia udany seks!

Marzysz o satysfakcjonującym seksie? Uprawiaj jogę!
Anna Feliga
03.10.2016

O prozdrowotnych właściwościach jogi wiadomo nie od dziś. Jej regularne uprawianie niesie za sobą szereg korzyści, dlatego grono zwolenników tej staroindyjskiej praktyki stale się powiększa. Okazuje się, że ma ona nie tylko pozytywny wpływ na ciało i umysł, lecz także poprawia jakość seksu. Pragniesz doświadczać chwil uniesienia w sypialni? Zamiast zażywania leków, które mogą wywołać szereg skutków ubocznych, zapisz się na zajęcia jogi! Możesz również trenować w domu! Przedstawiamy, że joga i seks mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać! 6 korzyści płynących z jogi, które mogą polepszyć seks 1. Podniesienie poziomu libido Stres to jeden z zabójców numer jeden popędu seksualnego. W wyniku jego działania ochota na seks maleje, w wielu przypadkach drastycznie. Jednym z najskuteczniejszych pogromców stresu jest joga. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, które odgrywają w niej kluczową rolę, dochodzi do rozładowania napięcia emocjonalnego. Za ich sprawą osiągamy spokój wewnętrzny, czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Z badań wynika, że regularne uprawianie jogi obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). W efekcie wzrasta nasz apetyt na miłosne igraszki w sypialni. 2. Zwiększenie wrażliwości na dotyk Uprawianie tej formy gimnastyki ma zbawienny wpływ na układ krążenia, co stanowi kolejny argument na to, że joga i seks idą w parze. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych zwiększa się przepływ krwi do narządów płciowych , co sprawia, że stajemy się wrażliwsi na dotyk, który, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej aktywnych zmysłów w sypialni... 3. Wzmocnienie orgazmu  Niektóre pozycje jogi działają podobnie jak ćwiczenia Kegla, mianowicie wzmacniają mięśnie dna miednicy. Im silniejsze i elastyczniejsze mięśnie, tym...

Czytaj dalej
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
Joga na dobry sen
iStock

Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy

Żeby mieć energię w ciągu dnia, przede wszystkim trzeba się wyspać w nocy. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Z pomocą może przyjść nam joga.
Kamila Geodecka
23.11.2020

Większość z nas przesypia aż 1/3 swojego życia. Nie zawsze jest to jednak zdrowy sen, który w pełni regeneruje nasz organizm. Czasami stres  nie pozwala nam zasnąć, innym razem budzimy się w nocy. Żeby poprawić jakość swojego snu, warto wypróbować wieczorną jogę na sen. Joga na dobry sen Praktykę jogi na dobry sen powinniśmy rozpocząć około 20 minut przed położeniem się do łóżka. W tym czasie spróbujmy się wyciszyć, nie korzystać z telefonów czy laptopów. Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiednie ćwiczenia. O ile dynamiczne asany świetnie sprawdzą się na rozbudzenie o poranku, tak wieczorami postawmy na relaks, czyli jogę wyciszenia i przyjemności. Praktyka wieczornej jogi skupia się głównie na rozciągnięciu kręgosłupa, szyi oraz barków, które po całym dniu stresów i kolejnych wyzwań zazwyczaj są spięte. Ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga od nas ani gibkości, ani siły, ani kondycji. Wystarczy 10 wolnych minut i trochę dobrych chęci. Czytaj także:  Joga jest tylko dla szczupłych i gibkich wybrańców? Nieprawda – jest dla każdego Joga – proste ćwiczenia na sen Rozpocznij od siadu skrzyżnego. Dłonie połóż luźno na kolanach i wyprostuj plecy. Następnie oddychaj spokojnie i postaraj się zaobserwować swój oddech. Poczuj, jak na wdechu twoje ciało się napina, a na wydechu – rozluźnia. Spróbuj oddychać przeponą, a więc w taki sposób, by klatka piersiowa się nie ruszała, a brzuch na wysokości pępka napełniał się powoli niczym balon. Oddychając w taki sposób, bardziej dotlenisz swój organizm. Teraz jeszcze mocniej rozciągniemy spięte po całym dniu plecy, wykonując jedną z podstawowych pozycji w jodze: kota i krowy (Marjaryasana i Bitilasana). Żeby ją wykonać, musisz uklęknąć na czworakach....

Czytaj dalej
Adobestock

Czy można schudnąć z jogą?

Joga jest jedną z najbardziej popularnych technik ćwiczeń uprawianych obecnie przez kobiety
Urszula Wilczkowska
25.11.2010

W większości wypadków za zbędne kilogramy ponosi odpowiedzialność siedzący tryb życia. Joga, której celem jest praca nad rozciągnięciem i uelastycznieniem mięśni, może zaradzić temu problemowi. O ile aerobik wymaga dużej sprawności ruchowej, o tyle joga może być sportem uprawianym przez każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Dodatkowo nie tylko wysmukla ona sylwetkę, ale też pozwala spalić zbędne kalorie i zapewnia równowagę duchową, której tak bardzo obecnie wszystkim brakuje. Kilka chwil dziennie Ćwiczenia z jogi są obecnie dostępne dla każdego. W każdej księgarni czy kiosku można kupić książkę lub film na temat jogi. Uprawianie jogi stało się powszechnie dostępne, dlatego decyzja czy poświęci się tych kilka chwil na ćwiczenia, czy też nie, zależy już od samego człowieka. Codzienne uprawianie Hatha Jogi z pewnością przyczynia się do znacznego uelastycznienia ciała ćwiczącego. Oto kilka podstawowych ćwiczeń , które w prosty i bezpieczny sposób pozwolą zgubić kilka zbędnych kilogramów: pochylony wojownik – lewą nogą robimy duży wykrok, a następnie uginamy ją w kolanie; prawą nogą również robimy wykrok, ale pozostawiamy ją wyprostowaną; następnie należy pochylić tułów w przód i skręcić go w lewo, tak by łokciem zahaczyć o zgięte kolano; w tej pozycji powinno się stać minimum 20 sekund, a następnie po odpoczynku wykonać jeszcze kilka serii zgięć; nieruchome brzuszki – pozycją wyjściową jest ułożenie na plecach z rękami wzdłuż ciała oraz zgiętymi nogami w kolanach tak, że stopy mocno opierają się na ziemi; powoli unosimy się tak, by ręce powoli przesuwać od ud w kierunku kolan; w tej pozycji powinno się wytrzymać około 30 sekund; po odpoczynku powinno się wykonać min. 5 serii ćwiczeń; spinanie nóg – należy...

Czytaj dalej