
Joga dla biegaczy zwiększa siłę i koryguje postawę ciała
Bieganie wzmacnia całe ciało, poprawia kondycję, jest świetnym pogromcą stresu, a przy tym daje wiele radości. Warto jednak dodać do treningów praktykę jogi, która jest bardzo dobrym uzupełnieniem samego joggingu. Dlaczego?
Przerwa w bieganiu
Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z bieganiem lub wracasz do tej aktywności po dłuższej przerwie, jest bardzo prawdopodobne, że po pierwszych treningach będziesz obolała, zmęczona i odczujesz zakwasy. Wtedy należy zrobić sobie dzień lub dwa odpoczynku i... sięgnąć po matę do jogi.
Praktyka jogi to dobry sposób na rozruszanie twojego ciała. Wykonując kolejne asany, rozluźniasz napięte mięśnie oraz wprowadzasz ciało w stan spokoju. Gdy twój organizm zregeneruje się i odpocznie, będziesz mogła wrócić do biegania.
Czytaj także: Dlaczego warto praktykować jogę o poranku? Bo to lepsze niż kawa!
Świadomość ciała
Dzięki regularnej praktyce jogi możesz lepiej poznać swoje ciało oraz nauczyć się, jak odczytywać subtelne sygnały, które ono do ciebie wysyła. Bycie świadomym swojego organizmu jest ważne w każdym sporcie – także w bieganiu. Dzięki jodze będziesz w stanie szybciej reagować na tworzące się kontuzje, zauważysz, kiedy jesteś przetrenowana lub wypalona oraz gdzie dokładnie przebiega granica twojej wytrzymałości fizycznej.
Nauka koncentracji
Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne. To także nauka koncentracji oraz wyciszenia myśli w chwilach, gdy cały świat chce cię bombardować wiadomościami i bodźcami. Zdolność kontrolowania swojego umysłu jest szczególnie ważna wtedy, gdy bierzesz udział w biegach miejskich lub wyścigach. Jeżeli jogging to twoje hobby i nie lubisz rywalizować z innymi, wyciszenie się przed treningiem może sprawić, że bieganie będzie dla ciebie po prostu przyjemniejsze.
Wzmacnianie mięśni
Gdy biegasz, aktywujesz tylko niektóre mięśnie twojego ciała. Możesz mieć naprawdę świetnie wytrenowane konkretne partie nóg, ale niektóre z mięśni, ścięgien czy wiązadeł mogą być zastane. Dzięki praktyce jogi nie tylko wzmocnisz te mięśnie, które już są rozbudowane, ale także zaczniesz wykorzystywać części twojego ciała, których wcześniej nie używałaś tak często.
Czytaj także: Joga koi i odpręża. Oto dlaczego warto praktykować przy obniżonym nastroju i depresji sezonowej
Nauka oddechu
Podczas praktyki jogi uczysz się, jak prawidłowo oddychać oraz w jaki sposób dostosować wdech i wydech do konkretnych ruchów ciała. Taka umiejętność przydaje się także w bieganiu, zwłaszcza gdy starasz się pobić swój rekord i czujesz, że łapiesz zadyszkę. Jeśli nauczysz się kontrolować swój oddech, bieganie może stać dla ciebie łatwiejsze.
Zdrowe bieganie
Teoretycznie biegać potrafi każdy, ale odpowiednie bieganie jest sztuką. Jest szereg błędów, które każdy z nas może popełniać podczas joggingu, a dzięki jodze uda nam się wyeliminować przynajmniej część z nich. Praktyka jogi wzmacnia kręgosłup, pomaga nam utrzymać prawidłową posturę ciała oraz wyrabia w nas prawidłowe nawyki, dzięki czemu staniesz się mniej podatna kontuzje, a twoje treningi będą bardziej efektywne.