
Joga czy pilates – która praktyka jest dla ciebie?
Wiele osób wymienia jogę i pilates na jednym tchu. Niektórzy doświadczeni jogini mogą się oburzać, ale dla niektórych osób to dopiero początek drogi z ćwiczeniami na matach opartymi na prawidłowym oddychaniu. Mylić nas może faktycznie dużo. Zachodnia wersja jogi bardzo często ma charakter czysto fizyczny i pozbawiony duchowości, a wiele asan wykonywanych podczas praktyki jogi pokrywa się z pozycjami znanymi z pilatesu.
Pilates i joga
Zacznijmy od początku. Joga to holistyczna dyscyplina wywodząca się ze starożytnych Indii. Zaawansowani jogini wiedzą, że praktyka jogi to nie tylko używanie siły mięśni, odpowiednie oddychanie i ćwiczenia poświęcone trenowaniu równowagi. To także cała filozofia, która stoi za każdym ruchem naszego ciała, za odpowiednią pozycją, za oddechem, na którym opierają się sekwencje ruchów. Jeśli ktoś mówi joga i filozofia, od razu na myśl przychodzi nam kolejne słowo – medytacja, która faktycznie może, i często jest, częścią praktyki jogi.
„Joga to zintegrowany system zarządzania zdrowiem wykorzystujący oddech, ruch i medytację, aby zjednoczyć umysł, ciało i ducha. Joga zawiera również elementy filozofii, nauki i etycznego stylu życia. Zajęcia mogą wahać się od delikatnych i odżywczych po wymagające” – tłumaczy joginka Zoe Bertali na łamach amerykańskiego „Harper's Bazaar”.
Z pilatesem jest zupełnie inaczej. Jest to system ruchów ciała stworzony pod koniec I wojny światowej przez Josepha Pilatesa, który był… anatomem i geniuszem mechaniki. Początkowo pilates był wykorzystywany przede wszystkim do rehabilitacji rannych żołnierzy, a gdy kurz wojenny opadł, jego twórca zaczął udoskonalać swoją technikę w Stanach Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że wyszło mu naprawdę dobrze, ponieważ dziś zajęcia pilatesu można znaleźć w ofercie niemal wszystkich siłowni i klubów sportowych.
Czytaj także: Joga dla początkujących – jak zacząć? O tej zasadzie wielu zapomina
Korzyści fizyczne z jogi i pilatesu
Jeśli chcesz rozwinąć siłę i równowagę, regularne praktyki tak jogi, jak i pilatesu będą dla ciebie idealne. Te dwie dyscypliny opierają się głównie na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała, poprawiają również elastyczność mięśni, dzięki czemu staniesz się bardziej rozciągnięta.
Sam trening pilatesu jest jednak bardziej zdyscyplinowany, zorganizowany oraz spokojniejszy, dzięki czemu często pilates poleca się osobom starszym. Trening skupia się na powolnych ruchach, które wymagają użycia ważnych mięśni stabilizujących plecy i tułów. Duży nacisk kładzie się na rozpoczynanie każdego ćwiczenia od kontrolowanego oddechu, który inicjuje skurcz mięśni.
W praktyce jogi odpowiednie oddychanie ma również kluczowe znaczenie, choć sama filozofia tego oddechu jest dużo głębsza. Co warto podkreślić, sama joga ma wiele odmian. Możemy wybrać się na zajęcia, które będą bardzo powolne i relaksujące lub takie, na których będziemy całe spocone. W większości przypadków praktyka jogi będzie jednak bardziej dynamiczna oraz bardzo często – znacznie bardziej wymagająca niż pilates.
Czytaj także: Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek
Joga i pilates na stres
Badania przeprowadzone przez firmę Mindbody wykazały, że 70 proc. osób praktykujących jogę lub pilates twierdzi, że ćwiczenia łagodzą u nich stres. Obie te praktyki uczą technik oddychania, które mogą pomóc w zwalczaniu stresu, lęku i niepokoju. Do powolnej praktyki pilatesu można również dodać elementy medytacji, chociaż to głównie jogini skupiają się na wejściu do swojego świata wewnętrznego.
Pamiętajmy, że za jogą stoi cała filozofia, z którą możemy się zapoznać i wprowadzić zmiany nie tylko w naszym ciele, ale i życiu duchowym. W rzeczywistości jednak zachodnia wersja jogi często jest pozbawiona filozoficznego wymiaru. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie praktykowania jogi i robi ogromne postępy fizyczne, ale nie zamierza zmieniać swojego systemu wartości.