Joga czy pilates –  która praktyka jest dla ciebie?
Adobe Stock

Joga czy pilates –  która praktyka jest dla ciebie?

Zarówno joga, jak i pilates to praktyki cenione dziś na całym świecie. Choć obie przynoszą ukojenie ciału i duszy, wiele je dzieli. Czym dokładnie się różnią?
Kamila Geodecka
12.03.2021

Wiele osób wymienia jogę i pilates na jednym tchu. Niektórzy doświadczeni jogini mogą się oburzać, ale dla niektórych osób to dopiero początek drogi z ćwiczeniami na matach opartymi na prawidłowym oddychaniu. Mylić nas może faktycznie dużo. Zachodnia wersja jogi bardzo często ma charakter czysto fizyczny i pozbawiony duchowości, a wiele asan wykonywanych podczas praktyki jogi pokrywa się z pozycjami znanymi z pilatesu.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Pilates i joga

Zacznijmy od początku. Joga to holistyczna dyscyplina wywodząca się ze starożytnych Indii. Zaawansowani jogini wiedzą, że praktyka jogi to nie tylko używanie siły mięśni, odpowiednie oddychanie i ćwiczenia poświęcone trenowaniu równowagi. To także cała filozofia, która stoi za każdym ruchem naszego ciała, za odpowiednią pozycją, za oddechem, na którym opierają się sekwencje ruchów. Jeśli ktoś mówi joga i filozofia, od razu na myśl przychodzi nam kolejne słowo – medytacja, która faktycznie może, i często jest, częścią praktyki jogi.

„Joga to zintegrowany system zarządzania zdrowiem wykorzystujący oddech, ruch i medytację, aby zjednoczyć umysł, ciało i ducha. Joga zawiera również elementy filozofii, nauki i etycznego stylu życia. Zajęcia mogą wahać się od delikatnych i odżywczych po wymagające” – tłumaczy joginka Zoe Bertali na łamach amerykańskiego „Harper's Bazaar”.

Z pilatesem jest zupełnie inaczej. Jest to system ruchów ciała stworzony pod koniec I wojny światowej przez Josepha Pilatesa, który był… anatomem i geniuszem mechaniki. Początkowo pilates był wykorzystywany przede wszystkim do rehabilitacji rannych żołnierzy, a gdy kurz wojenny opadł, jego twórca zaczął udoskonalać swoją technikę w Stanach Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że wyszło mu naprawdę dobrze, ponieważ dziś zajęcia pilatesu można znaleźć w ofercie niemal wszystkich siłowni i klubów sportowych.

Czytaj także: Joga dla początkujących – jak zacząć? O tej zasadzie wielu zapomina

Korzyści fizyczne z jogi i pilatesu

Jeśli chcesz rozwinąć siłę i równowagę, regularne praktyki tak jogi, jak i pilatesu będą dla ciebie idealne. Te dwie dyscypliny opierają się głównie na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała, poprawiają również elastyczność mięśni, dzięki czemu staniesz się bardziej rozciągnięta.

Sam trening pilatesu jest jednak bardziej zdyscyplinowany, zorganizowany oraz spokojniejszy, dzięki czemu często pilates poleca się osobom starszym. Trening skupia się na powolnych ruchach, które wymagają użycia ważnych mięśni stabilizujących plecy i tułów. Duży nacisk kładzie się na rozpoczynanie każdego ćwiczenia od kontrolowanego oddechu, który inicjuje skurcz mięśni.

W praktyce jogi odpowiednie oddychanie ma również kluczowe znaczenie, choć sama filozofia tego oddechu jest dużo głębsza. Co warto podkreślić, sama joga ma wiele odmian. Możemy wybrać się na zajęcia, które będą bardzo powolne i relaksujące lub takie, na których będziemy całe spocone. W większości przypadków praktyka jogi będzie jednak bardziej dynamiczna oraz bardzo często – znacznie bardziej wymagająca niż pilates.

Czytaj także: Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga i pilates na stres

Badania przeprowadzone przez firmę Mindbody wykazały, że 70 proc. osób praktykujących jogę lub pilates twierdzi, że ćwiczenia łagodzą u nich stres. Obie te praktyki uczą technik oddychania, które mogą pomóc w zwalczaniu stresu, lęku i niepokoju. Do powolnej praktyki pilatesu można również dodać elementy medytacji, chociaż to głównie jogini skupiają się na wejściu do swojego świata wewnętrznego.

Pamiętajmy, że za jogą stoi cała filozofia, z którą możemy się zapoznać i wprowadzić zmiany nie tylko w naszym ciele, ale i życiu duchowym. W rzeczywistości jednak zachodnia wersja jogi często jest pozbawiona filozoficznego wymiaru. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie praktykowania jogi i robi ogromne postępy fizyczne, ale nie zamierza zmieniać swojego systemu wartości. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
style jogi
Adobe Stock

Hatha-joga: najpopularniejsze style – dobierz do swojego temperamentu i oczekiwań

Joga, którą praktykujemy w Polsce czy nawet w całym świecie zachodnim, to głównie różne formy ćwiczenia hatha-jogi. Zazwyczaj polega ona na praktyce asan, w której istotny jest oddech i końcowa relaksacja. Sprawdź, który styl najbardziej pasuje do twojego temperamentu i oczekiwań.
Piotr Künstler
11.11.2020

System hatha-jogi obejmuje ośmioczłonową ścieżkę jogi. Początkowe stopnie mają za zadanie oczyszczenie i przygotowanie adepta do dalszej praktyki. W tym celu joga proponuje kodeks jogina zawierający zalecenia zachowania w stosunku do innych ludzi, np. niekrzywdzenie (ahimasa) czy mówienie prawdy (satya), oraz w stosunku do samego siebie: czystość (satya), zadowolenie (santosa). Następnie proponuje techniki oczyszczania ciała fizycznego i energetycznego. Są to pozycje jogi (asana) i kontrola oddechu (pranayama). Choć to tylko część z nich, osoba, która wybierze się na zajęcia do jednej ze szkół jogi, spotka się przede wszystkim z nimi. Jeśli zaś odwiedzi kilka miejsc, może zauważyć znaczne różnice w sposobie praktyki. W jednych szkołach w pozycjach pozostaje się długo, dbając o precyzję ustawienia ciała, w innych zatrzymuje się tylko na krótko, większą uwagę zwracając na oddech. Są takie, w których sekwencje pozycji są zróżnicowane, i takie, w których ćwiczy się jeden, dwa, trzy powtarzalne układy. Tradycja nauczania jogi Źródłem tego zróżnicowania jest sposób przekazu kultywowanego niemal do tej pory. Podstawą nauczania jogi jest przekaz doświadczenia w relacji mistrz–uczeń. Mistrzowie czerpią ze spuścizny, wzbogacając i modyfikując ją o własne doświadczenia. Niejednokrotnie też dobierają techniki do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów, w każdym przypadku kładąc nacisk na inne jej aspekty. W ten sposób każdy mistrz jogi tworzy swój własny, unikalny styl jogi. Style hatha-jogi Różnorodność stylów hatha-jogi, jaką spotykamy współcześnie, jest związana z przekazem nauczycieli, których nauki zyskały dużą popularność i rozprzestrzeniły się na cały świat. Oto kilka najpopularniejszych: Joga Iyengara  jest...

Czytaj dalej
Adobestock

Joga według Sivanandy - wprowadzenie

Joga wg Sivanandy jest jogą klasyczną, której korzenie tkwią w starożytnej tradycji indyjskiej
Urszula Wilczkowska
22.03.2010

Swami Sivananda (1887-1963) był jednym z największych mistrzów jogi XX wieku. Pochodząc z zamożnej rodziny, w młodości mógł ukończyć studia medyczne, a następnie rozpocząć karierę zawodową jako lekarz. W tamtym okresie zasłynął m.in. tym, że zrzekał się swojego honorarium pomagając ludziom, których nie było stać na opiekę medyczną. Dostrzegając braki i powierzchowność ówczesnej medycyny, skierował swoje poszukiwania ku tradycyjnej, starożytnej ścieżce jogi. Swami Sivananda żył, pracował i nauczał w Indiach. Na Zachodzie jego nauki znamy dzięki jego uczniom, z których najważniejsi to Swami Vishnu Devananda (1927-1993) oraz Swami Radha (1911-1995). Praktyka jogi metodą Sivanandy opiera się na 5 głównych zasadach : Prawidłowe ćwiczenia - asany Prawidłowe oddychanie - pranayamy Prawidłowa relaksacja – savasana Prawidłowa dieta – wegetariańska Pozytywne myślenie i medytacja - Vedanta i Dhyana Joga wg Sivanandy jest jogą klasyczną, której korzenie tkwią w starożytnej tradycji indyjskiej. Podczas ćwiczeń nie stosujemy żadnych pomocy ani przyrządów , które mają nam ułatwić lub przyspieszyć osiągnięcie rezultatów. Każdy z nas ma do dyspozycji jedynie własne ciało i na nim w pełni się koncentruje (tak jak starożytni jogini, którzy po prostu ćwiczyli sami ze sobą na kawałku odpowiedniego miejsca). Ćwiczenia wykonujemy tylko do tego stopnia, na jaki pozwalają nam nasze własne warunki psychofizyczne. Robimy tylko to, co jest dla nas możliwe – jeśli wykonanie jakiejś asany (lub dłuższe wytrwanie w niej) przekracza nasze aktualne możliwości, nie forsujemy się, niczym sobie nie pomagamy (nie wiążemy się, nie podkładamy klocków, itd.), tylko pracą i odpowiednimi ćwiczeniami poprawiamy nasze osiągnięcia . Taka metodologia odzwierciedla...

Czytaj dalej
Joga na depresję
pexels.com

Joga na depresję. Zobacz, jak możesz pomóc sobie w kryzysie

Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większej części z nas. Najbardziej zaawansowane technologicznie antydepresanty mogą jedynie złagodzić ten „ból istnienia”, ale nie są w stanie go wyleczyć. Czy potrafi go wyleczyć joga?
Ilona Kondrat
23.12.2020

Ile razy słyszymy od najbliższych i obcych osób: „mam doła”, „nic im się nie chce”, „nic mnie nie cieszy”, „siłą zwlekam się z łóżka, aby rozpocząć kolejny beznadziejny dzień”. Różne są formy i nasilenie tych przykrych objawów, zawsze jednak oznaczają one, że nastąpiło jakieś pęknięcie między duszą a ciałem i dlatego często mówi się, że „depresja jest poczuciem oddzielenia od własnego ja”. Czytaj także:   Ukryta depresja: możesz ją podejrzewać, jeśli masz choć 4 z tych 6 „niewinnych” objawów Filozofia jogi  „Podstawą jogicznego podejścia do leczenia depresji jest świadomość tego, że nie ma oddzielenia” – pisze Amy Weintraub a książce „Joga na depresję”. Co to oznacza w praktyce? Według autorki joga nie stawia pytania „Co jest ze mną nie tak?”. Niezbędna w jodze akceptacja swojego ciała i poszukiwanie jedności ciała i duszy (joga znaczy w przybliżeniu jedność), to mocny fundament budowania własnej psychiki. Moim ulubionym cytatem jest stwierdzenie Gurmukh Kaur Khalsa: „Joga nie jest praktyką samodoskonalenia; joga jest praktyką godzenia się z samym sobą”. Jak to się ma do depresji? Filozofia jogi głosi, że wszystko jest jednością, nie ma więc czegoś takiego jak oderwanie od całości, jaką jest uniwersalna jaźń. Jesteśmy częścią kosmicznej jedności, a problemem jest tylko niewiedzą, która przeszkadza nam dostrzec ten aspekt w sobie. Praktyka jogi pozwala nam dotrzeć do naszego naturalnego stanu. Przestajemy identyfikować się z rzeczami i emocjami, które zaciemniają nasz prawdziwy obraz: nie ja jestem tą złą myślą, moimi pragnieniami, swoimi niepowodzeniami i wątpliwościami. To tylko złudzenia, które przysparzają nam cierpień i chorób. Ja w dalszym ciągu...

Czytaj dalej
Joga
pexels.com

Świadomy oddech. W praktyce jogi i aktywności fizycznej to podstawa

Codziennie oddychamy około 23 tys. razy. Mogłoby się wydawać, że ten proces nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Jak się jednak okazuje, prawidłowego oddychania musimy się nauczyć, szczególnie gdy chcemy zacząć praktykować jogę.
Kamila Geodecka
03.11.2020

Oddychaj spokojnie – taką frazę słyszymy często od trenerów, przeczytamy ją w poradnikach do fitnessu, prawdopodobnie doskonale pamiętamy ją także z lekcji wychowania fizycznego w szkole. Prawidłowe i zdrowe oddychanie nie zależy jednak jedynie od tego, jak szybko będziemy wdychać i wydychać powietrze. Ważne jest także to, jakie mięśnie będziemy angażować do tego procesu. Pranayama, czyli świadomy oddech w jodze Jeśli uprawiamy jogę, warto zapoznać się także z terminem pranayama . Powstał on z połączenia dwóch słów sanskryckich: prana – energia – oraz ayama – rozprzestrzenienie. Pranayama to praktyka, która ma nam pozwolić na uzyskanie pełnej kontroli nad energią w ciele. Podstawą pranayamy jest właśnie odpowiednie oddychanie. Dzięki temu uspokoimy nasz organizm, wyciszymy swoje myśli, uzyskamy stan relaksu oraz odprężenia. Oddychanie klatką piersiową a oddychanie przeponą 80 proc. z nas oddycha, wykorzystując do tego klatkę piersiową. Nie jest to jednak najlepszy sposób wykonywania tej podstawowej dla naszego życia czynności. Jak przekonuje Melike Hussein, certyfikowana trenerka oddychania, w taki sposób nie wykorzystujemy w pełni zasobów naszego organizmu. Dlaczego? Podczas oddychania klatką piersiową aktywuje się część systemu nerwowego odpowiedzialna za nasz „tryb przetrwania”, co może wywoływać lub wzmagać stres i niepokój. Oddychając w taki sposób, zapełniamy również jedynie 1/3 naszych płuc, co powoduje, że znacząco ograniczamy dotlenienie naszych komórek, a to z kolei może prowadzić np. do szybszego męczenia się, odczuwania bólu głowy czy mięśni. Takie oddychanie może także wywołać napięcie ramion oraz szyi. Inaczej dzieje się, gdy oddychamy przeponą. W takim przypadku w naszym ciele uaktywnia się ta część układu nerwowego,...

Czytaj dalej