Jak medytować z głową? Znajdź swoje stałe miejsce i bądź dla siebie wyrozumiała!
Pexels.com

Jak medytować z głową? Znajdź swoje stałe miejsce i bądź dla siebie wyrozumiała!

Codzienna medytacja jest równie ważna, co codzienna higiena osobista, ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. A jednak często bagatelizujemy jej znaczenie.
Sylwia Arlak
12.01.2021

Możemy oszukiwać się, że medytacja nie jest dla nas, że nie mamy na nią czasu albo cierpliwości (no bo jak tu wytrzymać dwadzieścia minut w milczeniu?). Będziemy wymyślać kolejne wymówki, dopóki nie spróbujemy i nie przekonamy się o jej licznych korzyściach.

Oto 10 sposobów na to, jak włączyć medytację do codziennej rutyny.

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Znajdź swój ulubiony sposób medytacji

Rozmawiaj z przyjaciółmi, poszperaj w Internecie i znajdź sposób medytacji (np. medytacja podczas chodzenia albo medytacja transcendentalna), który odpowiada twojej osobowości i stylowi życia. Istnieje sporo kursów online, na które możesz się zapisać, a także szereg przydatnych aplikacji (takich jak np. Calm).

Naucz się organizować myśli

Wiele z nas ma fałszywe wyobrażenia o medytacji. Wydaje nam się, że to rozrywka dla uprzywilejowanych osób, które mają mnóstwo wolnego czasu. Albo, że nigdy nie przyniesie efektów. Tymczasem liczne dowody wskazują na to, że medytacja ma głęboki wpływ na zdrowie fizyczne, mentalne i emocjonalne człowieka. Zmienia kierunek rozwoju mózgu i funkcjonowanie genów.

Potraktuj medytację jako inwestycję w twoją codzienną produktywność

„Jeśli myślisz, że nie masz czasu na medytację, zaręczam ci, że jeśli wygospodarujesz chociaż dwadzieścia minut dziennie, aby wypróbować medytację, odkryjesz, że jesteś w stanie zadedykować jej więcej czasu, ponieważ zwiększy się twoja produktywność, skupienie i efektywność w ciągu dnia. Większość najbardziej zajętych i cieszących się powodzeniem osób, które znam, medytuje nawet nie raz, ale dwa razy dziennie” – czytamy w książce „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą”.

Czytaj też: Medytacja wdzięczności: sposób na szczęście i harmonię

Nastaw budzik pół godziny wcześniej niż zwykle

Zamiast narzekać, że nie masz czasu, nastaw budzik trzydzieści minut wcześniej niż zwykle. Nie odkładaj medytacji na wieczór, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nic z tego nie będzie. Po dniu wypełnionym po brzegi licznymi zobowiązaniami nie będziesz miała ani siły, ani ochoty na kolejne zadanie. Dzięki porannej medytacji stajesz się bardziej pozytywna, produktywna, masz lepszy humor i jesteś gotowa stawić czoła obowiązkom.

Przeznacz na medytację jedno stałe miejsce

Wybierz w domu odpowiednie miejsce. Takie, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał i w którym będziesz mogła się skupić. „Mając świadomość, że masz dla siebie kącik, będzie ci łatwiej przyzwyczaić się do nowej rutyny. Stałe miejsce pozwoli ci na konsekwencję, której wymaga jakiekolwiek wyzwanie” – radzą Ashton Jennifer i Toland Sarah, autorki poradnika.

Nie bój się nieszablonowej medytacji

Rutyna jest dobra, ale życie stawia przed nami różne nieoczekiwane zadania. Jeśli wypadło ci coś ważnego i nie masz czasu na poranną medytację, nie musisz z niej rezygnować. Jeśli spieszysz się na spotkanie w biurze, skup się na medytacji, kiedy już dotrzesz na miejsce i będziesz wolna. Możesz zamknąć drzwi i wywiesić na klamce gabinetu tabliczkę z prośbą, żeby ci nie przeszkadzano, bo jesteś zajęta. Równie dobrym miejscem do spontanicznej medytacji może być samochód, park czy własny ogródek. Dla chcącego nic trudnego.

Czytaj też: Techniki relaksacyjne, które działają – trening Jacobsona, trening autogenny Schultza, medytacja

Wycisz telefon

Aby w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu, musisz odłączyć się od świata zewnętrznego. Wycisz telefon, a najlepiej wynieś go do innego pokoju (żeby nie kusiło ci sprawdzić, czy ktoś do ciebie nie napisał).

Do medytacji używaj czasomierza

Niezależnie od tego, jaki rodzaj medytacji wybierzesz, używaj czasomierza. Zamiast zastanawiać się, ile czasu już medytujesz albo ile jeszcze zostało ci do końca sesji, w pełni skupisz się na wyciszeniu.

Podziel się uwagami o medytacji z innymi osobami

Opowiadaj bliskim o swoich postępach i sukcesach. „Podczas mojego wyzwania medytacyjnego żałowałam tylko tego, że nie zdążyłam opowiedzieć moim przyjaciołom, kolegom z pracy i pacjentkom, że powróciłam do medytowania. Gdybym to zrobiła, moje wyzwanie nie tylko byłoby jeszcze bardziej przepełnione energią, ale też przyczyniłoby się do zwiększenia mojej systematyczności na co dzień” – czytamy w książce „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą”.

Czytaj też: Medytacja miłości do samej siebie: spróbuj się pokochać

Bądź dla siebie wyrozumiała

Medytacja nie będzie łatwa dla każdego. Czasem potrzeba dużo czasu i cierpliwości, dlatego bądź dla siebie wyrozumiała. „Medytacja uczy, jak rozumieć świat, więc wykorzystaj to, aby rozumieć lepiej również i siebie samą. Medytacja ma na celu uczenie miłości do siebie samej, a nie tworzenie powodów, byś czuła się jak przegrana. Nawet jeśli dopiero pragniesz medytować, osiągnęłaś już połowę sukcesu, ponieważ otwierasz serce dla siebie samej i dla nowych możliwości” – przekonują autorki.

Wszystkie porady pochodzą z książki „Jak być szczęśliwszą, zdrowszą i piękniejszą” (Wydawnictwa MUZA) autorstwa Ashton Jennifer i Toland Sarah.

Mat.prasowe

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
medytacja
pexels.com

Medytacja bez iluzji. Jak działa i co nam daje? Wyjaśnia psycholożka, Izabela Falkowska-Tyliszczak

Medytacja to nie tylko ćwiczenie, które ma nam pomóc „wyoddychać" emocje. To coś dużo więcej – mówi psychoterapeutka Izabela Falkowska-Tyliszczak.
Iga Ptasińska
17.12.2020

Usiąść, skupić się na oddechu albo doznaniach płynących z ciała. Pozwolić, aby myśli swobodnie pojawiały się i odchodziły. Medytacja daje nam dużo wspaniałych doznań. Ale jeśli ma przynieść głębsze korzyści psychologiczne,  nie może być traktowana tylko jak ćwiczenie, które ma nam pomóc „wyoddychać” emocje. Iga Ptasińska: Co o medytacji sądzi psychoterapeuta? Jakie są psychologiczne korzyści płynące z medytacji? Izabela Falkowska-Tyliszczak: Przygotowując się do naszej rozmowy, postanowiłam zasięgnąć języka u mojego przyjaciela Mikołaja Uji Markiewicza, nauczyciela zen. Powiedział coś, co wydaje mi się szalenie trafne. Otóż stwierdził, że medytacja bardzo pomaga docenić… urodę życia! A to ogromna psychologiczna korzyść. Wszyscy marzymy o tym, żeby umieć doceniać drobne elementy, szczegóły, które przynoszą nawet mikroprzyjemności, bo to głównie z tych drobiazgów da się potem utkać całkiem znośny żywot. Ale przede wszystkim medytacja oczyszcza umysł, mówią o tym chyba wszyscy, którzy ją praktykują. W filozofii buddyjskiej istnieje coś takiego jak „maja”. Maja według definicji to: „iluzja, namacalna i mentalna rzeczywistość codziennie absorbująca świadomość żywych istot, zakrywająca przed nimi prawdę na temat tożsamości”. Mówiąc najprościej, to pojęcie dotyczy złudności świata. Można powiedzieć, że maja jest matriksem, zakrywa to, co jest istotą naszego istnienia. Medytacja pozwala natomiast zbudować dystans wobec tej iluzji, a dzięki temu człowiek ma szansę zbliżyć się do istoty życia. Medytacja bez iluzji Pozwala zdjąć te wszystkie niepotrzebne warstwy, które „zanieczyszczają” nasze postrzeganie świata. Kartezjusz mawiał: „Myślę, więc jestem”. W medytacji nie myślę, więc...

Czytaj dalej
medytacja
pexels.com

Medytacja na otwarcie serca –  dobra na wyciszenie oraz relaks

Medytacja na otwarcie serca to sposób na relaks i odpoczynek. Pomoże ci także odczuć więcej radości i miłości w twoim życiu.
Kamila Geodecka
10.12.2020

Jeśli praktykujesz medytację lub od jakiegoś czasu o niej czytasz, pewnie zauważyłaś, jak dużą rolę odgrywa oddech. To od niego zazwyczaj zaczyna się praktykę, na nim skupia się cała uwaga. W medytacji na otwarcie serca chcemy skoncentrować się jednak na samym środku twojego ciała i na sercu, z którego symbolicznie wydostają się wszystkie emocje. To w nim trzymamy nasze bóle i radości, wspomnienia i lęki . Medytacja na otwarcie serca to prosta i bardzo przyjemna forma praktyki medytowania. Pozwoli ci na oczyszczenie umysłu, relaks oraz wyciszenie się. W ten sposób będziesz mogła także pozbyć się negatywnych emocji oraz uczuć. Poczujesz również natychmiastowe odświeżenie umysłu. Medytacja – przygotowanie Daj sobie 10 minut, wyłącz telefon, komputer i telewizor. Spróbuj też odpocząć przed medytacją. Nie rozpoczynaj zasapana, głodna i bez chęci. Zadbaj też o swój własny kąt, w którym będzie cicho i spokojnie, a ty będziesz czuła się bezpiecznie. Możesz usiąść na podłodze w siadzie skrzyżnym lub na krześle. Pamiętaj o wyprostowanych plecach oraz o luźno opuszczonych ramionach i barkach. Jeśli chcesz, możesz się także położyć na podłodze. Wtedy dłonie oraz stopy powinny być rozluźnione. Zamknij oczy i pozwól im się zapaść, nie kontroluj ich ruchu. Czytaj także:  Relaks w domu jak na urlopie pod palmami? To możliwe Medytacja na otwarcie serca Gdy będziesz czuła się w pełni rozluźniona, spróbuj skoncentrować się na tym, co wewnętrzne. Niech świat zewnętrzny przez chwile nie będzie istniał. Zauważ, jakie myśli przechodzą przez twoją głowę. Czy są pozytywne? Może budzą w tobie niepokój? A może to jakieś wspomnienia? Nie próbuj pozbywać się tych myśli, po prostu je obserwuj. Teraz postaraj się skoncentrować na samym środku swojego ciała –...

Czytaj dalej
medytacja
pexels.com

Medytacja – 8 różnych technik dla początkujących i zaawansowanych

Nie nastawiaj się na to, że jakaś technika medytacji będzie idealna. Wybierz tę, która w danym momencie będzie dla ciebie najbardziej komfortowa.
Kamila Geodecka
04.12.2020

Nie istnieje test, który mógłby ci wskazać, która medytacja będzie najlepsza akurat dla ciebie. Jedyne, co możesz zrobić, to wypróbować wszystkie techniki i wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada. Trenerzy i nauczyciele medytacji podpowiadają także, by kierować się sercem. Chociaż może to brzmieć naiwnie, chodzi o to, by nie zastanawiać się długo i nie analizować wszystkich plusów i minusów danego rodzaju medytacji. Poddaj się pierwszemu odczuciu – być może twój umysł sam ci podpowie, czego na ten moment potrzebuje. Mindfulness Mindfulness to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik medytacyjnych – zwłaszcza na Zachodzie. Czasami możemy też zetknąć się z nazwą „ treningu uważności ” lub „medytacji uważności”. Polega ona na wyrobieniu w medytującym nawyku kontroli własnych myśli. Dzięki regularnemu treningowi poczujemy się bardziej świadomi swojego ciała oraz umysłu. Żeby zacząć medytację uważności, usiądź w wygodnej pozycji i oddychaj spokojnie. Spróbuj w pełni skupić się na każdym wdechu i wydechu. Początkowo w głowie będziesz miała dużo myśli, pozwól im jednak pomału odejść. Za każdym razem, gdy zauważysz, że zaczynasz błądzić gdzieś wśród zgiełku myśli, wróć do obserwacji oddechu. Wkrótce zrozumiesz, że myśli, które tak kłębią się w twojej głowie, po prostu odlecą – jak chmury na niebie. Regularna praktyka uważności może być skutecznym lekarstwem na stres. Poczujesz także, że zaczynasz w znacznie większym stopniu kontrolować siebie i swoje emocje. Medytacja z mantrą Mantra to słowa, sylaby lub wersety, które mają pomóc w uspokojeniu oraz opanowaniu umysłu. Mantra tradycyjnie jest wybierana przez guru lub mistrza, jednak jeśli nie zależy nam na duchowym aspekcie...

Czytaj dalej
medytacja chodzenia

Medytacja podczas chodzenia: dla zabieganych i nie tylko

Medytacja podczas chodzenia pomoże oczyścić umysł, odstresować się oraz uzyskać jeszcze większą kontrolę nad swoim ciałem i odczuwanymi bodźcami.
Kamila Geodecka
19.11.2020

Nie zawsze mamy czas na to, by w spokoju praktykować medytację. Czasami nie mamy do tego warunków, czasami tak wiele dzieje się wokół nas, że musimy odłożyć przyjemności na później. W takim przypadku świetnie sprawdzi się medytacja podczas chodzenia. Nie jest ona w żadnym stopniu gorsza od medytacji w pozycji siedzącej lub leżącej. Nawet buddyjscy mnisi stosują tę technikę. Ponadto w samym akcie chodzenia bez celu jest coś głęboko filozoficznego, zwłaszcza jeśli chodzić będziemy świadomie i z pełnią zaangażowania umysłu. Medytacja podczas chodzenia Jednym z najważniejszych aspektów przed rozpoczęciem tego typu medytacji jest wybranie odpowiedniego miejsca do naszych spacerów. Nawet jeśli mieszkasz w mieście, postaraj się znaleźć odpowiedni teren, który nie będzie cię rozpraszał – ani twojego umysłu, ani twoich zmysłów. Jeśli chcesz, możesz nawet chodzić ciągle w kółko, praktykując medytacje na jednym, nawet krótkim, odcinku ulicy czy ścieżki leśnej. Pamiętaj też o wygodnym obuwiu i stroju. Upewnij się, że będziesz mógł swobodnie się poruszać oraz spokojnie oddychać. Ważna jest też regularność praktykowania takich medytacji. Najlepiej, żeby takie spacery trwały około pół godziny, ale jeśli nie mas tyle czasu lub nie możesz jeszcze skoncentrować się na tak długo, spróbuj zacząć od 10 minut. Podczas samego chodzenia spróbuj oddzielić trzy odrębne etapy: unoszenie, ruch i stawianie stopy na ziemi. Oddychaj spokojnie i postaraj się skupić na samej praktyce chodzenia, stawiania nóg na podłożu i odrywania ich z powrotem. W taki sposób stworzy się cykl, który uwolni twoje myśli. Czytaj także:   Zabiegana? Bez tchu? Weź oddech, zwolnij, zobacz, co da ci medytacja Kontemplacja chodzenia Jedną z metod...

Czytaj dalej