Agnieszka Maciąg o kobiecych radościach: „Weszłam świadomie w mój złoty wiek”
Robert Wolański

Agnieszka Maciąg o kobiecych radościach: „Weszłam świadomie w mój złoty wiek”

„Odkąd świadomie wkroczyłam w swój »złoty wiek«, staram się szczególnie dbać, by otaczać się tym, co piękne, kojące, inspirujące – co sprawia mi przyjemność i syci moją duszę. Sprawiam sobie subtelne, kobiece przyjemności” – pisze Agnieszka Maciąg w książce„Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”.
Sylwia Arlak
05.08.2020

Menopauza może być najlepszym okresem w życiu kobiety, przekonuje Agnieszka Maciąg, kiedyś światowej sławy modelka, dzisiaj joginka i autorka 12 bestsellerowych książek. W najnowszej z nich „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”, radzi, jak czerpać radość z okresu przekwitania. Przekonuje, że to piękny czas dla kobiet, które nie muszą już niczego nikomu udowadniać. Po latach zajmowania się innymi mogą wreszcie skupić się na sobie.

„Odkąd świadomie wkroczyłam w swój »złoty wiek«, staram się szczególnie dbać, by otaczać się tym, co piękne, kojące, inspirujące – co sprawia mi przyjemność i syci moją duszę. Sprawiam sobie subtelne, kobiece przyjemności” – pisze. Nie musimy szukać wielkich radości, bo najwięcej przyjemności sprawiają proste rzeczy. Widok roślin, pobyt w lesie i przebywanie na otwartej przestrzeni. Widok nieba, wody, ptaków, zapach perfum, świec i olejków eterycznych. „Moje przyjemności wiążą się z czystym, subtelnym przeżywaniem” – dodaje joginka.

Zobacz także: Agnieszka Maciąg: „Ja nie przekwitam, ja się rozwijam”

Agnieszka Maciąg w akcji „Urody Życia” #wpełnidlasiebie – zobacz wideo

Olejki eteryczne i moc kolorów

Agnieszka Maciąg zachęca do korzystania z mocy naturalnych olejków eterycznych. Nie tylko poprawiają nastrój, ale też działają prozdrowotnie. „Zapachy, poprzez stymulację receptorów węchowych, uaktywniają układ limbiczny, który odpowiada za nasz nastrój oraz pamięć” — tłumaczy. Możemy wybrać olejek na problemy ze snem, na uderzenia gorąca i nocne poty czy też na zmęczenie, osłabienie, wyczerpanie i stres.

Na lepszy nastrój pomoże też odpowiedni ubiór. I nie chodzi tu o to, by kupować ubrania u najlepszych projektantów (na taki luksus mało która z nas może sobie pozwolić). Kluczem są kolory. „Kolory mają na nas niezwykły wpływ, a te, które wybieramy, są odzwierciedleniem naszego świata wewnętrznego. Dziś wiem z całą pewnością, że ubieranie się na czarno jest szkodliwe. Czerń pochłania energię i osłabia. Najkorzystniej jest otaczać się barwami, które żywią nas, dodają nam wigoru, poprawiają samopoczucie i podnoszą wibracje. To szczególnie ważne w czasie menopauzy. Ilość estrogenów i progesteronu w naszym organizmie spada, dlatego zatroszczmy się o wysoki poziom endorfin” – pisze.

Agnieszka Maciąg, książka
mat. prasowe

Każdy kolor emanują daną energią. I tak dla przykładu złoty reprezentuje entuzjazm, równowagę, myśli, uczucia i mądrość. Niebieski: spokój, relaks, ukojenie, wyrażanie siebie, intuicję, szczerość, prawdę i kreatywność. Zielony – równowagę, rozwój osobisty, samoakceptację, empatię, regenerację i odnowę.

Celebruj kobiecość

Menopauza to bardzo często dla nas – jak przekonuje Agnieszka Maciąg – czas przebudzenia. Moment, w którym każda z nas wchodzi w głębszą relacją z samą sobą. Czas, w którym warto, żebyśmy spojrzały na siebie ze zrozumieniem, szacunkiem i czułością. Wreszcie możemy – i nawet powinnyśmy – przestać spełniać oczekiwania innych i pokochać siebie, szczerze i mimo wszystko.

„Czynię samą siebie ważną na mapie mojej codzienności. Poświęcam sobie przestrzeń, czas i uwagę. Rezygnuję z rzeczy, które kradną moją uwagę – z telewizji i innych pożeraczy energii. Wyłączam się dla świata, by pobyć sama ze sobą. W mojej łazience tworzę intymne sanktuarium, wypełnione tym, co karmi zmysły i duszę. Celebruję swoją kobiecość” – pisze w książce Agnieszka Maciąg. 

Jednocześnie menopauza to kolejny przełom w naszym życiu, dzięki któremu możemy zacząć żyć zdrowiej i świadomiej. Warto m.in. zwrócić uwagę na skład kosmetyków, których używamy na co dzień. „Produkty do włosów, środki do mycia ciała, kremy, peelingi, oleje mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Parabeny czy siarczany, w nadmiarze mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną”. Na suchość skóry i przesuszające się włosy, z którymi większość kobiet musi sobie poradzić w czasie przekwitania, radzi wybierać tłustsze, bogatsze i bardziej odżywcze kosmetyki, które uzupełnią poziom lipidów.

Pomocny będzie takie kojący masaż. Nie musimy umawiać się na wizytę u kosmetyczki, same możemy ugniatać, głaskać, oklepywać i masować swoją twarz delikatnymi ruchami wznoszącymi. Taki zabieg nie tylko dodaje nam urody, ale też pobudza i stymuluje ośrodki w mózgu, które odpowiadają za dobre samopoczucie, witalność, energię i młodość. Wspaniale odpręża i przynosi dobry, spokojny sen. Same możemy wykonać też masaż dłoni i masaż stóp, rób go, szczególnie jeśli często chodzisz na wysokich obcasach. 

Słońce i zdrowy styl życia

Autorka książki „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” radzi też, by korzystać ze słońca: oczywiście z umiarem. „Słońce przedłuża życie. Jedną z głównych zalet światła słonecznego jest jego zdolność do stymulowania produkcji witaminy D. Jej niedobór jest głównym czynnikiem występowania co najmniej 17 odmian raka, a także chorób serca, udarów, nadciśnienia, choroby autoimmunologicznej, cukrzycy typu 2, stanów zapalnych, depresji. Naukowcy zaobserwowali związek między niewystarczającą ekspozycją na światło słoneczne a zapadalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego” – pisze Agnieszka Maciąg. Słońce podnosi odporność organizmu, dobrze wpływa na nasz nastrój i reguluje poziom hormonów.

Ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma także zdrowy styl życia. Agnieszka Maciąg wybrała zróżnicowaną, roślinną dietę, wolną od dodatków chemicznych, za to bogatą w przeciwutleniacze, witaminy, mikroelementy i dobre tłuszcze. Przypomina też, aby codziennie się ruszać. „Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a więc dystrybucję tlenu w całym ciele. Półgodzinny spacer na świeżym powietrzu, podczas przerwy w pracy, zdziała istne cuda. Ruch pod gołym niebem dodaje nam nie tylko energii i zdrowia, ale także urody” – przekonuje. Jak pisze, w dbaniu o siebie najważniejsza jest systematyczność. Możemy wybrać jogę, masaże, domowe spa, kosmetyczkę, siłownie czy rower – wszystko to, co sprawi nam przyjemność.

Zobacz także: „Nie idź na kulinarny kompromis” – przekonuje Agnieszka Maciąg

Znaleźć cel

Żeby wieść szczęśliwe życie, musimy znaleźć powód, aby codziennie rano wstawać z łóżka. „Znajdź swoje Ikigai” — radzi joginka. Koncepcja wywodząca się z japońskiej wyspy Okinawa oznacza motywację do życia. Każdy musi znaleźć swoją.

„Ikigai może być pisanie książek, zajmowanie się ogródkiem, dbanie odom. Gotowanie lub troska o rodzinę. Zaangażowanie w projekty społeczne. Ikigai to szczęście wynikające zbycia zawsze zajętym – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. To prawdziwa pasja, która nadaje sens naszym dniom i skłania nas do dzielenia się ze światem tym, co w nas najlepsze. Każda osoba, która podąża za swoją pasją, czerpie radość z życia i nie starzeje się... bo nie ma na to czasu” – pisze Agnieszka Maciąg. Jak przekonuje, dobrym pomysłem jest stworzenie kobiecej mapy marzeń. To świetne narzędzie, które pozwoli nam zwizualizować sobie, czego tak naprawdę pragniemy. Potem pozostaje nam już tylko skupić na tym swoją energię.

Rozwój osobisty i kontakt z naturą

„Nie odkładaj życia na później” — pisze do każdej z nas Agnieszka Maciąg. Autorka, która na co dzień mieszka poza Warszawą i spędza wiele czasu na łonie przyrody, zachęca nas do odwiedzania miejsc, o których zawsze marzyłyśmy. Namawia, żeby zawsze znaleźć czas na kontakt z naturą. Mogą to być spacery po lesie, po okolicznych parku. Uspokajająco działa na nas też przytulanie się do drzew czy wpatrywanie się w ogień. Menopauza to także dobry czas na to, by zwolnić w życiu zawodowym i postawić na rozwój osobisty. Była modelka zachęca nas, abyśmy zadały sobie pytanie: czego jeszcze możemy się nauczyć? Jakich emocji i stanów chcemy doświadczać? I robiły wszystko, by żyć w pełni dla siebie. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Agnieszka Maciąg
Robert Wolański

Jak przejść menopauzę? Radzi joginka i pisarka Agnieszka Maciąg

„Twój organizm jest niczym ogród: gdy o niego dbasz kwitnie i wydaje piękne owoce. Zaniedbany zarasta przypadkowym zielskiem, które tłamsi i niszczy to, co dobre i cenne” — pisze Agnieszka Maciąg w książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”.
Sylwia Arlak
05.08.2020

Aktywność fizyczna to nasz sojusznik w walce o zdrowie i dobre samopoczucie, przekonuje Agnieszka Maciąg w książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Autorka wielu bestsellerów podkreśla, że warto ćwiczyć w każdym wieku, szczególnie zaś w okresie menopauzy. Agnieszka Maciąg o menopauzie „Ruch równoważy poziom hormonów: pomaga zredukować stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu i stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Twój organizm jest niczym ogród: gdy o niego dbasz, troszczysz się, pielęgnujesz, kwitnie i wydaje piękne owoce. Zaniedbany zarasta przypadkowym zielskiem, które tłamsi i niszczy to, co dobre i cenne” — pisze. W czasie menopauzy możemy skarżyć się na zmęczenie i ogólne rozbicie. Jak w takim stanie myśleć o wizycie na siłowni? Maciąg podkreśla, że kobietom w okresie przekwitania poleca się umiarkowane ćwiczenia. Zbyt duży wysiłek jest wręcz niewskazany. Dojrzałym kobietom odradza się też skakanie na trampolinie, pajacyki czy ćwiczenia ze skakanką (jak podkreśla autorka książki, mogą nadmiernie rozciągać więzadła miednicy, co powoduje obniżenie macicy). Idealna na ten czas jest joga. „Zdaniem lekarzy ajurwedyjskich joga oraz zrównoważony styl życia sprawiają, że menopauza może być czasem spełnienia i radości” — pisze Agnieszka Maciąg. Czytaj też:   „Nie idź na kulinarny kompromis” – Agnieszka Maciąg poleca swoje 7 superskładników W tym trudnym dla kobiety okresie trzeba zadbać też o więzadła miednicy. „Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy sprawiają, że więzadła stają się luźniejsze, również te wokół miednicy. Nietrzymanie moczu dotyczy kobiet nieaktywnych fizycznie” — podkreśla Maciąg i proponuje ćwiczenia mięśni...

Czytaj dalej
agnieszka maciag
Zuza Krajewska/LAF

Agnieszka Maciąg poleca najlepszy lek dla ciała i duszy. Nie żałuj go sobie…

Bezsenność i problemy ze snem to rzeczywistość wielu kobiet, szczególnie w okresie menopauzy. Ale – jak przekonuje Agnieszka Maciąg – żadna z nas nie jest na nie skazana. Sen to lek dla duszy i ciała, zadbaj o niego.
Sylwia Arlak
05.08.2020

Pędzimy w życiu, ciągle na wszystko brakuje nam czasu i nadrabiamy zaległości kosztem naszego własnego odpoczynku. Wyśpimy się w grobie – żartujemy i lekceważymy niewyspanie. Napędzamy się kawą, napojami energetycznymi, na niewyspaną, bolącą głowę łykamy tabletki. A potem, wieczorem, jeszcze rozpędzone i nakręcone, próbujemy z piskiem opon wyhamować. Znowu – kolejne tabletki, a zamiast kawy kieliszek wina „na lepszy sen”. Godzimy się z tym, że nie śpimy zdrowo i przyzwyczajamy się do bezsenności, która jeszcze nasila się, kiedy wchodzimy w okres premenopauzy i menopauzy.  Możemy tak funkcjonować nawet całymi latami, tylko – po co? Sen, odpoczynek to czas wyciszenia nie tylko biologicznego, ale umysłowego. To czas, kiedy umysł porządkuje nagromadzone informacje, kiedy ciało się regeneruje najintensywniej, kiedy nasza odporność działa na najwyższych obrotach.  „Z pewnością nieraz słyszałaś, że na problemy ze snem w czasie menopauzy nic nie można poradzić. To nieprawda” — pisze Agnieszka Maciąg w swojej najnowszej książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Przestrzega kobiety przed przyjmowaniem farmakologii, wieczornym piciem alkoholu „na lepszy sen” i jadaniem późnych kolacji. Jak pisze, skutki tych działań są odwrotne: „Nasza dusza pragnie się z nami skontaktować i przekazać nam cenne informacje, a usypianie siebie na siłę mocną farmakologią lub alkoholem to próba odcięcia się od tego przekazu. Rozwiązaniem jest współpraca ze sobą — niezbędna przemiana. Po to tutaj jesteśmy: aby się rozwijać, zmieniać” — pisze. Zatroszcz się o dobry sen Po wypiciu wina szybko zaśniemy, ale nasz sen nie potrwa długo. Kiedy kilka godzin później, poziom alkoholu we krwi spadnie, obudzimy się z uczuciem niepokoju....

Czytaj dalej
maciag aga
Robert Wolański

„Menopauza to dla kobiety złoty czas” — przekonuje Agnieszka Maciąg

To nie menopauza jest przyczyną chorób i złego samopoczucia. Jak pisze Maciąg w swojej książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” — to czas radości i wielkiej przemiany, któremu nie muszą towarzyszyć przykre dolegliwości fizyczne.
Sylwia Arlak
06.08.2020

Często mówimy o menopauzie, jako o „końcu kobiecości”. Boimy się jej, przygotowując się na najgorsze: wahania nastrojów, problemy ze snem, obniżone libido, zły stan zdrowia. Joginka, autorka książek, Agnieszka Maciąg rozprawia się z tymi mitami w swojej najnowszej książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Menopauza to czas przemiany duchowej „Zgodnie z podejściem ajurwedyjskim menopauza to dla kobiety »złoty czas«. Początek promiennego okresu mądrości i łaski. Jeśli zdołamy weń wkroczyć z odpowiednim nastawieniem, będzie to dla nas etap pełen nie tylko spokoju i zdrowia, ale również rozwoju i radości. Może nas odnowić, odświeżyć, odrodzić i... odmłodzić” — przekonuje Maciąg. Autorka podkreśla, że w czasie menopauzy nasze ciało ma do wykonania potężną transformację, ale jak zauważa — nie po raz pierwszy. Dzieciństwo, okres dojrzewania, ciąża, połóg, comiesięczna menstruacja — całe nasze życie podlega nieustannych przemianom. A nasze ciało poddawane jest wyzwaniom. „Dostrzegamy to dopiero z dystansu, który daje nam właśnie menopauza. Ona przygotowuje nas do okresu stabilności i uwolnienia od dotychczasowych wyzwań” — pisze Agnieszka Maciąg. Z punktu widzenia ajurwedy („matki” medycyny indyjskiej) menopauza to czas przemiany duchowej, której nie muszą towarzyszyć przykre dolegliwości fizyczne. „To nie menopauza jest przyczyną chorób i złego samopoczucia. Kobieta „pracuje” na nie we wcześniejszych latach życia, a podczas menopauzy jedynie doświadcza konsekwencji szkodliwych nawyków” — podkreśla autorka. Objawy menopauzy to nad sygnał, że musimy zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie. „Jeśli nie dbałaś o siebie po przekroczeniu trzydziestki,...

Czytaj dalej
aga maciąg
Robert Wolański

„Nie idź na kulinarny kompromis” – Agnieszka Maciąg poleca swoje 7 superskładników

„Nasze ciało chce być w pełni zdrowe i sprawne, nie utrudniajmy mu tego, nie grzeszmy kulinarnie” – namawia Agnieszka Maciąg w swojej nowej książce „Smak wiecznej młodości” (wyd. Otwarte).
Agnieszka Maciąg Agnieszka Dajbor
10.06.2020

Agnieszka Maciąg od lat jest autorytetem w dziedzinie mądrego odżywiania. Gotuje zdrowo i pysznie, ma prawdziwy talent, nie tylko do doboru składników, ale też do przyprawiania dań i nadawania im smaku. Jej kulinarne wskazówki odnoszą się jednak bardziej do stylu życia niż jakiejkolwiek diety cud. „Nadszedł czas, abyś uhonorowała, nagrodziła i w pełni ukochała siebie – istotę, którą jesteś. Dotyczy to wszystkich aspektów twojego życia, ale zmiana życia zwykle zaczyna się... na talerzu” – pisze w nowej książce „Smak wiecznej młodości” (wyd. Otwarte). I tłumaczy: „Kobiety często idą na kulinarne kompromisy: ponad własne potrzeby przedkładają preferencje męża, partnera, dzieci. Tymczasem menopauza dokonuje niezbędnej korekty. To my musimy znaleźć się w centrum naszego świata – jak słońce, które opromienia wszystko wokół. Aby było to możliwe, musimy dobrze się czuć i cieszyć się zdrowiem. Musimy o siebie zadbać”. Menopauza to temat także innej książki Agnieszki Maciąg:  „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości". Autorka pisze w niej: „To od nas zależy, jaki będzie czas naszej dojrzałości, czy będziemy nosić koronę złotą, czy cierniową”. Produkty, które poleca Agnieszka Maciąg, mogą wydać się czasem niepozorne, jak np. kiełki. Ale warto uświadomić sobie ich moc, by z jedzenia korzystać, jako z dodatkowej, łagodnej terapii. 7 superfoods Agnieszki Maciąg Kasze i ryż. Kasze i ryż kupuję pełnoziarniste – tłumaczy Agnieszka Maciąg. „W wielu „dietach cud” są zupełnie zabronione, ponieważ uważa się, że zawierają dużo kalorii. Jest to niezwykle szkodliwy mit, ponieważ te kalorie mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Karmią nas i zapewniają...

Czytaj dalej