
Dalajlama: „Jeśli pragniesz zmienić świat, najpierw spróbuj przemienić samego siebie”
Życie jest dużo prostsze, niż nam się wydaje, przekonuje jeden z największych nauczycieli duchowych świata Dalajlama Tenzin Gyatso. To my same często niepotrzebnie go komplikujemy. Traktuj nieszczęścia jako okazję do rozwoju i dzielnie walcz, o to, w co wierzysz.
Czytaj też: Najpiękniejsze cytaty o rodzinie – od Dalajlamy po Lwa Tołstoja
Oto dziesięć zasad dobrego życia według Dalajlamy:
- Cierpienie wzmacnia naszą wewnętrzną siłę. Wynikające z takiego przekonania pragnienie cierpienia sprawia, że cierpienie znika.
- Gdyby ludzie byli z natury agresywni, rodzilibyśmy się ze zwierzęcymi pazurami i ostrymi kłami, nasze paznokcie i zęby zaś są bardzo ładne, krótkie i słabe! Nie jesteśmy więc zbyt dobrze wyposażeni, aby być istotami agresywnymi. Nawet nasze usta są małe. Sądzę więc, że podstawową cechą ludzkiej natury jest łagodność.
- Traktuj nieszczęścia jako błogosławieństwo w przebraniu, ponieważ one pozwolą ci pojąć, jakie jest prawdziwe znaczenie nieubłaganej sprawiedliwości, i przekonają do podejmowania wyłącznie pozytywnych działań.
- Lenistwo hamuje nasz rozwój w praktyce duchowej. Zwieść nas mogą jego trzy rodzaje: lenistwo opieszałości, czyli zwlekania; lenistwo poczucia niższości, czyli wątpienie we własne zdolności, oraz lenistwo będące przywiązaniem do negatywnych działań, czyli wkładanie wielkiego wysiłku w dokonywanie złych czynów.
- Najlepiej by było, gdybyśmy mieli wielką odwagę i siłę, ale nie przechwalali się nią ani nie szukali poklasku. A kiedy zajdzie taka potrzeba, powinniśmy stanąć na wysokości zadania i dzielnie walczyć o to, co słuszne.
- Jeżeli przedmioty i ludzie budzą nasze przywiązanie, oznacza to, że nie rozumiemy prawdziwej natury zjawisk. Dopiero wtedy, kiedy ją urzeczywistnimy, możemy całkowicie wyzbyć się przywiązania.
- Nie powinniśmy pozwalać, aby działania mowy i umysłu, które towarzyszą procesom umysłowym, przebiegały w nieprzemyślany, niepohamowany, przypadkowy sposób. Musimy je oswajać, tak, jak treser kiełzna dzikiego i upartego rumaka.
- W tym bezustannie zmieniającym się świecie musimy stale pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Pierwsza z nich to obserwacja siebie. Powinniśmy ciągle na nowo badać swoje nastawienie do innych oraz wciąż sprawdzać, czy praktykujemy właściwie. Zanim wskażemy palcem innych, powinniśmy najpierw wskazać siebie. Po drugie, powinniśmy być gotowi przyznawać się do błędów i naprawiać je.
- Jeśli pragniesz zmienić świat, najpierw spróbuj przemienić samego siebie. To pomoże zmienić atmosferę w twojej rodzinie, a stamtąd zmiana ta będzie promieniowała i postępowała coraz bardziej. Wszystko, co robimy, w pewien sposób wpływa na kształt świata.
- Człowieka uczonego można nazwać szlachetnym wtedy, kiedy naprawdę wykorzystuje w praktyce to, czego się nauczył, a nie kiedy tylko pięknie mówi.
Czytaj też: Dziesięć zasad życia według Dalajlamy. Najważniejsza jest dobroć i współczujące serce
Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Medytacje na każdy dzień. Ścieżka do spokoju” Dalajlamy od wydawnictwa Rebis.