Asany, które pomogą zmniejszyć ból szyi. Włącz je do swojej codziennej praktyki!
Adobe Stock

Asany, które pomogą zmniejszyć ból szyi. Włącz je do swojej codziennej praktyki!

Wielogodzinna praca przy komputerze, niewłaściwa pozycja w trakcie snu, niewygodne łóżko czy krzesło. Ból szyi i karku może spotkać każdą z nas. Na szczęście są pewne pozycje w jodze, które mogą ukrócić nasze cierpienia.
Kamila Geodecka
23.02.2021

Ból szyi potrafi zepsuć nam humor na cały dzień. Jak mówią lekarze, ból szyi najczęściej jest spowodowany naszymi niezdrowymi nawykami. Pracując przy komputerze, często trzymamy głowę w tej samej pozycji, mamy nieodpowiednią postawę ciała czy z przyzwyczajenia pochylamy głowę do przodu.

Nie potrzeba wiele, by odczuć ból szyi, a od tego już krótka droga do bólu pleców czy barków. Na szczęście mamy jogę, która może nam pomóc także w tym przypadku! Oto kilka asan, które pozwolą ci pozbyć się bólu szyi.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Utthita Trikonasana

Stań w dużym rozkroku. Niech twoje stopy będą równolegle.  Następnie prawą stopę skręć o 90 stopni na zewnątrz. Wyobraź sobie, że  twoje pięty tworzą kąt prosty. Kolana powinny być wyprostowane, ale należy uważać, by nie doszło do przeprostu.

Teraz wyciągnij w bok prawą rękę. Na wydechu pochyl się w prawą stronę i dłonią dotknij golenia prawej nogi. Lewą rękę podnieś do góry, niech idzie w stronę sufitu naturalnie, razem z linią barku. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund, a następnie zmień stronę.

joga
Adobe Stock

Marjaryasana/Bitilasana

Teraz na zmianę będziemy wykonywać dwie pozycje – kota i krowy. Rozpocznij w klęku podpartym. Kolana niech będą w linii pod biodrami, a dłonie – pod barkami. Teraz wykonaj wydech, napnij mięśnie brzucha i spróbuj zaokrąglić kręgosłup. Twoja broda powinna być podwinięta, tak jakby chciała dotknąć klatki piersiowej. Następnie na wdechu postaraj się, by twój kręgosłup stał się wklęsły. Zadrzyj głowę i wzrok skieruj ku górze. Zmień te dwie pozycję parę razy – z wdechem i wydechem.

Czytaj także: Hatha-joga: najpopularniejsze style – dobierz do swojego temperamentu i oczekiwań

joga
Adobe Stock

joga
Adobe Stock

Balasana

Balasana to w dosłownym tłumaczeniu pozycja dziecka. Usiądź na piętach i rozszerz kolana. Zrób wydech, pochyl się do przodu i połóż swój tors między udami. Połóż czoło na podłodze (jeśli nie możesz tego zrobić, możesz sobie podłożyć pod głowę zwinięty koc lub poduszkę). Wyciągnij wyprostowane ręce przed siebie. Niech twoje dłonie będą na równi z kolanami. Wytrzymaj w tej pozycji około minuty, a jeśli dasz radę, możesz wydłużyć ten czas nawet do 3 minut.

joga
Adobe Stock

Uttana Shishosana

Przypomnij sobie, jak rozciągają się psy. Kładą łapki przed sobą i starają się je wypchnąć jak najbardziej przed siebie. Będziemy chciały odtworzyć tę pozycję. Uklęknij na podłodze i ułóż dłonie przed sobą. Biodra powinny być nad kolanami, a barki nad nadgarstkami. Teraz powędruj dłońmi do przodu, zupełnie tak, jak robią to nasi czworonożni przyjaciele. Możesz położyć czoło na podłodze. Pilnuj, by łokcie nie opadły na podłogę. Rozluźnij szyję i barki. Powinnaś poczuć rozciągnięcie.

Czytaj także: Joga na szczęście. Dobre samopoczucie można wypracować

joga
Adobe Stock

Salamba Bhujangasana

Ta pozycja nazywa się także pozycją Sfinksa. Połóż się na brzuchu, nogi niech będą wyprostowane. Następnie przesuń ręce do przodu, dłonie powinny być przed tobą. Niech łokcie będą na wysokości twoich barków. Teraz się podnieś, połóż ciężar ciała na dłoniach. Weź wdech i podnieś głowę do góry. Pamiętaj, by twoje łokcie były zgięte.

Zepnij łopatki, wciśnij biodra, uda i stopy w podłogę. Wytrzymaj w takiej pozycji 15-30 sekund i oddychaj naturalnym tempem.

joga
Adobe Stock

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga na stres
pexels.com

Te proste asany dla początkujących ukoją ciało i duszę!

Joga w naturalny sposób pomoże zredukować poziom stresu w organizmie. Poznaj 5 prostych pozycji, które możesz wykonać w domu, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.
Kamila Geodecka
30.11.2020

Długotrwały stres potrafi zniszczyć zarówno ciało, jak i psychikę człowieka. Lekarze już od lat alarmują o tym, że chroniczny stres może obniżać naszą odporność, obciążać serce i układ krwionośny, a to bezpośrednio może doprowadzić do zawału oraz innych poważnych chorób. Oprócz tego stres obniża naszą samoocenę, może być przyczyną rozchwiania emocjonalnego czy nadmiernej agresji. Joga na stres Niestety, uniknięcie stresu jest niemożliwe, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim. Sprawdzonym sposobem na stres jest m.in. joga, która nie tylko rozluźni ciało, ale także pozwoli wyciszyć się na chwilę. Podczas praktyki jogi warto wykonywać te asany, które w jak największym stopniu rozluźnią nasze barki, szyję i plecy – to właśnie w tych częściach ciała stres najczęściej się kumuluje. Zadbaj też o chwilowe wyciszenie myśli. Odłóż telefon na bok, wyłącz wszystkie powiadomienia i daj sobie 10 minut odpoczynku. Czytaj także:   Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne Pozycja góry z uniesionymi rękami Urdhva Hastasana w Tadasanie, czyli pozycja góry z uniesionymi rękami to jedna z podstawowych asan. Żeby ją wykonać, stań prosto ze złączonymi nogami. Ściągnij łopatki i rozluźnij barki. Postaraj się, by twoja miednica była ułożona równolegle do podłogi. Następnie unieś swoje ręce do góry. Łokcie powinny być prosto, dłonie skierowane wnętrzem do siebie. Pamiętaj, byt twoje wyciągnięte ręce stanowiły linię prostą z kręgosłupem. Weź wdech i postaraj się sięgnąć swoimi dłońmi jak najwyżej. Oddychaj miarowo, spokojnie. Po kilku sekundach poczujesz, jak twój kręgosłup się rozciąga. Żeby skończyć wykonywanie tej pozycji, pomału opuść barki.   Pozycja...

Czytaj dalej
joga
pexels.com

Pozycje relaksacyjne w jodze: 5 asan na rozluźnienie i odpoczynek

Joga czasami może być wymagającą praktyką dla naszego ciała oraz duszy. Na szczęście są bardzo przyjemne asany, które pozwolą nam na relaks.
Kamila Geodecka
14.12.2020

Relaksacyjne pozycje w jodze można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz z nich ułożyć cały swój trening. Jeśli czujesz się przeciążona, zestresowana i spięta, nie ma sensu rozpoczynać praktyki, która będzie wymagająca i jeszcze bardziej obciąży twoje ciało i twoją psychikę. Nawet jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczoną joginką – daj sobie czasami odpocząć i wykonaj kilka prostych pozycji. Po drugie, relaksacyjne asany świetnie sprawdzą się na zakończenie praktyki jogi lub innego treningu, który wykonujesz – np. biegania, treningu siłowego czy tego na spalanie tłuszczu. Nie bój się, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Poniżej przedstawiamy 5 pozycji, które możesz wykonać w domu bez wcześniejszego przygotowania. Czytaj też: Joga na płaski brzuch. Te proste ćwiczenia wykonasz samodzielnie Balasana – Pozycja Dziecka Uklęknij na piętach i rozszerz kolana na szerokość swoich bioder. Na wydechu pochyl się do przodu i oprzyj swoje ciało na udach. Wydłuż kręgosłup. Postaraj się dotknąć czołem podłogi, a jeśli nie możesz tego zrobić, podłuż pod głowę zwinięty koc.  Ręce wyciągnij przed siebie – niech będą zgięte w łokciach na szerokości twoich nóg. Pozostań w takiej pozycji na około 10 powolnych wdechów i wydechów. Czytaj także:   Joga na dobry sen. 10-minutowa praktyka, która uspokoi i wyciszy Uttana Shishosana –  Pozycja przeciągającego się szczenięcia Ponownie uklęknij na macie i powędruj swoimi dłońmi do przodu. Twoje uda i kolana powinny tworzyć kąt prosty – będziesz więc bardzo wychylona do przodu. Czoło spokojnie oprzyj na macie. Niech ręce z otwartymi dłońmi przylegają do podłogi nad twoją głową. Poczuj wydłużony kręgosłup i rozluźnij mięśnie karku. Powinnaś poczuć pełne rozciągnięcie...

Czytaj dalej
Joga dla początkujących
Pexels.com

Joga dla początkujących – jak zacząć? O tej zasadzie wielu zapomina

Każdy moment jest dobry, aby rozpocząć praktykowanie jogi. Jeśli od dawna czujesz, że to mogłoby być coś dobrego dla ciebie, ale zastanawiasz się, od czego zacząć jako początkująca joginka, oto kilka wskazówek, jak, gdzie i z kim wkroczyć na jogową ścieżkę.
Agnieszka Mosak
28.12.2020

Aby rozpocząć praktykę jogi, najlepiej na początek spotkać się z nauczycielem. Dlaczego? Ponieważ bardzo ważny jest bezpośredni efekt, jaki wywołują techniki jogi w ćwiczącym. Instruktor, znając te efekty, może ocenić, czy poprawnie wykonujemy asany, oraz, co równie ważne, dostosować pozycje do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jeśli nie jesteście do końca przekonani, czy warto zacząć od spotkania z nauczycielem, przypomnijcie sobie ten obrazowy przykład. Kiedy ktoś przybywa do obcego miasta i szuka określonej ulicy, możne to uczynić na dwa sposoby. Biega od ulicy do ulicy, aż wreszcie znajdzie tę właściwą, która jeżeli ma się pecha, okaże się ostatnią. Może też spytać o drogę tubylca. Ten wskaże najkrótszą trasę do poszukiwanego celu. Nauczyciel jogi jest takim tubylcem. Znajdź nauczyciela jogi Jak zatem znaleźć tubylca? Najlepiej wybrać nauczyciela z odpowiednim doświadczeniem. W niektórych tradycjach minimalny okres trenowania u swojego mistrza to 12 lat. W naszych warunkach rzadko kto jest w stanie spełnić takie kryteria. Jeśli chcemy mieć pewność, że praktyka jogi nie jest dla kogoś tylko przelotną życiową przygodą, warto iść do nauczyciela, który sam ćwiczy przynajmniej od pięciu lat. Dobrze także spytać, czy posiada on certyfikaty ukończenia kursów nauczycielskich. Nie jest to jednak jedyny i obiektywny wskaźnik. Istnieje oczywiście ogromna liczba wydawnictw oraz kursów internetowych oferujących możliwość samodzielnego ćwiczenia. Można z nich korzystać, bo każdy podjęty wysiłek jest cenny. Jednak z doświadczenia wiem, że ci, którzy podejmują próby samodzielnej praktyki, w końcu odczuwają potrzebę kontaktu z nauczycielem. Czytaj także: Joga dla początkujących. 7 pozycji, od których warto zacząć! Praktyka jogi w domu Kiedy już...

Czytaj dalej
Fotolia

Ćwiczenia relaksacyjne, które wykonasz w domu

To jeden z najlepszych sposobów na szybkie pokonanie stresu
Redakcja polki.pl
11.06.2008

Wystarczy dosłownie 5 minut, by uporać się ze zmęczeniem i stresem. Zachęcamy Państwa do znalezienia kilku minut w ciągu każdej godziny pracy i wykonania wybranego ćwiczenia lub ćwiczeń - dzięki takiemu szybkiemu relaksowi o wiele łatwiej będzie znaleźć siły do wykonywania dalszych obowiązków zawodowych. Zwiększenie świadomości własnego ciała Usiądź lub połóż się wygodnie, nie zamykaj oczu. Skoncentruj swoja uwagę na świecie zewnętrznym, obserwuj to, co dzieje się dookoła, myśl o tym. Teraz zamknij oczy, uspokój oddech. Wsłuchaj się w odgłosy, które do Ciebie docierają i poczuj zapachy, które Cię otaczają. Następnie przenieś swoją uwagę na własne ciało, „badaj” różne jego części. Na zmianę przenoś uwagę raz na świat zewnętrzny, raz na wewnętrzny. Drzewo na wietrze W postawie swobodnej rozstawiamy stopy na szerokość bioder, ramiona unosimy w górę. Imitujemy ruch gałęzi na wietrze. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż napięcie mięśni całkowicie zniknie. Dla pracujących przy komputerze Wielogodzinna praca przed monitorem komputera nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też ważne jest przestrzeganie pewnym podstawowych zasad. Oto one: Zadbaj o to, by mieć wygodne krzesło. Siedź prosto. Często, nawet siedząc, przeciągaj się i rozciągaj mięśnie. Przynajmniej co godzinę rób sobie pięciominutową przerwę. Gdy poczujesz, że twoje oczy są zmęczone, zasłoń je na chwilę dłońmi. Rób sobie przerwy na mruganie powiekami. Co jakiś czas odrywaj wzrok od monitora, patrz w dal, najlepiej przez okno. Gimnastykuj oczy – spójrz najpierw w górę, potem w dół, w lewo, w prawo. Na koniec rysuj oczami koła, w jedną i drugą stronę. Postaw przy komputerze...

Czytaj dalej