Ajurweda – sposób na zdrowie znany od tysięcy lat. Pochodzenie, leczenie, diagnozy 
pexels.com

Ajurweda – sposób na zdrowie znany od tysięcy lat. Pochodzenie, leczenie, diagnozy 

Ajurweda to tradycyjna nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii. Niektórzy nazywają ją kolebką medycyny, a według WHO jest to koncepcja zdrowia i terapii.
Kamila Geodecka
12.01.2021

Ajurweda to starohinduska metoda leczenia, która łączy w sobie medycynę, psychologię oraz filozofię. Pierwsze teksty na ten temat powstały około 5 tys. lat temu i zostały spisane na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Do dziś w tych rejonach ajurweda jest powszechnie praktykowana, a na indyjskich uniwersytetach ta metoda leczenia jest wykładana już od ponad stu lat.

W końcu ajurweda zainteresowała także zachodnie społeczeństwo, a na Starym Kontynencie zaczęło pojawiać się coraz więcej osób, które także postanowiły skorzystać z mądrości ajurwedy. W końcu w 1979 roku ajurweda została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z koncepcji zdrowienia i terapii.

Czytaj także: Palo Santo – kadzidła z Peru, które leczą duszę

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

Ajurweda – co to jest?

Według założeń klasycznej księgi medycyny ajurwedycznej „Charaka samhita”, gdy się rodzimy, nasza energia znajduje się w doskonałej pierwotnej równowadze. Ten perfekcyjny czas trwa jednak bardzo krótko, ponieważ zaczynamy niszczyć nasz energię złym jedzeniem, stresem czy pragnieniem dojścia do celu, który jest dla nas nieosiągalny. Wraz z wiekiem nabieramy także wielu przekonań, które zostały nam wpojone nam przez społeczeństwo. Coraz częściej odsuwamy się od własnej natury i zaczynamy udawać innych. Szczególnie życie w szybkim i dynamicznym środowisku może sprawić, że nasz naturalny styl życia stanie się zaburzony i zachwiany

Jedna z podstawowych zasad ajurwedy mówi o tym, że cały wszechświat, a więc także i człowiek, jest energią. Jesteśmy stworzeni z trzech podstawowych rodzajów energii: Pitta, Vata i Kapha. Jakiekolwiek ich zachwianie powoduje najróżniejsze dolegliwości w naszym organizmie. Odkrycie własnego typu energetycznego jest ważne, ponieważ pozwala na zindywidualizowane modyfikacje diety oraz stylu życia. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas ma jeden typ: mogą się one wzajemnie przenikać.

Czytaj także: Naturalne, ajurwedyjskie sposoby na piękną skórę i włosy

Dosze – krótka charakterystyka 

Vata – osoby, u których dominuje ta energia, będą aktywne, pobudliwe, impulsywne i chaotyczne. Cechuje je zmienność nastroju i apetytu. Są bystre,  szybko się uczą (oraz szybko zapominają) i mają bogatą wyobraźnię. Prowadzą nieregularny tryb życia i ciągle chcą się bawić. Szybko mówią i szybko chodzą.  Ich ciała są szczupłe, karnacja zazwyczaj ciemna, skóra sucha oraz z widocznymi żyłami. 

Osoby o tym typie psychofizycznym najczęściej będą miały problemy z nadciśnieniem, suchym kaszlem, bólami głowy, zaparciami, wzdęciami, arytmią serca, skurczami mięśni i bólami w krzyżu. Na brak równowagi u Vaty wskazuje m.in. zmęczenie, ciągłe zmartwienie, rozdwojone końcówki włosów, zwiotczała cera, wzdęcia, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją. 

Odpowiednia dieta Vaty będzie bogata w białko i produkty ciepłe oraz wodniste. Zaleca się również jedzenie rzeczy słodkich, słonych i kwaśnych. Zimne napoje, kawa, herbata czy alkohol nie będą  dobrze wpływały na zachowanie równowagi energetycznej.

Pitha – osoby o tym typie psychofizycznym będą inteligentne, skoncentrowane i pewne siebie. Charakteryzują się także zdolnościami przywódczymi, oraz chęcią rywalizacji. W chwilach stresu może pojawić się u nich agresja. Mogą miewać napady złości, złego humoru i zniecierpliwienia. Często dobrze śpią i mają duży apetyt. Unikają upałów. 

Zazwyczaj są to dobrze zbudowane osoby o jasnej karnacji, jasnych oczach i włosach. Ich cera jest gładka. Mogą zmagać się zapaleniami skóry, czerniakami, wrzodami, zgagą, nadkwasotą, uczuciem gorąca w żołądku i jelitach, anemią, żółtaczką i piekącymi oczami.

Brak równowagi energetycznej może być spowodowany przepracowaniem, zmęczeniem, stresem i przegrzaniem. W tych sytuacjach mogą pojawiać się uczucia nienawiści, zazdrości, nietolerancji, wrogości. Rozchwianie emocjonalne może pogłębić palenie papierosów i picie alkoholu. Takie osoby powinny włączyć do swojej diety jak najwięcej posiłków słodkich, soczystych i chłodnych. Zalecana jest także dieta wegetariańska.

Kapha – osoby o tym typie psychofizycznym są powolne, spokojne, wyrozumiałe, współczujące oraz niezawodne. Zazwyczaj są godne zaufania, delikatne, wierne i łagodne. Rzadko się złoszczą i nie miewają ataków gniewu. Chociaż mają w sobie dużo energii, mówią wolno – i tak samo pracują i chodzą. Nie lubią zimna i wilgoci.

Zazwyczaj są to osoby z nadwagą, której nie mogą się pozbyć. Kaphy często są przeziębione, mają problemy z niestrawnością oraz cierpią na zatokowe bóle głowy. Mogą mieć liczne alergie, astmę oraz katar sienny. Te osoby będą także ospałe, dlatego zaleca się częstą aktywność fizyczną. Odpowiednia dieta dla Kaphy będzie lekkostrawna. Potrawy i dania powinny być suche, lekkie i dobrze przyprawione. Osoby w typie Kaphy powinny unikać nabiału – wyjątkiem może być jedynie chude mleko.

Należy jednak pamiętać, że w ajurwedzie wyróżnia się jedynie typy energetyczne. W rzeczywistości nie istnieją dwa takie same układy energetyczne – dlatego nie ma dwóch takich samych osób. Zazwyczaj mówi się o mieszankach wymienionych powyżej typów.

Czytaj także: Dosze w ajurwedzie – Vata, Pitta i Kapha. Którą z nich jesteś?

Ajurweda – diagnoza 

Ajurweda skupia się na indywidualizmie człowieka, dlatego nigdy nie proponuje jednego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla wszystkich. Zazwyczaj diagnoza stawiana jest przez specjalistę, który przeprowadza niezwykle wnikliwy wywiad z pacjentem. W trakcie takiej rozmowy nie pyta on jedynie o nasze choroby, ale także o styl życia, wykonywany zawód, relacje rodzinne, podejście do ciała oraz otaczającego nas świata.

Mogą pojawić się także pytania dotyczące naszego dzieciństwa. W stawianiu diagnozy jest to bardzo istotne, ponieważ pozwala na ustalenie pierwotnej energii, z którą się urodziliśmy. Na pierwszej wizycie lekarz bada także naszą skórę, włosy, paznokcie czy język. Według ajurwedy wewnętrzna kondycja naszego organizmu ujawnia się także na zewnątrz ciała.

Czytaj także: Joga i ajurweda pomagają w terapii choroby Hashimoto

Ajurweda – leczenie 

Zawsze na początku leczenia pacjenci przechodzą oczyszczanie, które dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Za każdym razem, gdy nasze równowaga energetyczna jest zachwiana w naszym organizmie, odkładają się toksyny. Żeby się ich pozbyć, najczęściej używa się olejów, które doskonale wchłaniają się w naszą skórę. Czasami zaleca się także kąpiele parowe czy odpowiednie inhalacje. Pomocne okazują się także specjalne masaże wykonane ze starannie odebranymi olejami.

Gdy nasze ciało będzie pozbawione toksyn, należy się ich pozbyć także z psychiki. Należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób wyrażamy swoje emocje. Czasami może okazać się, że tłumimy nasze uczucia, co nie jest zdrowe ani dla naszej psychiki, ani dla naszego organizmu.

Dopiero wtedy, gdy będziemy oczyszczeni, lekarz będzie mógł rozpocząć właściwe leczenie. Zazwyczaj opiera się ono na przepisaniu preparatów ziołowych lub mineralnych. Naturalne mieszanki zawsze są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz udziela także wskazówek związanych z odpowiednim stylem życia, dietą i aktywnością fizyczną. Należy jednak pamiętać, że lekarz nie jest uzdrowicielem, a jedynie pomocnikiem, który wskazuje drogę do zdrowia.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
joga
getty images

Nie trać życiowej energii! Zacznij nią lepiej zarządzać – posłuchaj podcastu Kasi Bem

Wydatkuj siły tak jak pieniądze. Rozsądnie i odpowiedzialnie
Kasia Bem
06.02.2020

Zamiast tracić czas i energię, zacznij nimi gospodarować odpowiedzialnie. Jak pieniędzmi w portfelu. Joginka i nauczycielka medytacji, Kasia Bem podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, aby lepiej wykorzystać czas, który mamy.  Chcesz żyć spokojniej, pełniej i bardziej świadomie? Możesz zacząć od dzisiaj! Słuchaj podcastu: Podcasty „Urody Życia” – słuchaj dla przyjemności, tam, gdzie lubisz:  Spotify ,  Anchor ,  Apple Podcast  ,  Breaker  ,  Google Podcast ,  Youtube . Inspiracja: „Energia jest jak pieniądze. Trzeba ją umieć mądrze inwestować” – Dandapani Pieniądze w naszym materialnym świecie to poważna sprawa. Poświęcamy im dużo uwagi, bywają celem naszego życia, są ważne. Nie inwestujemy ich bez namysłu, przed wydaniem sprawdzamy szczegóły oferty, jakość towarów, usług, zadajemy pytania, mamy wątpliwości. Nic dziwnego, przecież nasze finanse na ogół nie są nieograniczone. Ostrożność w ich wydawaniu nie zawadzi, a nawet jest zalecana. Nikogo to nie dziwi. Ekonomia energii Ale mało komu przyszłoby do głowy, żeby myśleć w podobny sposób o energii. Jednak to niezwykle trafne porównanie, wręcz odkrywcze. W każdym razie takie mi się wydało po wysłuchaniu wykładu mnicha Dandapani, który stworzył swoistą ekonomię energii. Dandapani mówi, że energia jest jak pieniądze i jeśli nie chcemy jej roztrwonić, musimy nauczyć się mądrze nią zarządzać oraz rozpoznawać, gdzie ją lokować i komu ją dawać. Codziennie dysponujemy tylko pewną określoną ilością energii – zasób jest zatem wyczerpywalny i ograniczony czasem. Sztuka polega na tym, żeby lokować ją w ludzi, rzeczy, przedsięwzięcia i projekty, które są naprawdę dla nas ważne.  Jeśli poświęcę...

Czytaj dalej
masaż tajski
pexels.com

Masaż tajski – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?

Masaż tajski to jeden z najbardziej charakterystycznych masaży orientalnych. Ze względu na często zmianę pozycji czasami nazywany jest także „pasywną jogą”.
Kamila Geodecka
04.01.2021

Niektórzy mówią, że masaż tajski został stworzony przez osobistego lekarza Buddy około 500 r. p.n.e. Należy to jednak brać jedynie za legendę, w której być może tkwi ziarnko prawdy. Elementy masażu tajskiego są na tyle złożone, że mało prawdopodobne jest, by całość koncepcji wymyśliła jedna osoba. Dodatkowo w masażu tajskim można zauważyć wpływy innych kultur, m.in. chińskiej czy indyjskiej. Warto także dodać, że aktualnie pod wspólną nazwą „masaż tajski” funkcjonuje aż 80 podtypów tego masażu. Najpopularniejszy z nich to wykonywany na sucho klasyczny masaż tajski. Czytaj także:  Medytacja transcendentalna – na czym polega i jak ją praktykować? Klasyczny masaż tajski – na czym polega? Klasyczny masaż tajski jest połączeniem akupresury oraz jogi pasywnej (czasami nazywanej także „jogą dla leniwych”). Zazwyczaj odbywa się w kameralnej atmosferze, a w przyciemnionym pomieszczeniu usłyszymy cichą i spokojną muzykę oraz poczujemy zapach świec. Osoba, która jest masowana, kładzie się na specjalnie przygotowanym materacu. W klasycznym masażu tajskim, wykonywanym bez olejków, nie ma potrzeby zdejmowania ubrania. Warto jednak zadbać o to, by strój był luźny i niekrępujący ruchów. Masażysta układa nasze ciało w określonych pozycjach wykorzystywanych również w jodze. Następnie uciska punkty na naszym ciele – zawsze zaczynając od stóp i kończąc na głowie. Uciski są rytmiczne oraz dość mocne. Cały rytuał wykonywany jest zgodnie z filozofią i wierzeniami Tajów, którzy uważają, że ludzkie ciało jest wypełnione cząsteczkami o nazwie „lom”, czyli „powietrze”. Cząsteczki te najpierw wdychane są przez nas do płuc, a następnie wędrują przez 72 tysiące niewidzialnych dla nas...

Czytaj dalej
Skuteczne techniki relaksacyjne
unsplash.com

Techniki relaksacyjne, które działają – trening Jacobsona, trening autogenny Schultza, medytacja

W trudnej walce ze stresem, który dotyka dziś już prawie każdego z nas, skuteczne są między innymi techniki relaksacyjne. Mechanizm ich działania polega na tym, że poprzez zwalczanie napięcia mięśniowego pracujemy nad obniżeniem poziomu stresu. Jakie techniki zalicza się do najskuteczniejszych?
Karolina Morelowska-Siluk
03.12.2020

Sięganie po techniki relaksacyjne pozwala zrozumieć, że wiele somatycznych objawów to sygnały, które daje nam ciało. Rozmaitymi bólami i dolegliwościami chce nas ono poinformować, że nasz poziom stresu jest już naprawdę niebezpiecznie wysoki. Do skutecznych technik relaksacyjnych zalicza się na przykład: trening Jacobsona , trening autogenny Schultza czy medytację. Dwie pierwsze techniki oparte są o bodźce psychosomatyczne i mają wiele wspólnego z medytacją, nie zawierają jednak aspektu duchowego. Czytaj też: Choroby psychosomatyczne: poznaj „chicagowską siódemkę” najczęstszych chorób ze stresu Trening Jacobsona Ta technika, nazywana także progresywną relaksacją mięśni, stworzona została przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona. Wymyślił on zestaw ćwiczeń, które dzięki rozluźnieniu napiętego ciała poprawiają nasz stan psychiczny. Ćwicząc regularnie, mamy lepsze samopoczucie, a po pewnym czasie zmniejsza się także częstotliwość występowania somatycznych objawów stresu. Ponadto dowiedziono, że trening Jacobsona pomaga wyrównywać ciśnienie krwi, jest również skuteczny w walce z bezsennością . Trening Jacobsona składa się z dwóch etapów – relaksacja stopniowa oraz relaksacja zróżnicowana. Relaksacja stopniowa polega na napinaniu po kolei wybranych, pojedynczych grup mięśni, natomiast relaksacja zróżnicowana to technika napinania wyłącznie konkretnej grupy mięśni potrzebnej do wykonania danej czynności, na przykład do zaciskania dłoni w pięść, reszta ciała pozostaje rozluźniona. Trening autogenny Schultza Tę neuromięśniową technikę relaksacji opracował niemiecki psychiatra i psychoterapeuta Johannes Schultz. Chodzi w niej o wywołanie – przy pomocy autosugestii – stanu zbliżonego do hipnozy. Autogenność tej metody...

Czytaj dalej
Jak się zrelaksować. Ćwiczenie oddechowe
iStock

Medytacja zmniejsza stres i redukuje napięcie. Wystarczą 3 minuty dziennie

Medytacja jest praktyką, która pomoże nam się zrelaksować, zmniejszyć stres, wyciszyć się i uspokoić. Jeśli obawiasz się, że medytowanie wymaga specjalnego przygotowania, nic bardziej mylnego. Mamy dla ciebie ćwiczenie, które ukoi skołatane nerwy, a wszystko, czego potrzebujesz do jego prawidłowego wykonania, to otwarty umysł i… 3 minuty tylko dla siebie.
Hanna Szczesiak
10.11.2020

Żyjemy szybko, często poświęcając całą swoją uwagę rodzinie, karierze czy przyjaciołom, siebie stawiając na samym końcu. Bywamy przez to rozdrażnione i zestresowane, nie możemy znaleźć sobie miejsca. Mamy problemy ze snem, bo nasz umysł wypełnia gonitwa myśli. W takiej sytuacji ukojenie może przynieść medytacja . Korzyści płynące z medytacji Regularna praktyka medytacji wpływa zarówno na umysł, jak i na ciało. Wśród najważniejszych efektów ćwiczeń wymienia się: obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie tętna, usprawnienie metabolizmu, wzrost odporności, złagodzenie chronicznego bólu, zmniejszenie częstotliwości występowania migren, zredukowanie stresu. Żeby medytować, wcale nie potrzebujesz kadzidełek, sojowych świec i figurki siedzącego Buddy. Wystarczy, że skupisz się na sobie i dasz sobie szansę. Jeśli jesteś gotowa, wypróbuj to 3-minutowe ćwiczenie dla początkujących. Już po pierwszej praktyce zaobserwujesz płynące z niego korzyści. Czytaj także: Zabiegana, bez tchu? Sprawdź, po co ci medytacja Medytacja. 3-minutowe ćwiczenie dla początkujących Usiądź wygodnie – na krześle, w fotelu lub na podłodze. Jeśli potrzebujesz chwili relaksu w pracy, znajdź miejsce, w którym będziesz mogła się wyciszyć. Zamknij oczy, połóż ręce na kolanach. Wyprostuj plecy. Jeśli trudno ci utrzymać taką postawę, oprzyj się o ścianę. Poczuj ciężar swojego ciała. Skup się na samej czynności siedzenia i bycia tu i teraz. Weź kilka głębokich wdechów. Pamiętaj, by oddychać przez nos. Oddychając, rozluźnij ramiona, mięśnie brzucha i twarzy. Poczuj, jak zmniejsza się napięcie w nogach i rękach. Skup się na oddechu. Wdychaj powietrze nosem. Skoncentruj się na jego przepływie. Zwróć uwagę na ruchy...

Czytaj dalej