
Joga dla początkujących. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uprawiać jogę
Czasem bardzo chcemy rozpocząć praktykę jogi, ale niestety nie wiemy podstawowych rzeczy. Jakie akcesoria przygotować na początek? Z jaką częstotliwością ćwiczyć? Na co szczególnie zwracać uwagę? Pytań jest coraz więcej. Spróbujmy zacząć od 10 podstawowych.
Joga dla początkujących: ubranie
W mediach społecznościowych znajdziemy wiele kont, na których widzimy, jak pięknie zaprojektowane mogą być akcesoria do uprawiania jogi. Pewnie też czasami je oglądasz, prawda? Na samym początku nie potrzebujesz jednak niczego szczególnego. W zupełności wystarczą luźne ubrania, w których będziesz się czuła komfortowo.
Mata do jogi dla początkujących
Nie inwestuj w drogą matę – na początku w zupełności wystarczy ta klasyczna z PVC. Zwróć jednak uwagę na jedną bardzo ważną rzecz: mata powinna być antypoślizgowa i powinnaś się na niej czuć w pełni stabilnie.
Joga i jedzenie
Pamiętaj, aby przynajmniej na 2 godziny przed treningiem jogi nic nie jeść, a przynajmniej się nie napychać. W czasie uprawiania jogi naprawdę ważne jest to, by twój żołądek był pusty. Dzięki temu będziesz mogła oddychać spokojnie i miarowo, a także unikniesz uczucia ciężkości.
Podstawy jogi: tylko spokojnie
Czytasz o jodze, prawie na pamięć znasz poświęcone jej artykuły, na Instargamie co chwilę wyświetlają ci się joginki i jogini. Ty też chcesz zacząć – już, teraz. Czasami po 5 minutach ćwiczeń okazuje się jednak, że nie jest to tak fajne, jak się wydawało. Twoje ciało wcale nie jest skoordynowane, a ty zamiast odprężenia czujesz frustrację.
Spokojnie. Na początek zacznij od prostych ćwiczeń, które pomogą ci się rozluźnić, wypracować podstawy oraz nauczyć się poprawnego oddychania.
Świadomy oddech
Jeśli nie nauczysz się poprawnie oddychać, prawdopodobnie twój trening jogi nigdy nie będzie udany. Na początku poświęć więcej czasu na naukę pranayamy, czyli techniki oddechu, której używają jogini i joginki. To zaowocuje na późniejszym etapie twojej przygody z jogą.
Czytaj także: Świadomy oddech. W praktyce jogi i aktywności fizycznej to podstawa
Podstawa to regularność
Jak często uprawiać jogę? Odpowiedź jest prosta: tak często, jak możesz. Pamiętaj jednak o regularności, bo to ona jest w jodze kluczowa. Lepiej ćwiczyć 15 minut codziennie niż 2 godziny raz w tygodniu.
Joga to nie fitness
Pamiętaj, że joga to szczególna forma aktywności. Jeśli szukasz dla siebie jedynie aktywności fizycznej, która pozwoli ci wyładować energię lub szukasz sposobu na schudnięcie, joga prawdopodobnie nie będzie dla ciebie i szybko się do niej zrazisz. Owszem, dzięki jodze można schudnąć, poprawisz także swoją postawę ciała, poczujesz się silniejsza fizycznie, ale to nie samo budowanie mięśni jest w praktyce jogi najważniejsze.
Czytaj także: Joga to stan ducha. Jak pielęgnować urodę ducha, podpowiada joginka Kasia Bem
Joga w domu a pokusa internetu
Uprawianie jogi wymaga skupienia i pełnej koncentracji. Jeśli co chwilę będziesz widziała przychodzące do ciebie wiadomości, nawet mimochodem spojrzysz na nie i zaczniesz o nich myśleć. A w praktyce jogi nie o to chodzi.
Wiele osób praktykuje jogę w domu i zwłaszcza na początku robi to z pomocą filmów instruktażowych. Jeśli planujesz rozpocząć treningi w taki sposób, spróbuj ściągnąć plik wideo i wyłącz internet. Niech na twoim ekranie będzie jedynie materiał z treningu – nic więcej.
Słuchaj swojego ciała
Tutaj nie musisz pobijać rekordów i wyciskać z siebie siódmych potów. Na początku uważnie słuchaj swojego ciała i jeśli mówi ci „stop”, po prostu zastopuj. Być może na początku nie jesteś jeszcze wystarczająco rozciągnięta i nie możesz wykonać danej pozycji. To nic, odpuść, nie chodzi przecież o to, by zrobić sobie krzywdę.
Pozwól sobie na odpoczynek
Odpoczywaj! Pomiędzy kolejnymi pozycjami możesz położyć się na brzuchu lub na plecach i odpocząć, zrelaksować się, uwolnić myśli. Spięte i zestresowane ciało nie będzie w stanie wykonać niektórych pozycji, nawet jeśli będziesz się bardzo starała. Możesz też rozpocząć trening od krótkiego odpoczynku.